Okunma Sayısı: 31527
CANLI YORUMLAR

YATAĞINI ISLATMASI

Sorun mu, değil mi?

 

Yatağını ıslatmak çocuklarda yaygın bir sorundur. Gün içinde tuvalete gidip geliyor ve bu konuda problem yaşamıyor olabilir fakat gece tuvalete gitmek farklıdır. Çocuklarda bu durumun yaygın olduğunu ve yatağını ıslatmalarının fiziksel ve duygusal gelişimlerinin bir parçası olduğunu bilmek önemlidir – yatağını ıslatması tembellik veya bir hastalık göstergesi değildir, bu nedenle çocuğunuzu suçlamanız yersizdir. Çocuğunuzu suçlamamanız oldukça önemlidir çünkü her yatağını ıslatma olayından sonra çocuğunuz utanır ve üzülür.

Sabırlı ve sakin olun. Yatağa yeni çarşaflar sererken çocuğunuzun da size yardım etmesini isteyin, bu şekilde ona kendisini suçlu hissettirmeden sorumluluk aşılamış olursunuz. Su geçirmeyen özel çarşaflar kullanabilirsiniz ama asla tuvalete götürmek için uyuyan çocuğunuzu uyandırmayın. Birkaç hafta içinde çocuğunuz uyanıp tuvalete gitme konusunda kontrolünü kazanacaktır.

Eğer çocuğunuz uzun bir süre yatağını ıslatmayıp, birdenbire tekrar başladıysa, bu stres ya da kaygı göstergesi olabilir. Bu durumda, onunla her şeyin yolunda olup olmadığına dair konuşmanız gerekir. Evde ya da okulda mutlu mu? Onu mutsuz eden herhangi bir şey var mı? Sorunun kaynağını bulup, çözüme ulaştırdığınızda yatak ıslatma sorunu da son bulacaktır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
elerdal
Cevapla elerdal
12.12.2012 16:14:22
Merhaba benim kızım da yatağını ıslatıyor götürmediğim doktor kalmadı.Sağlık olarak bir problemimiz yok,5 yaşından sonra hala devam ediyorsa psikolojik olabiliyormuş sizce götürmem gerekir mi öncelikli sorum ben altına bez bağlamakta buldum sorunu yalnız çok su tüketiyor ben ona bağlıyorum önce sık sık çişe kaldırıyordum hem o hem ben huzursuz oldum bu olayda bez bağlıyorum güvenle yatırıyorum bu hareketim doğru mu değil mi artık biz bu duruma alıştık artık ne zaman vazgeçerse şansımıza bana bu konuda önerileriniz varsa mail atarsanız sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar adresim (sabiha__06@ hotmail.com)
Cevap Yaz
nur.banu
Cevapla nur.banu
31.08.2012 00:07:02
Merhabalar, Oğlum 58 aylık.Geceleri hemen her gece altına idrarını yapıyor.Çareyi bez takmakta buluyorum.Çeşitli yollar denedim.Uyandırmaya çalıştım, sıvı alımını kısıtladım,altını ıslatınca kaldırıp tüm kıyafetlerini değiştirdim am durum düzelmiyor.Daha neler yapılabilir.Aydınlatırsanız sevinirim.
Cevap Yaz
Boyraz
Cevapla Boyraz
09.07.2012 20:22:17
4 yaşında ki bir çocuk uykusunda altına kaçırdıgını fark etmiyorsa ve ıslak şekilde sabaha kadar uyuyor ise ne yapmalı?
Cevap Yaz

Cevaplar

meliha 10.07.2012 16:33:07

Merhaba; Anne Boyutu'nda yer alan bir haberimize yaptığınız ve sorduğunuz sorunuzu Çocuk, Ergen ve Yetişkin Psikiyatrı Uzman Dr. Neslim G. Doksat'a sorduk. Cevabını aynen iletiyorum. “Gece idrar kaçırma olayı beş yaşından sonra tedavi edilir. Dört yaşında idrar kaçırmakta olan bir çocuğu, yatmadan önce, uyuduktan iki saat sonra ve dört saat sonra kaldırarak tuvalete tutmak ve olabildiğince bu esnada uyanık olmasını sağlamak en doğrusudur. Bu süreçte kızmamak, bağırmamak ve azarlamamak gerekir.” Umarız faydası olur. Güzel ve sağlıklı günler dileriz.
Nurcan Yılmaz
Cevapla Nurcan Yılmaz
22.08.2011 17:57:13
Yazıda, "Asla tuvalete götürmek için uyuyan çocuğunuzu uyandırmayın" diyor. Benim biraz kafam karıştı. Tuvalet eğitimini verdiğimiz çocuğumuzumu, yoksa altını ıslatma yokken birden altını ıslatmaya başlayan çocuğumu tuvalet için uyandırmıyacağız...
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
UYKUYU DÜZENİ
ERKEK ÇOCUKLARDA 4KAT...
AH BİR KONUŞABİLSE!
ÇOCUĞUNUZ ÇAKI GİBİ OLSUN!
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
EN İYİ YAZ KOKULARI
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :