Okunma Sayısı: 6297
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA ALERJİLER

Turp gibi yapayım derken

ÇOCUĞUNUZU ‘TURP’ GİBİ YAPMAK İSTERKEN HASTA ETMEYİN.

KULLANDIĞINIZ BAZI BAHARATLAR ÇOCUĞUNUZDA, ÜRTİKER, ANJİYOÖDEM, ASTIM ALEVLENMESİ, ANAFİLAKSİ’YA NEDEN OLABİLİR,

ANNELER DİKKAT, İÇİNDE ‘DEREOTU, KEREVİZ, REZENE, MAYDANOZ, SOĞAN VE SARIMSAK’ BULUNAN BAHARATLAR ÇOCUĞUNUZA ALERJİ YAPABİLİR.

 

Günümüzde yemeklere tat ve lezzet vermek için kullanılan baharat aynı zamanda sağlığa da faydalı. Üstelik Türkiye, baharatı en çok kullanan ülkeler arasında yer almakta,  bilhassa Güneydoğu Anadolu mutfak kültüründe baharat belirleyici rol oynamakta. Sağlığa faydalı olduğu için özellikle yemeklerde sıkça kullanılan baharat konusunda anneler dikkatli olmalı. Muğla Dalaman’da Solo Event tarafından düzenlenen ‘’ 15’nci Uluslararası Katılımlı Çocuk Alerji ve Kongresi ‘’ ne katılan Çocuk Alerji ve immünoloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Gür Çetinkaya,  çocuklarda baharat kullanımıyla ilgili verdi. Baharatın içindeki etken maddeler, ciltte tahrişe, hapşırık, öksürük, gözlerde yaşarma, kızarma gibi semptomlara neden olmakta. Baharat alerjisine, ürünün içeriğindeki bir alerjen proteine karşı oluşan duyarlık neden olmakta.Böylelikle ürtiker, anjiyoödem, astım alevlenmesi, anafilaksi gibi alerjik reaksiyonların oluşma ihtimali az da olsa rastlanmakta. Anneler özellikle bazı sebzelerden üretilen baharatlar konusunda dikkatli olmalı. Çocuklarda sıklıkla rastlanan alerjik reaksiyonların nedeni;  dereotu, kereviz, rezene, maydanoz, soğan ve sarımsak olabilmekte. O nedenle ailelerin, içeriğinde  ‘maydanozgil’ ve ‘zambakgil’ türü bulunan ürünlere temkinli yaklaşmalı.

Çocukların baharat tüketimi erişkinlere göre az olmalı.

 Özellikle 1 yaş altında tuz ve şeker tüketimi önerilmiyor. Hem ülkemizde hem dünyada baharatlar 6-8 ay gibi diyetlere tat vermek amacı ile eklenmekte. Özellikle küçük yaşta çocuklara verilen acı baharatlar, reflü, hazımsızlık ve diğer sindirim sistemi problemlerine neden olabilmekte. Baharat alerjisinin tanısı, diğer besin alerjilerine göre zor konulmakta. Bunun da en önemli nedeni, çok küçük miktarlarda yiyeceklere eklenmesi, kimi zaman kullanılan baharat karışımları içerisinde tam olarak hangi baharat olduğunun bilinmemesi. Bu nedenle aileler ve hastalar tarafından çoğu zaman baharata karşı olan alerjinin fark edilemediğine de değinen Doç. Dr. Pınar Gür Çetinkaya ; ‘’ Eğer kişide,  farklı yiyeceklerin tüketiminden sonra veya ticari-paketli olarak tüketilen bir yiyecekten sonra; alerjik reaksiyon oluyor ancak evde hazırlanınca olmuyorsa baharat alerjisinden şüphe etmemiz gerekir. Burada bir yiyecek günlüğü tutup tam olarak ne tüketildiği ve içeriğinde ne olduğunun detaylı bir şekilde yazılmasında fayda vardır. Bu durumda, detaylı bir öykü, muayene ve sonrasında deri prik testleri, sIgE, yama testleri ve OPT yapılarak hastaya baharat alerjisi tanısı konulur. Tedavide, alerjiden sorumlu baharattan uzak durulması gerekmektedir. Paketli gıda tüketiminde, kozmetik ve temizlik ürünü kullanımında etiket okumak oldukça önem taşımaktadır. Yine hastanın semptomlarında yönelik olarak gereken durumlarda antihistaminler, nemlendiriciler, topikal steroidler, epinefrin enjektörü reçete edilebilir ‘’ dedi.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUK VE GENÇLERDE OBEZİTE
NESLİM DOKSAT ANLATTI
OYUN HAMURU YASAKLANIYOR
BAKANLIK GENELGE YAYINLADI
ÖDÜL VEREYİM DERKEN
SAĞLIĞIYLA OYNAMAYIN
ÇOCUĞUNUZUN GÖZLERİ
YENİ DÖNEME HAZIR MI?
ÇOCUKLARDA KANLI İDRAR
WİLMS OLABİLİR Mİ?
PANDEMİ VE ÇOCUK
NASIL ANLATMALIYIZ?
YATAĞINI ISLATMASI
SORUN MU, DEĞİL Mİ?
HANGİ TUVALET SAĞLIKLIDIR
ALAFRANGA MI ALATURKA MI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HER GÜN 2 BARDAK SÜT
ÇOCUK VE GENÇLERDE OBEZİTE
"ANNE BEN ACIKTIM"
OKUL ÇANTASINDAKİ TEHLİKE
EN İYİ YAZ KOKULARI
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :