Okunma Sayısı: 27876
CANLI YORUMLAR

BEBEKLERDE GENİZ ETİ

Yeni doğmuş bebekEtken streptokok bakterisi olduğu için tedavi de penisilin ve türevi ilaçlarla olmalıdır. Erken ve etkin tedavi hastalığın kalp ve böbrekle ilgili komplikasyon olasılığını belirgin ölçüde azaltacaktır.

Yeni doğmuş bebekte en belirgin anormal belirti, ağırlık eğrisinde kendini gösterir: Çocuk bakımında, her yeni doğmuş bebekte anne sütüyle ya da "yapay" besinle beslenmenin denetlenmesini sağlayan ilk gösterge, ağırlık eğrisidir. Normalde bu eğri, doğumu izleyen kısa bir düşüşten sonra sürekli yükselir; çocuk 10. ve 15. günlerde doğuştaki ağırlığına yeniden ulaşır. Daha sonraki günlerde kilo alımı günde 25 gr dolayındadır.

Bu ilerlemedeki her duraklama ve her düşüş, hiçbir belirti görülmese de, hekime başvurmayı gerektirir. İştah yitimi (anoreksi), kusmalar, dışkı anormallikleri ve ağlamalar, kolayca gözlenebilen belirtilerdir. Çocukta iştah değişiklikleri normaldir; ağırlık eğrisi normal gittiği, çocuk neşeli ve hareketli olduğu, ateşi olmadığı sürece, yemeğini bitirmemesi fazla önemsenmemelidir.

Şekerliden tuzluya geçiş gibi bir beşlenme değişikliği ve diş çıkarma da, çoğunlukla iştah azalmasına yol açar ve geçicidir. Ama bebeğin besinlere karşı isteksizliği sürüyor, değişmiyorsa, bu durumda bir yetersiz beslenme yerleşebilir; vitamin eksikliği ortaya çıkabilir.

En sık raslanan vitamin eksikliği D vitamini eksikliğidir (beslenme yetersizliğinden çok, güneşlenme eksikliğine bağlıdır ve raşitizme yol açar).

İki ayın altındaki çocuklarda kusmalar sık görülür. Sindirilmemiş ya da iyi sindirilememiş bir sütün bir kez kusulması tehlikeli değildir; ama, kusmaların yinelenmesi (çocuğu yorar ve su yitirmesine neden olurlar), çoğunlukla bir beslenme kusurunun, bazen de bir barsak enfeksiyonunun ya da alerjinin sonucudur.
Dışkı değişiklikleri de önemli belirtilerdir.Dışkının görünümünün ve dışkılama sayısının beslenmeye göre değiştiği bilinir. Kötü kokulu, sümüksü her ishal ve dışkıda kan görülmesi, hemen hekime bildirilmelidir.

Bebeğin ağlamasının, açlık, susuzluk, sindirim güçlüğü ya da bozukluğu, sıcaklık, fiziksel rahatsızlık, ağrı, vb. nedeni vardır. Hiçbir şey ağrıyı açıklayamıyor ya da kesemiyorsa, hekime danışmak gerekir.

1. ve 6. aylar arasında en sık rastlanan enfeksiyon hastalıkları, zatürreler, grip ve deri enfeksiyonlarıdır. 6 aydan sonra çocuk, kızamık ve suçiçeğine yakalanabilir. Öte yandan, bu dönemde davranış bozuklukları, egzama, beslenme bozuklukları ortaya çıkabilir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERDE KIZIL HASTALIĞI
SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI
AĞLAMA NÖBETLERİ
BEBEĞİNİZİN İLK MUAYENESİ
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :