Okunma Sayısı: 14919
CANLI YORUMLAR

AİLEDE SAĞLIKLI İLETİŞİM

Temel prensipler neler?

Aile bireylerinizin her biriyle ne kadar iyi bir iletişim içinde olduğunuz hakkında daha önce hiç kapsamlı bir şekilde düşündünüz mü? Şimdi, aşağıda göreceğiniz soruları yanıtlamaya başlayın. Sorular, eşinizle bu konular hakkında sohbet etmenize yardımcı olabilir.

 • Ailenizin diğer üyeleriyle ne kadar sıklıkla iletişime geçiyorsunuz?
 • Sizin için hangi iletişim yöntemi en iyisidir?
 • Ailenizin diğer üyelerine karşı ne kadar açıksınız?
 • Sizinle iletişim kurmakta ne kadar açık olduklarını biliyor musunuz?
 • Konuşmakta en çok zorlandığınız şey nedir?
 • Ne kadar iyi bir dinleyicisiniz?
 • Ailenizin sizi anlayabilmesi için en iyi yöntemler nelerdir?
 • Etkili bir iletişimin önündeki engeller nelerdir?
 • Sizce konuşmayla iletişim arasında bir fark var mıdır?
 • Şartlara göre iletişim biçiminizi değiştirebilir misiniz?

Son birkaç yıldır, iletişim kurma yöntemlerimizde daha önce görülmemiş çapta bir teknolojik devrim yaşandığını biliyoruz. Örneğin, tek başına dünya seyahati yapan kadın denizci Ellen McArthur’un dalgalar durmaksızın sallarken yelken direğine yapışık vaziyette tamir yaparken harcadığı müthiş çabayı canlı görüntülerinin yayınlandığı internet sitesinden takip edebiliyorsunuz. Ya da çocuklarınızın delice bir çılgınlıkla birbirlerini itip kakarkenki görüntülerini cep telefonunuzla kaydedip arkadaşlarınıza mesaj atabiliyorsunuz. 11 Eylül faciasının ortasında “kötü haberleri açıklamak için iyi bir gün” yazan veya bir cinsel ilişkinin detaylarını açıklayan ve kazayla yanlış yerlere gönderilen e-postalar, istifalara veya işten çıkarılmalara bile yol açabiliyor.

Hatta ev telefonunuz, bir kere ergenlik çağındaki çocuklarınızın tamamen eline geçti mi, arkadaşlarıyla en son teknoloji cep telefonları veya internetteki sohbet siteleri hakkında konuşmaları dolayısıyla tamamen atıl bir konuma gelebilir. Telefonunuzu kurtardığınızda da, muhtemelen internette dolaşıyor veya online bilgisayar oyunları oynuyorlardır.

* ABD Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Stephan Byers’in Halkla İlişkiler Danışmanı Jo Moore,  11 Eylül olaylarından sonra gönderdiği e-postada o günü "kötü haberleri açıklamak için iyi bir gün" olarak nitelemiş ve basına sızdırılan mesaj bir skandala neden olmuştu.

Etkili iletişim

Bütün bu insanı şaşırtan teknolojik gelişmelere karşın, etkili iletişimin temel prensipleri aynı şekilde kalmıştır. Doğru iletişim sağlamak için, dürüst ve saygılı olmaya, tüm bunlarında da ötesinde aile yaşamının kalabalık dünyasında zamana ihtiyacınız vardır. 

Etkili ve açık bir iletişim kurabilmek için, aile üyelerinizle daha iyi ilişkiler kurmanız gerekiyor. Çocuklarda görülen zayıf iletişimin, ebeveynler arasındaki kırgınlıklar ve davranışsal sorunlarla kuvvetli bir bağı olduğu acı bir gerçektir.

Bazı aileler iletişim konusunda açık bir şekilde daha başarılı gözükür: Konuşma, dinleme, kucaklaşma ve yardımlaşma, onlarda çok daha belirgindir. Bunların gerçekleşmediği ilişkilerde durum daha zordur. Aksi sözler, eleştirel yorumlar, yanlış anlaşılmalar ve mutsuzluklar onlarda norm haline gelir.

Hem ebeveyn hem de bir çocuk olarak, sakinliğinizi kaybetmeksizin aile içinde nasıl hakkınızı savunacağınızı öğrenmeniz mümkün. Diğerlerinden daha işe yarar ve uygulanabilir konuşma yöntemleri mevcut. Ve hatta tüm bu iletişim mevzusunu, tüm bir aile birlikte keşfetmeyi de tercih edebilirsiniz. 

Tüm bunların ötesinde, bir yetişkin olarak iletişim kurma biçiminiz diğer herkesin tavrını belirleyecektir. Eğer söylediğiniz şeyi kastediyor ve yapıyorsanız, her şey çok daha iyi olacaktır. Ama tam tersi, inandığınızı söylediklerinizle gerçekte yaptıklarınız birbirini tutmuyorsa ailenizin diğer üyeleri de sizi takip etmekte gecikmeyecektir.

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEK İSTİYORSANIZ...
BU BESİNLERİ TÜKETİN!
KOCAMAN OLDU DEMEYİN
SEVGİNİZİ GÖSTERİN
GÜVEN, BEBEKLİKTEN GELİR
PRATİK EGZERSİZLERLE
ÇOCUĞU BAKICIYLA TANIŞTIRMA
"ARTIK ABLA BAKACAK" DEMEK
TATİLDE KALİTELİ ZAMAN
AİLECE TADINI ÇIKARIN
KÜÇÜK PRENS VE PRENSESLERE
EN ŞIK BEBEK MODASI...
UFAKLIK PAYLAŞILAMIYOR MU?
PEKİ PAYLAŞMAK MÜMKÜN MÜ?
KALE İLE ŞIK BANYOLAR
İNCELİKLİ BOND KOLEKSİYONU
AİLEYİ ÇOCUKLAR YÖNETİYOR
EVDE KURT, OKULDA KUZU...
YALNIZ BABALARA ÖĞÜTLER
BOŞANMIŞ BABALARA TEKNİKLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERE İNGİLİZCE E...
ÇOCUĞUNUZ AGRESİFSE
AİLE İÇİ MEVZULAR
ARADA KALMIŞ İLİŞKİLER
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :