CANLI YORUMLAR
Ateş Yaylıoğlu
Ateş Yaylıoğlu
Eskrim Antrenörü

ESKRİM SPORDAN FAZLASIDIR

Disiplin kazandırır...
04.01.2012

Spor, çocuk gelişimi için en önemli araç olma özelliğindedir ancak doğru fiziksel, moral ve sosyal ortamda yapılmayan spor, çocukların gelişimi için tehdit oluşturabilir. Bu yüzden hem spor hem de eğitmen seçimi çok önemlidir. Eskrim okulu, çocuğu ve spor eğitimini bu anlayışla analiz eden bir yapıdadır.

Eskrim, çocuğunuza spordan çok daha fazlasını kazandırır. Duruş bozukluklarını giderir ve bütün spor dalları arasında çocuğa en iyi postürü kazandıran spor, eskrimdir; bu yüzden de konservatuvarların tiyatro bölümlerinde eskrim dersi verilir.

Bir eskrimci sportif olarak çevik, hızlı, güçlü, dayanıklı ve esnek olmalıdır. Eskrime başlayan çocuğunuz 100 metre koşucusu kadar hızlı, maraton koşucusu kadar dayanıklı, masa tenisçisi kadar çevik, jimnastikçi kadar esnek ve bir boksör kadar güçlü olmak için eğitilir. Bu sportif özellikler yine de eskrim için yeterli olmayacaktır. Üstün konsantrasyon yeteneği, dikkat kontrolü ve maksimizasyonu, mükemmel refleksler geliştirilmesi gereken özelliklerdir. Ancak analitik düşünme hızlı çözümleme ve karar verme yeteneğinin geliştirildiği eskrimci bir satranç ustasının kıvrak zekâsına da sahip olacaktır.

Unutmayın ki bütün savaş pilotları eskrim eğitimi alır. Eskrimin çocuğunuza kazandırdığı disiplin ve konsantrasyon, yeteneğinden sonra derslerinde de başarısının arttığını gözlemleyeceksiniz. Eskrimden sonra, derse konsantre olup dersi derste öğrenebildiğine şaşıracaksınız.

Eskrimin çocuğa kazandırdığı belki de en önemli özellik, özgüven duygusudur. Eskrimin çocuğunuz üzerindeki bir başka etkisi de sosyalleşmedir. Eskrim aynı zamanda centilmenliğin ön plana çıktığı sosyal bir ortamdır ve çocuğunuzun sosyalleşmesini sağlar. 

Bu arada belirtmeden geçmeyelim: Eskrim dünyadaki en güvenli spor dallarının başında gelir. Bu nedenledirki başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinde sigorta şirketleri eskrim için, diğer spor dallarında olduğu gibi ekstra prim ödemesi almamaktadır.

Çocuklarını centilmen birer sporcu olarak yetiştirmek isteyen veliler, İstanbul’da Üsküdar’da HASAL Eskrim Kulübü’ne www.istanbuleskrim.com,  Kadıköy’de Eskrim Okulu www.eskrimokulu.com, Ankara’da ise Çankaya Eskrim Kulübü www.cankayaeskrim.com ile iletişime geçebilirler.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :