CANLI YORUMLAR
Taylan Kümeli
Taylan Kümeli
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı

DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ

İşte Öneriler
29.05.2013

Domates: Kanserden koruyucu, yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebze. Beta karoten ve çinkodan zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösterebilir. Potasyum içeriğinin dengeli olması nedeniyle yüksek kan basıncı üzerinde ve vücudun su tutmasında olumlu etkileri görülebilir. Domatesin içerdiği önemli bileşiklerle bağırsakları harekete geçirmede ve toksin atımında önemli etkileri görülebilir.

Karahindiba: Karaciğere destek verebilir. İçeriğindeki karatenoidler sayesinde antioksidan özelliği içerir.

Enginar: Kan şekerini dengelemede, kandaki üre ve kolesterolün düşürülmesinde olumlu etkileri görülebilir. Özellikle karaciğerden toksin atabilir. Kanın temizlenmesinde, vücuttaki zehirli maddelerin ve yorgunluk maddelerinin idrarla dışarı atılmasında etkin olabilir.

Salatalık: Posa bakımından zengin, iyi bir potasyum kaynağı ve diüretik ( su atıcı ) etkiye sahip bir sebzedir. İdrarla birlikte vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını eritip dışarı atılmaktadır. Ciltteki ter bezlerinin çalışmasına yardımcı olabilir.

Sarımsak: Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. İçerdiği allicin adlı madde sarımsağa kokusunu verdiği gibi antibiyotik özellik gösterebilir ve kolesterole yardımcı olabilir. Vücuttaki salgı bezlerinin çalışmasında etkinlik gösterebilir.

Maydanoz: C vitamini ve demir deposudur. Böbrekleri temizleyici, kan şekerini dengeleyici ve kansere karşı koruyucu etkisi görülebilir. Kan şekerinin normal seviyede tutmada yardımcı olabilir.

Zencefil: Sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahiptir. Vücuttaki zehirli maddeleri dağıtabilir. Kramp, mide ekşimesi ve ishali önleyici etkisi görülebilir. Tokluk sağlamada ve bulantıyı önlemede kullanılabilir.

Kereviz: Antioksidandır. Sindirim sistemini rahatlatabilir. İdrar söktürücü etkisi görülebilir. Süt yapımını ve verimini arttırabilir. Kan şekerini ve yüksek tansiyonu dengeleyebilir.

Elma: Posa bakımından zengin, güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Sindirim sistemine yardımcı ve toksin atıcı özelliğe sahiptir. İçerdiği yüksek potasyum ve düşük sodyumla sakinleştirici etki gösterebilir. Karaciğer hücrelerini koruyucu etkileri görülebilir.

Kırmızı erik: Posa ve potasyum bakımından zengin, içerdiği beta karoten sayesinde güçlü bir antioksidandır. Bağırsak hareketini arttırabilir. Karaciğeri temizleyebilir ve böbrek sağlığını koruyabilir.

Kivi: Potasyum ve C vitamini bakımından zengin, sindirime yardımcı. Kolesterol seviyesini düşürücü, karaciğer fonksiyonunu arttırıcı etkileri görülebilir. Kanın temizlenmesinde ve toksin atılmasında yardım edebilir.

Kayısı: Potasyum, posa, beta karoten ve C vitamini yönünden zengin, bağırsakların düzenli çalışmasında etkili. İçerdiği beta karoten adlı madde hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önleyebilir. Kayısının parlaklığı arttıkça, içindeki beta karoten oranı da artmaktadır.

Vişne: Potasyum ve C vitamini içeriği yüksek, diüretik etkili ve toksin atmada etkin bir meyvedir.

Böğürtlen: Folik asitten zengindir. Bağışıklık sistemini destekleyici etki gösterebilir.

Detoks genel ilkeler
Sigara, alkol, çay ve kahve tüketimi program boyunca kısıtlanmalıdır. Su kaybı yüksek oranda gerçekleşeceğinden dolayı bitkisel çaylarla sıvı alımı desteklenmeli hiçbir sıvı su yerine geçemeyeceğinden su tüketiminin yüksek oranda tutulması, bunun yanı sıra da bitki çaylarının tüketimi önerilmektedir. Vücudumuz susuz kaldığında metabolizma hızımız yüzde 30 oranında azalma gösterir. Bu nedenle vücuttan sıvılarla toksik atımı bol sıvı alarak desteklenmelidir. Böbreği temizler ve kan dolaşımını hızlandırır. Vücut susuz kaldığında beyin sinyalleri mideye yanlış sinyaller gönderebilmekte yani siz kendinizi aç hissederken aslında siz susuzluk yaşıyorsunuzdur. Yapay içerikli bütün besin maddelerinden uzak durulmalıdır.

Önemli tavsiyeler

- Kalkar kalkmaz oda ısısında su için (Suyun içine akşamdan kabuklu limon dilimleri koyun ) 

- Sıvı alımını arttırın ve günde 3 lt su içmeye özen gösterin

- Her gün beş poşet yaseminli yeşil çayın yanı sıra bir poşet karahindiba da içmeye çalışın.

- Detoks süresince asla şeker kullanmayın. Tatlandırıcının doğal olanını tercih edin.

- Tuzu mümkün olduğunca azaltın.

- Önerilen miktarda sebze ve meyve tüketin.

- Yoğurt ve süt grubunu yağsız tercih edin.

- Zeytinyağlı salatanızın içine bir orta boy enginar, yarım paket soya filizi, maydanoz ve kurutulmuş domates koyun.

- Keten tohumu tüketmeye çalışın.

- Ara öğünleri atlamamaya çalışın

- Detoks boyunca sigara ve alkol almayın/kullanmayın ya da minimuma indirin

- Gazlı içecek ve yapay meyve sularından uzak durun

- Yatarken bir çay bardağı içme suyuna, bir çay kaşığı elma sirkesi katarak için

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :