Okunma Sayısı: 12108
CANLI YORUMLAR

BAKICIYLA İLGİLİ ENDİŞELER

10 maddede çözüm

Çocuğu bir bakıcıya teslim etme konusunda genel endişeler

Bebeğinizi bakması için başka birisine bırakmanız gözünüzü korkutabilir. Bebeklerini bakıcıya bırakmayı düşünen anne babaların en çok endişelendikleri konular aynıdır. 

1. Bütçem yeterli mi? Çocuk bakıcısı düşünen anne babaların en çok yaşadıkları kaygı budur. Size yaratacağı ekonomik yükü hafifletebilmek için birkaç çocuğa birden bakan bir bakıcı bulabilirsiniz, böylece başka ailelerle bakıcı ücretini paylaşmış olursunuz veya sizin veya eşinizin ailesinden yardım isteyebilirsiniz.

2. Nereden başlayacağımı bilmiyorum: Çocuğunuza bir bakıcı ararken çocuklu arkadaşlarınıza danışabilirsiniz.

3. Bebeğim beni özleyecek: Ayrılma zamanı çok erken, henüz bebek daha dokuz aylıkken başlayabilir . Uzun süre, değişmeden çocuğunuza bakabilecek bir bakıcı bulmaya çalışın. En iyi tercih huzurlu ve güvenli bir ortamda tek bir kişinin çocuğunuzun bakımıyla ilgilenmesi olacaktır.

4. Bebeğe bakması için kimseye güvenemem: Hiç kimse bebeğinizi sizin kadar anlayamaz ve sevemez. Ancak, çocuk bakıcıları ve kreş eğitmenleri, çocuklara yeni deneyimler edinecekleri ve sosyal ilişki kuracakları güven dolu, canlı bir ortam oluşturmak konusunda tecrübelidir ki bu da bebeğinizin gelişimi açısından çok önemlidir.

5. Bebeğime kötü davranıldığını düşünüyorum: İçgüdülerinize güvenin ve bebeğinizi gözlemleyin. Örneğin, bebeğiniz bakıcısı etraftayken korkmuş gibi mi görünüyor, devamlı ve nedeni belirsiz bir şekilde bir tarafları mı incinmiş oluyor ya da sizden ayrılmak istememe veya saldırganlık gibi, hareketlerinde olağandışı bir şeyler mi var? Bebeğinizi o bakıcıya bırakmayın ve herhangi bir şüpheniz varsa polise bildirin.

6. Bebeğim bakıcısını benden daha çok sever mi? Bebenizle bakıcısı arasında yakın bir bağ kurulur ve bu da her ikisi için çok faydalıdır. Ancak, anne ve babası bebeğinizin hayatındaki en önemli kişiler olmaya devam edecektir.

7. Çocuk bakıcısından / kreşten hiç hoşlanmadım: Anne babaların sezgileri güçlüdür. Eğer bakıcıya veya kreşe ısınamadıysanız mutlaka bir sebebi vardır.

8. Bebeğimin özel ihtiyaçları var: Eğer bebeğiniz çok utangaçsa, mevcut bazı sağlık sorunları yaşıyorsa veya özel ilgiye ihtiyacı varsa, daima yoğun olan kreşler yerine sadece onunla ilgilenecek bir çocuk bakıcısı veya dadı tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

9. Bebeğim sürekli hastalanıyor: Bebeğiniz kreşe giderken daha sık üşütebilir, öksürebilir veya başka bir mikrobik rahatsızlığa yakalanabilir. Bunun nedeni kreşte pek çok çocukla temas ediyor olmasıdır ve tamamen normal bir durumdur.

10. Çocukları bakıcıya bırakmak iyi değildir: Elimizde, bebeğe bir bakıcının bakması anne babasının bakmasından daha iyidir veya daha kötüdür diyebilmemizi sağlayacak kesin bir kanıt yok. Burada önemli olan çocuğa kimin baktığı değil nasıl baktığıdır. Eğer bebeğiniz sıcak, sevecen ve capcanlı bir ortamdaysa, kreşte de olsa evde bir çocuk bakıcısıyla da olsa gayet güzel büyüyüp gelişecektir.

 

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EŞLERİN EN BÜYÜK SORUNU
PROF. DR. DOKSAT ANLATIYOR.
ANNELERİN KAFASI KARIŞMASIN
HANGİ AYDA NE YEMELİ
SORUNLARA YAKLAŞIMINIZ
KENDİ YÖNTEMİNİZLE ÇÖZÜN
BOŞA ÇABA HARCAMAYIN
KONTROLÜ ELE ALIN
SORUNLARA YAKLAŞIMINIZ
KENDİ YÖNTEMİNİZLE ÇÖZÜN
ANNE BEBEK İLİŞKİSİ
0-3 YAŞ KRİTİK DÖNEMLERİ
6-12 AYLIK BEBEK DE GÜVENİR
BASİT OYUNLARLA GÜVEN VERİN
ÇOCUĞUNUZ SİZDEN ÖĞRENİR
İKİZ BEBEK BAKICISI BULMAK
"UZMANLAR" NE DİYOR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞRU BAKICIYI SEÇMEK
BAKICI NASIL ÇALIŞMALI?
BAKICI MI BÜYÜKANNE Mİ?
GEREKİRSE AKSİ OLUN
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :