Okunma Sayısı: 16804
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR ÖDÜLLERİ SEVERLER!

Peki ama neyi?

İyi davranışları ödüllendirmezseniz devamı gelmez. Çocuğunuzun güzel huylarını, çabalarını ve başarılarını takdir edip ödüllendirmelisiniz. Böylece o da doğru yaptığını bilir ve bu iyi davranışları devam ettirmek için motive olur. 

***

İyi davranışlara yönelik ödüller maddi şeyler olmamalıdır. Sosyal ödülleri (sarılma ve gülümseme gibi) ve eğlenceli aktiviteleri (sinemaya gitmek gibi) maddi hediyelerle (fazladan bir harçlık veya oyuncak gibi) karıştırıp bir arada kullanmaya çalışın. İşte size başlangıç için birkaç fikir:

 

Sosyal ödüller                 Eğlenceli aktiviteler                          Maddi hediyeler

Sarılma                      Sinemaya gitmek                       Fazladan harçlık

Gülümseme                Parka gitmek                             Daha büyük bir ödül için puan

Göz kırpma                 Yemek pişirmek                         Sevilen bir yemek veya tatlı

Alkışlama                   Akşam 30 dakika geç yatmak       CD veya kitap

Övgü sözleri                Bir arkadaşı eve çağırmak            Oyun veya oyuncak

                                 Arkadaşa yatıya gitmek

 

Bir ödül tablosu hazırlayın

Ödül veya yıldız tabloları çocukları iyi davranmaları için motive etme konusunda harika yöntemlerdir. Çocukların iyi davranışlarının sonuç ve etkilerini açık bir şekilde görmelerine yardımcı olduğu için çok işe yararlar.

Yaratıcı olun!

Ödül tablonuzu evde kendiniz de yapabilirsiniz. İstediğiniz kadar yaratıcı olun ve çocuklarınızın da buişleilgilenmesinisağlayın. Ne kadar gösterişli ve parlak renkler ve resimler kullanırsanız o kadar iyi olur. İstediğiniz bir resmi çalışmaya dahil edebilirsiniz; burada önemli olan, tasarımda on dairenin olması ve çocuğun her iyi davranışında bunların bir çıkartmayla süslenmesidir. İsterseniz bunun yerine on baloncuk, on hediye, on merdiven basamağı veya gülümseyen on yüz de çizebilirsiniz.

Bu on unsurun bir hedefe doğru ilerlemesi daha da iyi olur. Örneğin on adımda bir hazine sandığına veya on basamakta, prensesin kulesinin en tepesine gidebilirsiniz. Ödül tablosunun tasarımını yaptıktan sonra birkaç paket çıkartma almanız gerekecek. Bu çıkarmalar da ne kadar gösterişli ve parlak olursa o kadar iyi olur. Çocuğunuz iyi bir davranış sergilediğinde de bu çıkartmalardan birini ödül tablosuna yapıştırın. On çıkartmayı da kazandığında, çocuğunuz bir ödülü hak edecektir.

Ödül tablonuzu nasıl kullanacaksınız?

  • Önce değiştirmek istediğiniz davranışa karar verin (yatak odasını toplaması veya ev işlerine yardım etmesi gibi). Her seferinde sadece bir davranışı düzeltmeyi hedefleyin.
  • Ödül tablosunu çocuğunuza gösterin ve nasıl kullanacağınızı anlatın. Hangi davranışını değiştirmesini istediğinizi ve hangi davranışın ödüllendirileceğini açık bir şekilde ifade edin. Örneğin: “Odanı çok iyi bir şekilde topladığın için bir yıldız kazandın. Bravo!”.
  • Ödül tablosunu görünür bir yere asın. Mutfak duvarı en uygun yerdir.
  • Tabloya bir çıkartma yapıştırırken mümkün olduğunca pozitif bir yaklaşım sergileyin ve başarısını övgü sözcükleriyle kutlayın.
  • Hiçbir zaman bir yıldızı tablodan geri çıkarmayın. Çocuğunuz kötü davranışlar sergilediğinde bir süre boyunca çıkartma alamayacak ve bu şekilde hedefteki ödüle ulaşamayacağını görecektir.
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
pfigen
Cevapla pfigen
17.10.2011 19:08:09
Sosyal ödüller dışındaki tüm ödüller bence çocuğu iki yüzlü davranmaya teşvik ediyor ve çocuk ödül nedeniyle sürece değil sonuca konsantre oluyor. Çocuk örneğin derslerinde başarılı olmanın hazzını yaşamak yerine karne hediyesinin sevincini yaşıyor.
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUK, ÖLÜM, HASTALIK
KAKAYI VERME KARARI Ç...
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
ÇOCUĞUN ÇOCUK OLDUĞU YER
EN İYİ YAZ KOKULARI
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :