Okunma Sayısı: 5472
CANLI YORUMLAR

Çocukları Güneşe Çıkarırken

Dikkat!

Çocukları Güneşe Çıkarırken Dikkat

Araştırmalar 18 yaşından önceki dönemde yaşam boyu alacağımız UV ışınlarının yaklaşık % 80’ini aldığımızı gösteriyor. Bu sebeple çocukluk döneminde güneşin zararlı etkilerinden korunmak çok daha önemli…  Vücudumuzun D vitamini ihtiyacını karşılayan güneş, bir yandan da UV, A, B ve C gibi ışınlarıyla zararlı etkilerde bulunabiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, çocukluk döneminde maruz kaldığımız güneş ışınlarının tüm hayatımızı etkilediğine ve cildimizle birlikte gözlerimizi de güneşten korumamız gerektiğine değiniyor.

 

Güneş ışınları gözlere de zarar verir

Yaz aylarında çocukların açık havada geçirdiği süre artıyor. Oyun parkurları, piknik alanları, parklar, havuz ve deniz kenarları gibi yerlerde çocukların mutlaka güneş gözlüğü ve şapka kullanması gerekiyor. Güneş yaşlıları olduğu kadar çocukları da doğrudan etkiliyor ve uzmanlar çocukların da güneş ışınlarına fazla maruz kalmaması gerektiğini söylüyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, ‘Güneşin cildimizde olduğu gibi gözlerimize zarar veren kısmı da ultraviyole ışınları… Ultraviyole ışınlarını gözle göremeyiz; A-B-C olmak üzere 3 ana dalga boyundan oluşur. En zarar verici kısım olan ultraviyole C dünya atmosferi tarafından ozon tabakasında tamamen filtrelenir. Ultraviyole B çoğunlukla gözümüzün önünde en dış katman olan kornea tarafından emilir ve retinaya ulaşamaz. Ultraviyole A'nın ise büyük kısmı göz dokuları tarafından emilir, çok az bir kısmı retinaya ulaşır. Güneş ışığına uzun vadede maruz kalmak; göz içinde katarakt, gözün ön kısmında pterjium (kuş kanadı), pinguekula ve hatta bazı konjonktiva tümörleri, göz kapağında cilt kanserleri ve retinada sarı nokta hastalığı olarak bilinen maküla dejenerasyonunu gelişimine sebep olabilir’ diyor. Gözpınar, çocukların gözleri gelişimini devam ettirdiği ve göz lensi daha şeffaf olduğu için; UV’nin arka dokulara geçişinin daha fazla olabileceğini ve akut dönemde korneanın bir tür güneş yanığı olan keratit oluşmasına sebep olabileceğini belirtiyor.

 

Güneşe çıkmadan yapılması gerekenler;

  • Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde çocuklar güneşe çıkarılmamalıdır.
  • Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için geniş kenarlı şapkalar ve gözleri saran güneş gözlükleri kullanılmalıdır.
  • Bebekler de güneş gözlüğü kullanmalıdır. Çünkü onlar erişkinlere göre daha hassastır.
  • Güneş gözlüklerinde UV400 olarak etiketlenen ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler 400 nanometre altındaki ışınları filtreler, ultraviyole A ve B ışınlarının yüzde yüzünü engeller.
  • Güneş gözlüklerinde camın renginin koyu olması açık renge göre üstünlük sağlamaz, önemli olan camın UV ışığını ne kadar absorbe ettiğidir.
  • Güneş ışınları ile direkt temastan kaçınmak ve göz kuruluğu oluştuğunda suni gözyaşı damlası kullanmak, göz sağlığının korunması için alınması gereken önlemlerden biridir.
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SOĞUKLAR ONA VIZ GELSİN
KIŞ AYLARINDA ÇOCUK MENÜSÜ
BOY GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜKGEBİZ UYARIYOR
 KONUŞMA GECİKMESİ
SEBEPLERİ VE SİZE DÜŞENLER
ÖDÜL VEREYİM DERKEN
SAĞLIĞIYLA OYNAMAYIN
0-1 YAŞ ÇOCUKLARDA
GENEL RASTLANAN KAZALAR
NOT ZEKA GÖSTERGESİ DEĞİL
BAŞKA SORUNLARI OLABİLİR
ÇOCUKLARA BİLİNÇLİ GIDA
OYUNLARLA ÖĞRETİLECEK
ÇOCUĞUNUZDA TİK Mİ VAR?
SES ÇIKARMA, SAÇ YEME...
GÖZLERİ BOZUK MU?
NASIL ANLAŞILIR?
HER GÜN 2 BARDAK SÜT
ZEKÂYI GELİŞTİRİYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KIŞ ENFEKSİYONLARINDAN
MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUKLAR
PİL YUTAN ÇOCUKLAR
SÜREKLİ ÖKSÜREN ÇOCUKLAR
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
23 NİSAN
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :