Okunma Sayısı: 8114
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZUN DAVRANIŞLARINI MOTİVE EDEN NEDİR?

Övgüleriniz az, azarlarınız çok mu?Yetişkinler gibi çocuklar da sevildiklerini, bir yere ait olduklarını hissetmek ister. Ancak biz farklı bir birey olduğumuzun bilincindeyken, küçük bir çocuk benmerkezcidir; kendisinin sizin dünyanızın merkezinde, sizin de onun dünyasının merkezinde olduğunuza inanır. İlk yaşlarda özsaygısı anne babasından gördüğü ilginin düzeyi ve niteliğiyle oluşur.

Sonuçta küçük çocuklar dikkat çekmeye çalışır. Kendilerini daha güvende hissettikleri, kişiliklerini daha da güçlendirdiği için ilginizi çekmeyi severler. Çok küçük yaşlardan itibaren hangi davranışlarıyla dikkatinizi çektiklerini öğrenirler; artık bu her neyse, onu daha fazla görmeye başlarsınız! Daha açık ifade edecek olursak, çocuğunuza o "iyi" davrandığında gösterdiğiniz ilgi, "kötü" davrandığında gösterdiğiniz ilgiden daha fazla olursa kötü davranıştan çok, iyi davranış görürsünüz. Ama övgüleriniz az, azarlarınız çoksa çocuğunuz bu duruma yaramaz davranışlarını artırarak cevap verebilir; çünkü fark edilmesini sağlayan şey yaramazlığıdır.

Ailede bir uyumsuzluk ve mutsuzluk varsa, çocuğunuzun bu davranışları daha karmaşık bir hal alır. Çocuklar genellikle evdeki sorunlara kendilerinin sebep olduğuna ve doğal olarak da bu sorunları kendilerinin çözebileceğine inanırlar. Sorunları yapıcı bir biçimde çözemeseler de dikkatinizi çekmeyi başaracaklardır ki bu da istedikleri bir sonuçtur. 
 

"Asıl önemli olan sorunların nasıl çözüleceği değil, bu sorunların neden var olduğunu anlamaktır".
 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
RUTİNLER BELİRLEYİN
EYVAH OKUL BAŞLIYOR!
MEB'DEN 12.SINIFLARA DESTEK
ÜCRETSİZ LYS DERSLERİ
MİNİKLER İÇİN ZİL ÇALIYOR
UYUM PROGRAMI BAŞLIYOR
OKULLAR AÇILDI
KAZALARA DİKKAT!
KARNE SENDROMUNA DİKKAT!
AİLELER NASIL DAVRANMALI
KIRTASİYE ÜRÜNLERİNE DİKKAT
ALIŞVERİŞİ BİLİNÇLİ YAPIN
OKUL SONRASI ÖDEV KAVGASI
ONA YARDIM EDİN...
BU RAPOR DA NEYİN NESİ
NASIL VERİLİYOR
ÖDEVLERE YARDIM EDERKEN
EĞİTİME GEÇİŞİN İŞARETLERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Nurcan Yılmaz
Cevapla Nurcan Yılmaz
30.06.2011 16:23:45
"Asıl önemli olan sorunların nasıl çözüleceği değil, bu sorunların neden var olduğunu anlamaktır". Sorun oluşumu nedenleri bilinip, önlem alınması en doğrusu.... Bunu başarabilmek ümidi ile...
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
LYS SONUÇLARI AÇIKLANDI
KENDİ HALİNE BIRAKMAYIN
IQ ERGENLİKTE DEĞİŞEB...
HEDİYENİZ KABUSUNUZ O...
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :