Okunma Sayısı: 7974
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZUN DAVRANIŞLARINI MOTİVE EDEN NEDİR?

Övgüleriniz az, azarlarınız çok mu?Yetişkinler gibi çocuklar da sevildiklerini, bir yere ait olduklarını hissetmek ister. Ancak biz farklı bir birey olduğumuzun bilincindeyken, küçük bir çocuk benmerkezcidir; kendisinin sizin dünyanızın merkezinde, sizin de onun dünyasının merkezinde olduğunuza inanır. İlk yaşlarda özsaygısı anne babasından gördüğü ilginin düzeyi ve niteliğiyle oluşur.

Sonuçta küçük çocuklar dikkat çekmeye çalışır. Kendilerini daha güvende hissettikleri, kişiliklerini daha da güçlendirdiği için ilginizi çekmeyi severler. Çok küçük yaşlardan itibaren hangi davranışlarıyla dikkatinizi çektiklerini öğrenirler; artık bu her neyse, onu daha fazla görmeye başlarsınız! Daha açık ifade edecek olursak, çocuğunuza o "iyi" davrandığında gösterdiğiniz ilgi, "kötü" davrandığında gösterdiğiniz ilgiden daha fazla olursa kötü davranıştan çok, iyi davranış görürsünüz. Ama övgüleriniz az, azarlarınız çoksa çocuğunuz bu duruma yaramaz davranışlarını artırarak cevap verebilir; çünkü fark edilmesini sağlayan şey yaramazlığıdır.

Ailede bir uyumsuzluk ve mutsuzluk varsa, çocuğunuzun bu davranışları daha karmaşık bir hal alır. Çocuklar genellikle evdeki sorunlara kendilerinin sebep olduğuna ve doğal olarak da bu sorunları kendilerinin çözebileceğine inanırlar. Sorunları yapıcı bir biçimde çözemeseler de dikkatinizi çekmeyi başaracaklardır ki bu da istedikleri bir sonuçtur. 
 

"Asıl önemli olan sorunların nasıl çözüleceği değil, bu sorunların neden var olduğunu anlamaktır".
 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
Eğitimcilerden SBS uyarısı
ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER
ROL YAPTIĞINI SANMAYIN
OKUL FOBİK OLABİLİR!
HASTALIK SEZONU AÇILDI
ÇOCUK HASTALIKLARINA DİKKAT
ÇOCUĞUNUZ NASIL ÖĞRENİYOR?
OKUL SONRASI ÖDEV KAVGASI
ONA YARDIM EDİN...
OKUL ZEKAYI GELİŞTİRİYOR
IQ'DA 3.7'LİK ARTIŞ
KREŞTE GÜVENDE Mİ?
ÖĞRENMENİN 3 YOLU
KÖTÜ YA DA YETERSİZ UYKU
OKUL HAYATINI ETKİLEMESİN
DERS ZİLİ ÇALIYOR
ÇOCUKLAR OKULDAN KORKMASIN
SEÇMELİ KOMİSYONU KURULDU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Nurcan Yılmaz
Cevapla Nurcan Yılmaz
30.06.2011 16:23:45
"Asıl önemli olan sorunların nasıl çözüleceği değil, bu sorunların neden var olduğunu anlamaktır". Sorun oluşumu nedenleri bilinip, önlem alınması en doğrusu.... Bunu başarabilmek ümidi ile...
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
KIRTASİYE ÜRÜNLERİNE ...
OKUL SÜTÜ NASIL DAĞIT...
ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN K...
OKUL BAŞARISI HER ŞEY Mİ?
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :