CANLI YORUMLAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

KOL ESTETİĞİ

Kol germe ameliyatı
11.10.2012

Günümüzde obezite sorunlarıyla baş etmeye çalışırken, doğurduğu fiziksel hasarların onarımında plastik cerrahlara çok iş düşüyor. Kilo aldıkça üst kollardaki birikmeden dolayı, kol çevresinin bazen normal vücut kitle indeksindeki başka birisiyle karşılaştırıldığında, bir bacak boyutunda olabildiğini görebiliyoruz. Bazen de çok az miktarda cilt gevşekliği ile beraber kollarda hafif sarkma ve yağlanma olabilmektedir.

Bu hafif formlarda koltuk altına yakın bir alandan girilecek 2 milimetre kalınlığında lazer kanülü ile o bölge içeriden sıkılaştırılabilir, gerekirse bir miktar ince kanülle yapılacak liposuction ile cilt toparlanması sağlanır. Bu, iz bırakmayan bir girişim olduğu için, cilt sarlıklığı ileri derecede olmayan genç hastalarda tercih edilen bir yöntemdir.

Kilo verdikçe kolda, cilt altında boşalan yağ keselerini cildin esnekliği takip etmediğinden, ciddi cilt sarkmalarıyla karşılaşıyoruz. Sarkan deri kısmının genişliği bir karış boyutunda bile olabilir. Yarasa kollarla çıplak kalmaktan utanan, geniş kıyafetler dışında seçeneği olamayan mutsuz hastalar, çözümü estetikte aramaktalar.

Kol estetiğinden bahsedilen kısım, dirsekten yukarıda omuza kadar olan üst kolun olduğu kısımdır. Arm lift veya brakiplasti olarak da adlandırılan kol germe estetiği, genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Girişim öncesi planlama önemlidir. Çıkarılacak deri dokusunun miktarının saptanıp, dikiş hattının kolun gövdeyle birleşme hattının gerisinde veya koltuk altında kıllı bölge içinde kalacak şekilde planlama yapılır.

Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, cildi kesip çıkarmadan yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction (vakum ile yağ emme) ile başarılı sonuç elde edilir. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı varsa, liposuction tek başına yetersiz olacaktır. Bu gibi durumlarda kol germe ameliyatı yapılır.

Kol germe estetiği ortalama 2 saat kadar sürer. Ameliyat sonrası sizi çok rahatsız edecek ağrınız olmayacak, ağrı kesici ilaçlarla da rahat günlük hayatınıza dönebileceksiniz. Kolunuzun arka yüzünde şişlik ve morarma olabilir. Oluşan şişlik ve morarmaların tamamen düzelmesi birkaç hafta sürebilir. Ameliyattan 3-4 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Tamamen iyileşip iş hayatınıza dönmeniz de yaklaşık bir hafta kadar zaman alır. Güç gerektiren işler ve sportif hareketlere ise 4 hafta sonra başlayabilirsiniz. Hastaya kollarını yüksek tutması önerilir ve bunun dışında, özel olarak dikkat etmesi gereken bir husus yoktur. Doğru hasta seçimi yapıldığı sürece, kol germe ameliyatının sonuçları hem hastayı hem de tedavi eden hekimi mutlu kılacaktır.

Kol germe ameliyatı, yarasa görüntüsüne sahip kollarda sağladığı düzelmeyle, sonuçları açısından yüz güldürücü bir girişimdir.

 

 


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :