Okunma Sayısı: 7824
CANLI YORUMLAR

AİLEDE SAĞLIKLI İLETİŞİM

Temel prensipler neler?

Aile bireylerinizin her biriyle ne kadar iyi bir iletişim içinde olduğunuz hakkında daha önce hiç kapsamlı bir şekilde düşündünüz mü? Şimdi, aşağıda göreceğiniz soruları yanıtlamaya başlayın. Sorular, eşinizle bu konular hakkında sohbet etmenize yardımcı olabilir.

 • Ailenizin diğer üyeleriyle ne kadar sıklıkla iletişime geçiyorsunuz?
 • Sizin için hangi iletişim yöntemi en iyisidir?
 • Ailenizin diğer üyelerine karşı ne kadar açıksınız?
 • Sizinle iletişim kurmakta ne kadar açık olduklarını biliyor musunuz?
 • Konuşmakta en çok zorlandığınız şey nedir?
 • Ne kadar iyi bir dinleyicisiniz?
 • Ailenizin sizi anlayabilmesi için en iyi yöntemler nelerdir?
 • Etkili bir iletişimin önündeki engeller nelerdir?
 • Sizce konuşmayla iletişim arasında bir fark var mıdır?
 • Şartlara göre iletişim biçiminizi değiştirebilir misiniz?

Son birkaç yıldır, iletişim kurma yöntemlerimizde daha önce görülmemiş çapta bir teknolojik devrim yaşandığını biliyoruz. Örneğin, tek başına dünya seyahati yapan kadın denizci Ellen McArthur’un dalgalar durmaksızın sallarken yelken direğine yapışık vaziyette tamir yaparken harcadığı müthiş çabayı canlı görüntülerinin yayınlandığı internet sitesinden takip edebiliyorsunuz. Ya da çocuklarınızın delice bir çılgınlıkla birbirlerini itip kakarkenki görüntülerini cep telefonunuzla kaydedip arkadaşlarınıza mesaj atabiliyorsunuz. 11 Eylül faciasının ortasında “kötü haberleri açıklamak için iyi bir gün” yazan veya bir cinsel ilişkinin detaylarını açıklayan ve kazayla yanlış yerlere gönderilen e-postalar, istifalara veya işten çıkarılmalara bile yol açabiliyor.

Hatta ev telefonunuz, bir kere ergenlik çağındaki çocuklarınızın tamamen eline geçti mi, arkadaşlarıyla en son teknoloji cep telefonları veya internetteki sohbet siteleri hakkında konuşmaları dolayısıyla tamamen atıl bir konuma gelebilir. Telefonunuzu kurtardığınızda da, muhtemelen internette dolaşıyor veya online bilgisayar oyunları oynuyorlardır.

* ABD Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Stephan Byers’in Halkla İlişkiler Danışmanı Jo Moore,  11 Eylül olaylarından sonra gönderdiği e-postada o günü "kötü haberleri açıklamak için iyi bir gün" olarak nitelemiş ve basına sızdırılan mesaj bir skandala neden olmuştu.

Etkili iletişim

Bütün bu insanı şaşırtan teknolojik gelişmelere karşın, etkili iletişimin temel prensipleri aynı şekilde kalmıştır. Doğru iletişim sağlamak için, dürüst ve saygılı olmaya, tüm bunlarında da ötesinde aile yaşamının kalabalık dünyasında zamana ihtiyacınız vardır. 

Etkili ve açık bir iletişim kurabilmek için, aile üyelerinizle daha iyi ilişkiler kurmanız gerekiyor. Çocuklarda görülen zayıf iletişimin, ebeveynler arasındaki kırgınlıklar ve davranışsal sorunlarla kuvvetli bir bağı olduğu acı bir gerçektir.

Bazı aileler iletişim konusunda açık bir şekilde daha başarılı gözükür: Konuşma, dinleme, kucaklaşma ve yardımlaşma, onlarda çok daha belirgindir. Bunların gerçekleşmediği ilişkilerde durum daha zordur. Aksi sözler, eleştirel yorumlar, yanlış anlaşılmalar ve mutsuzluklar onlarda norm haline gelir.

Hem ebeveyn hem de bir çocuk olarak, sakinliğinizi kaybetmeksizin aile içinde nasıl hakkınızı savunacağınızı öğrenmeniz mümkün. Diğerlerinden daha işe yarar ve uygulanabilir konuşma yöntemleri mevcut. Ve hatta tüm bu iletişim mevzusunu, tüm bir aile birlikte keşfetmeyi de tercih edebilirsiniz. 

Tüm bunların ötesinde, bir yetişkin olarak iletişim kurma biçiminiz diğer herkesin tavrını belirleyecektir. Eğer söylediğiniz şeyi kastediyor ve yapıyorsanız, her şey çok daha iyi olacaktır. Ama tam tersi, inandığınızı söylediklerinizle gerçekte yaptıklarınız birbirini tutmuyorsa ailenizin diğer üyeleri de sizi takip etmekte gecikmeyecektir.

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DÜĞÜN ÖNCESİ KRİZLER
AİLELERLE ARAYI BOZMAYIN
KARINIZI SAKİNLEŞTİRMEK!
BEYLER SİZE BİR İYİLİK
ÇOCUKLARINIZ KAVGA EDİYORSA
NASIL BİR YOL İZLEMELİ?
ZEMİNE DİNAMİT DÖŞEMEYİN
EVLİLİKTE YAPILAN HATALAR
3-6 AYLIK BEBEKLERDE GÜVEN
KENDİNE GÜVENDİREN OYUNLAR!
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?
OKUL SEÇİMİ HAZIRLIĞI
ANAHTAR KELİME "İHTİYAÇ" MI
ÇOCUK, ÖLÜM, HASTALIK
NASIL İLETİŞİM KURMALI?
İYİ BAKICI NASIL OLUR?
ÇOCUKLARI SEVMELİ
BOŞANMADA ÇOCUK KİMDE KALIR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ZEMİNE DİNAMİT DÖŞEMEYİN
SIRA BEKLEMEYİ BİLİYOR MU?
OYUNCAĞINI AZARLIYOR MU?
AĞIRLIĞINIZI HİSSETTİRİN
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
2012 YILINA DAMGA VURAN
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :