Okunma Sayısı: 6539
CANLI YORUMLAR

BAHAR GÖZÜ BOZAR

BAHAR GÖZE ZARAR!

 

Doğayı canlandıran bahar, gözlerinizin ışıltısını söndürmesin! Havadaki ısı ve nem değişimi, uçuşan polen tozları gözleri tehdit ediyor. Gözlerde yanma, kızarıklık, sulanma, kaşıntı gibi belirtilerin ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burak Aydın, uyardı: “En fazla çocukları ve erkekleri tehdit eden göz alerjilerinin geç tedavi edilmesi, kalıcı göz bozukluklarına davetiye çıkarıyor.”

Yenilenme ve arınmanın mevsimi ilkbahar, aynı zamanda pek çok alerjik hastalığın habercisi. Toz, polen ve sık değişen havalar, gözlerde sık rastlanan alerjik konjonktivite hastalığına zemin hazırlıyor. En fazla çocuk, genç, özellikle de erkekleri tehdit eden bu hastalığın ihmal edilmesi ise kalıcı göz bozukluklarına neden oluyor. Bu nedenle yanma, batma,  sulanma, kızarıklık, güneşe karşı hassasiyet, ışığa bakamama gibi şikayetlerin ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burak Aydın şu bilgileri verdi:

 

·         Alerjik konjonktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır, genellikle çocuklukta başlar, İnsanların yaklaşık yüzde 15'inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz alerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır. Gözlerde, kaşınma, yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu meydana getirebilir. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir, kornea, aynı zamanda, burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi, alerjik rinit bulguları da olabilir.

 

·         Bu belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.  Çabuk ve  kendiliğinden geçeceği düşünülsene de; bu basit gibi gözüken yakınmalar kalıcı görme bozukluklarına sebebiyet verebilir.  Göz kuruluğu,  göz kapağı gibi sorunlara da zemin oluşturur.

 

PENCERE AÇIK UYUMAYIN

·        Bahar ve yazla beraber alerjiyi artıran etkenlerden birisi de ultraviyole ışınlarıdır. Fazla miktarda maruz kalındığında güneşin dik geldiği dönemlerde ultraviyole ışınları ciddi oranda gözümüze zarar verir. Bu dönemlerde mutlaka filtreli güneş gözlüğü kullanılmalı, gözler bol bol soğuk suyla yıkanmalı ve yatarken pencereler kapatılıp yatılmalıdır.

 

KLİMADAN UZAK DURUN

 

·       Alerjik hastalığı  olan kişiler klimalı ortamlardan uzak durmalıdır. Klimada oluşan aşırı nem nedeniyle klima içinde küf ve ev tozu akarları birikir,  bu alerjenler oda içine girecektir. Bu da alerjilerin alevlenmesine neden olacaktır. Özellikle düzenli olarak temizliği yapılamayan klimalar büyük tehlike  oluşturuyor.

 

GÖZLERİ RAHATLATMAK İÇİN SUNİ  GÖZYAŞI

·         Hastalarımızı rahatlatmak için topikal damla şeklinde ilaçlar veriyoruz. Suni gözyaşı damlaları hastalarımızı rahatlatacaktır. Ayrıca alerjiye neden olan etkenden uzak durma alınacak önlemler arasında yer alır örneğin kır polenlerin ağaç ve bitkilere ait polenlerin olduğu Yerlerden uzak durmak korumada etkili diyebiliriz.’’

 FAZLA KLORLU HAVUZDA GÖZLERİNİZİ AÇMAYIN

·        Havuzdan çıktıktan sonra birçok kişinin gözlerinde kızarıklık olur. Deniz suyu da gözlerde kızarıklığa yol açmaktadır. Ancak havuzda kirliliğin yol açtığı göz rahatsızlıkları olasılığı daha fazladır. Ayrıca eğer havuz suyu fazla klorlanmışsa gözleri, genzi, burun içini yakar. Gözlerde alerjik kızarıklıklar ortaya çıkar. Havuz suyunda gereğinden çok klor varsa hemen hemen herkes bundan etkilenir. Çok klorlu havuzlarda ve ayrıca çok tuzlu denizlerde suyun içinde gözleri açmamak bizi alerjik göz rahatsızlıklarından koruyacaktır.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YEŞİL ERİK
VE FAYDALARI
ZATÜRRE VE GRİP AŞISI
KİMLER YAPTIRMALI
SADECE ESTETİK SORUN DEĞİL
SEDEF HASTALIĞINDAKİ RİSK
KİLO VERMEK GÜZEL AMA
TAKINTI HALİNİ ALMAYACAKSA
KORKULARINIZ DA KİLO YAPAR
YAĞLANMANIN SEBEPLERİ
PİKNİĞE DİKKAT
BESİN ZEHİRLENMELERİ
İDRAR KANALI DARLIĞI
TEKNOLOJİDE SON GELİŞMELER
ÇOCUĞUNUZUN SU KORKUSU
YAZ GELMEDEN YENEBİLİRSİNİZ
SÖMESTR DÖNEMİNDE
ÇOCUĞUNUZU KONTROL EDİN!
ÇOCUĞUNUZUN BAĞIŞIKLIK
SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KOLESTEROLDE SINIR 19...
İFTARDA AĞIR BESİNLER...
EHEC SALGINI
DÜZENSİZ BESLENMEYİN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
BAZILARI KASLI SEVER
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :