Okunma Sayısı: 3923
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZ AZ GÖZ KIRPIYORSA

GÖZ KURULUĞUNA DİKKAT!

ÇOCUĞUNUZ DAHA AZ GÖZ KIRPIYORSA GÖZ KURULUĞUNA DİKKAT

 

Çok duyulan ama az bilinen hastalıklardan göz kuruluğu... Dış etmenlere bağlı nedenlerle ortaya çıkma oranı daha fazla. Yazın maruz kalınan güneş, tuzlu su, kışın ise etkisini gösteren rüzgâr gibi dış etmenler göz kuruluğuna sebep olurken sürekli dijital aletlere bakıyor olmak en büyük tetikleyicilerinden. “Bu hastalık çocuklarda nadir görülürken, kendilerini net ifade edemedikleri için muayenede zor teşhis ediliyor” diyen Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar; kendini ifade edebilen 6-7 yaş ve üzeri çocuklarda özellikle yanma ve batma şikayetlerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyor.

 

Çocuğunuz dijital cihazlara daha az sürelerle bakmalı.

Çocuğun daha az göz kırpmaya başlaması göz kuruluğunun oluşmasına sebep olan etkenlerden birisidir. Bunu gözlemlemek de ebeveynlere düşüyor. Yoğun telefon ve dijital cihaz kullanımı göz kırpmasının azalması ile basit kuruluk belirtilerine sebep olabileceğinin altını çizen Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar; “Kirpik dibi iltihabı (blefarit) nedeniyle kuruluk gelişebilir” diyor. Göz alerjileri ve alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar da kuruluğa yol açabiliyor. Bu durumda hekimler alerjiyi tedavi ederken kuruluğu gözden kaçırmamalı.

 

Güneşe maruz kalan gözlerde göz yaşı buharlaşıyor.

Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak bazı göz yapılarına zarar verirken aynı zamanda ısı nedeniyle gözyaşı buharlaşarak hızla azalıyor ve göz kuruluğu oluşuyor. Yazın çocuklara UV ışınlarına karşı koruyan güneş gözlükleri ve şapka takmak oldukça önemli. Yaz mevsimi sonlarında göz kuruluğu vakaları daha fazla görülüyor. Kış aylarında fazlalaşan rüzgarlar da aynı şekilde göz yaşının hızlı buharlaşmasına sebep oluyor. Buharlaşmanın yoğun olduğu aylarda su tüketimini çoğaltmak da önemli. 

 

Göz kuruluğunu tetikleyen hastalıklar...

“Ancak çocuklarda belirgin düzeyde kuruluk sebepleri nadir görülen daha ciddi durumlardan kaynaklanabilir” diyen Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar bu hastalıkları şöyle sıralıyor; rosacea gibi cilt hastalıkları, juvenil diabet,

juvenil artrit, A vitamini eksikliği yapan hastalıklar ve kemoterapi veya radyasyon tedavisi...

 

Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, “tedavide yine kuru göz hastalığının tedavi yöntemleri uygulansa da çocuklarda doz ayarına dikkat edilmeli. Tedavide önemli olan gözün kaybettiği nemi yani gözyaşını geri kazandırmak. Tabii ebeveynlere de çok görev düşüyor. Bunların başında telefon, bilgisayar ve tablet gibi dijital aletlerin kullanımının süresini azaltmak geliyor. Çocukları havası kuru ve klimalı ortamlarda bulundururken gerekli tedbirleri almak gerekir” diyor. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BURUN ETİ BÜYÜMESİ
UYKUSUZLUK NEDENİ OLABİLİR
İŞTAH KESEN ÖNERİLER
TAYLAN KÜMELİ'NİN LİSTESİ
DİŞLERİNİZ TEHDİT ALTINDA
BUNLARA DİKKAT EDİN
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE
KALİTELİ BİR UYKU İÇİN
GÜNEŞ LEKELERİNİN TEDAVİSİ
LAZERLE TEDAVİSİ MÜMKÜN
ÇOCUĞU ERTELEMEK Mİ?
GEÇ KALMIŞ OLMAYIN
ALERJİ RİSKİNİZ OLABİLİR
BUNLARA DİKKAT EDİN
TOPLUMDA GRİP BİLİNCİ
HASTALIK YÜKÜNÜ AZALTABİLİR
İDRAR KAÇIRMAYA AKUPUNKTUR
4 KADINDAN 1'NDE GÖRÜLÜYOR
RAMAZAN'DA BIRAKIN
TİRYAKİLERE FIRSAT

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
TÜRKİYE'DE BİR İLK
YÜRÜYÜŞ BOZUKLUĞUNUZ ...
BÖBREK TAŞI KABUSU
YENİ MUCİZE İLAÇ
BAZILARI KASLI SEVER
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :