Okunma Sayısı: 11977
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARA İYİ ÖRNEK OLUN

Gelişimi için pozitif katkı

Yabancılara, arkadaşlarınıza ve tanıdıklarınıza karşı davranışlarınız, çocuğunuzun ilişkilerini bir hayli etkiler. Yaşıtlarıyla gireceği ilişkilerde ve bu ilişkileri nasıl oluşturacağı konusunda bu davranışları örnek alır. Eşinizle ve ailenizin diğer üyeleriyle ilişki kurma biçiminizle buna pozitif bir katkı sağlayabilirsiniz.

Aile üyelerinizin aynı zamanda arkadaşlarınız olduğunu ve onların davranışlarına uyum sağlayabildiğiniz mesajını çocuğunuza aktarmak da iyi bir yaklaşımdır. Örneğin farklı bakış açılarına sahip akrabalarınızla iyi ilişkiler geliştirmenizin olumlu bir etkisi olabilir. Sonuç olarak bu davranış, çocuğunuza başkalarının farklılıklarına saygı göstermeyi ve hatta farklılıkları övmeyi öğretir.  

İşte çocuklarınıza iyi örnek bir ebevyen olabilmek için öneriler:

  • Eğer yaşadığınız sokağa ya da binaya yeni bir komşu taşındıysa, çocuğunuzun bu yeni gelen insanlara “hoş geldiniz” dediğinizi ya da ayaküstü birkaç dakika onlarla sohbet ettiğinizi görmesini sağlayın. (Hatta normalde utangaç ve konuşkan biri olmasanız bile bir yabancıya kibarca yaklaşmak konusunda kendinize güveniniz olduğuna şahit olması bile önemlidir.)
  • Eğer yeni taşınan insanların çocuğu varsa, çocuğunuzla beraber onları evinize davet edin. Şayet çocukları sizin çocuğunuzdan daha küçükse, çocuğunuzun artık kullanmadığı bazı oyuncakları ona verin.
  • Diğer çocuğun anne babası kötü bir dönem geçiriyorsa, onlara yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sorun. Tüm bunları konuşurken çocuğunuz yanınızda olsun. Yaptıklarınız size belki doğal gelmeyebilir ama çocuğunuz, sizin korku ve kaygılarınızı ya da kendinize güvenen bir yaklaşım içinde olup olmadığınızı bu sayede görebilecektir. Bu yöntemle, tanımadığı çocuklarla sohbet başlatma cesaretini kendisinde daha fazla bulacaktır. Başkalarına yardım etmek gerektiğinde, onların yanında olmanın önemini de anlamaya başlayacaktır.
  • Eşiniz ya da akrabalarınızla aranız bozulduğunda, özür dilerken ve barışırken buna tanıklık etmesine izin verin. Ona, var olan bir sorunun iki kişiye de yakışan bir biçimde, karşı tarafın görüşünü sakince dinleyerek, bağırmayarak, el sıkışarak ve hatta öpüşerek (bunu yapmak zor gözükse bile!) çözülebileceğini gösterin. Çocuk, başkalarıyla anlaşmazlık ve çekişme yaşamanın son derece normal bir şey olduğunu görmek ve bu konuda kendini güven içinde hissetmek ihtiyacı duyar. Bununla beraber sorunları çözerken kendinden fazla ödün vermemesi gerektiğini ve normale dönüşün karşılıklı suçlama yapılmadan da sağlanabileceğini görmelidir. Uzun süreli arkadaşlıkların arkasında yatan kilit yaklaşım da zaten budur. 
  • Çocuğunuza anne ya da baba gibi olduğu kadar arkadaş gibi de davranın. Onu ne kadar çok beğendiğinizi (ya da sevdiğinizi) söyleyin ve seçtiği oyunları oynayarak birlikte vakit geçirin. Çocuğunuz ve arkadaşları ya da kardeşleri arasında mukayeseler yapmayın ve onu, o olduğu için sevdiğinizi gösterin.
  • Sizi üzen ya da kızdıran bir şey yaptığında çocuğunuzun kendisini değil, davranışını eleştirin. “Çok terbiyesiz bir çocuksun” yerine, “Terbiyesizliği gerçekten sevmiyorum” demeyi tercih edin. Çocuğunuza olumsuz bir özellik atfetmek, kendisine olan saygısını yitirmesine neden olacaktır. Belki de sırf bu yüzden, yani ondan bunu beklediğinizi bildiği için olumsuz davranışını sürdürmekte ısrar edecektir.   
Çocuklar iyilik ve cömertlik taşıyan davranışları fark etmek konusunda çok yeteneklidirler. Bu yüzden çocuğunuza iyi bir örnek olarak ona arkadaş edinmeyle ilgili yardımcı olabilirsiniz.
Arkadaşım Olur Musun? / Boyut Yayın Grubu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KONUŞMA GECİKMESİ
AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER...
KIŞ ENFEKSİYONLARINDAN
KIŞ ENFEKSİYONLARINDAN
ÇOCUKLARA KORUYUCU KALKAN
DOĞAL ŞİFA KAYNAKLARI
YEMEK YEME OYUNU
ÇOCUKLAR YESİN DİYE...
ALTINI ISLATAN ÇOCUK
GRUP İÇİNDE VAROLABİLSİN
SOSYAL BECERLERİ ÖNEMLİ
DEFTER DEMEK AYIP
İNSANI TEKNOLOJİDEN SOĞUTUR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ABLAYA TEŞEKKÜR ET LÜTFEN
HİPERAKTİF Mİ DEPRESY...
YENİ BEBEĞİN GELİŞİ
ÇOCUKLARDA TAKINTI
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
YENİ YILDA DENEYİN
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :