Okunma Sayısı: 132092
CANLI YORUMLAR

DOĞUM LEKELERİ NE ANLATIYOR

Tehlikeli mi?

Yeni doğan bebeğinizin cildindeki bazen belirgin bazen ise belirgin olmayan lekeler anne ve babalar için büyük merak konusudur.

Parents dergisinden Nil Siber'in haberine göre; bazı lekeler zararsız bazıları ise önemli.. O nedenle ebevyenlerin dikkat kesilmesi gerekiyor.

Kahverengi saçlar, minik el ve ayak parmakları, hokka gibi burnu ile merakla bakan gözleri muhteşem... Fakat vücudunda bazen belirgin bazen de çok dikkatli bakınca bellli olan lekelerin varlığı ebeveynleri endişeye sürüklüyor olması normal. Aslında çoğu doğum lekesi masum. Yani görsel olarak oluşturuğu görüntünün dışında bebeklerin sağlığını tehlikeye sokacak hiçbir zararı bulunmuyor. Fakat yine de bu lekeleri bir doktorun görmesinde fayda var.

İşte vücutta bulunan bazı lekeler ve anlamları

Hemanjiom

Ciltte kırmızı leke ya da kabartılar şeklinde ortaya çıkan hemanjiomlar, çilek lekeleri olarak da anılır ve damarları çevreleyen hücrelerin gereğinden fazla büyümesinden kaynaklanır.  Doğumdan itibaren görünür durumda olabilir ya da bebek birkaç haftalık ya da aylıkken de ortaya çıkabilir. Hemanjiomlar, kız çocuklarda erkeklere nazaran beş kat daha fazla görülür. Bebeklerin yüzde 10'unda bir yaşına kadar bir tane görülebilen bu lekelerin yüzde 90'ı ancak 10 yaşında yok olur. Bazı vakalar ciltte kalıcı olarak sarkma, fazla deri ve kızarıklık gibi hasarlar bırakabilir.

Tehlikeler: Bu lekeler kafa ve boyun bölgesinde gelişir, bazen çocuğun görme, duyma veya nefes almasını engelleyebilir.

Tedavi: Çoğu hemenjiom yakın takipten başka bir şey gerektirmez. Ancak ilaç tedavisi, lazer terapi, ameliyat ya da bunların kombine kullanımı da işe yarayabilir.

Somon lekeleri, leylek ısırığı

Somon lekeleri olarak bilinen bu lekeler, genellikle ensede ya da alın veya kirpiklerde (melek öpücükleri) ortaya çıkar. Uzmanlara göre leylek ısırıkları, yetişkinlik dönemine kadar devam edebilir ancak melek öpücükleri genellikle 18 aylıkken kaybolur.

Tehlike: Bu doğum lekeleri tamamen zararsızdır.

Tedavi: Hiçbir şey yapmayın. Eğer çocuğunuz ilkokula başladığında lekeler hala belirgin haldeyse, o zaman lazer tedavisiyle lekelerin renginde açılma sağlayabilirsiniz.

Porto şarabı lekeleri

Bebeklerin sadece yüzde birden azı bu lekelerle doğar. Başlangıçta pembe ya da kırmızı renkte olan bu lekeler, genellike kafa ya da boyun bölgesinde kendini gösterir ve sonradan renkleri koyulaşarak daha belirgin hale gelir. Çoğunlukla kalıcıdırlar ve bazen zaman içinde cilt yüzeyinde sert şişlikler de gelişebilir.

Tehlike: Alın, kafa derisi veya göz çevresinde porto şarabı lekesi olan bebeklerin küçük bir yüzdesinde Sturge-Weber Sendromu bulunabilir. Nörolojik bir hastalık olan Sturge-Weber Sendromu çocuğun nöbetler geçirmesine, gelişiminde gecikmeler yaşanmasına ya da bir tarafında felç oluşmasına neden olabilir. Alın ve göz çevresindeki porto şarabı lekeleri aynı zamanda glokom ile de ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla bu lekelere sahip çocuklar bir göz doktoru tarafından görülmelidir.

Tedavi: Lazer tedavisi lekelerin rengini açabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir. Ama bunu uygulamak için fazla beklemeyin. Çünkü işe en çok yaradığı zaman, çocuğun ilk yılıdır.

Sütlü kahve (cafe au lait) lekeleri

Vücudan hemen hemen her yerinde görülebilen bu lekeler, bir benek kadar küçük ya da birkaç satimden büyük olabilir. Bebeklerin yüzde 10'unda bu lekelerden bulunur. Renk bozukluğu, bebek doğduğu zaman çok belirsiz olabilir ancak ileriki yıllarda renkte koyulaşma başlar ve bu lekeler geçici değildir.

Tehlike: Üç ya da dört tane sütlü kahve lekesi olan çocuklar , nörofibromatozis tip 1 gibi altta yatabilecek olan genetik hastalıklar konusunda hemen bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Dünyada yaklaşık her üç bin kişiden birinde bulunan bu kalıtımsal hastalık, sinirlerde hasar, gözlerde anomali ve kemiklerde bozukluklar oluşmasına neden olabilir.

Tedavi: Bu lekeler kendi başlarına herhangi bir sağlık sorununa yol açmazlar. Ancak bazı anne babalar çocuğun yüzünde lekeler için kozmetik kaygılarla lazer tedavisi uygulatmayı seçebilirler ancak olumlu sonuç almak biraz zor olabilir.

Benler

Bebeklerin yaklaşık yüzde ikiye yakın bir oranı küçük, kahverengi-siyah benlerle doğar. Doğum sırasında beş santimden geniş olan benler, "büyük benler" olarak kabul edilir ve yüz binde birden daha az görülürler. Çocukla birlikte büyük ve genelde kaybolmazlar.

Tehlike: Küçük bir benin kansere dönüşme ihtimali çok azdır.

Tedavi: Genellikle küçük benler için endişelenmeye gerek yoktur. Vücudun ön ya da arkasında ortaya çıkabilen büyük olanlar ise cerrahi işlemle alınabilir.  Ancak bu genelde deri genişletme gibi işlemlerin de dahil olduğ ubir dizi prosedür gerektirebilir.

Mongol lekesi

Bunlar çıkıntısız, gri-mavi ya da kahverengi lekelerdir ve genellikle sırt ya da kalça-popo bölgesinde ortaya çıkarlar. Şekilleri düzensiz olan bu lekeler, daha çok koyu tenli bebeklerde görülür ve boyutları çok küçükten büyüğe doğru değişkenlik gösterebilir. Çoğu zaman, ilk birkaç sene içinde yok olurlar.

Tehlike: Bu lekeler kolaylıkla basit bir morarmayla karıştırılabileceğinden, çocuğun doktorunun bunları hasta dosyasına eklemesi gerekiyor ve ebeveynlerin bu detayın dosyaya eklendiğinden emin olması gerekiyor. Çünkü ileride yaşanabilecek bir sorunda herhangi bir karışıklık engellenmiş olacak.

Tedavi: Uzmanlar bu zararsız lekeler ciddi bir kozmetik problem olmadığı ve kendiliklerinden geçecek oldukları için, bunlarla ilgili bir şey yapılmasına gerek olmadığını belirtiyor.

 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YENİDOĞAN TEMİZLİĞİ
SİLEREK TEMİZLEME YÖNTEMİ
EMZİRECEKLERE TAVSİYELER
DOĞUM ÖNCESİNDE ÖĞRENİLMELİ
EMZİK NE ZAMAN BIRAKILMALI
BIRAKILMAZSA NE OLUR?
YENİDOĞANDA CİLT BAKIMI
NASIL YAPILMALI?
HAMİLELİKTE 27. HAFTA
YASTIĞINIZI YÜKSELTİN
HİLAL MOCAN'IN TARİFLERİ
BEBEĞİNİZE PRATİK YEMEKLER
ÇOCUĞUNUZU YANLIŞ SEVMEYİN
YAKINLIK KURARKEN DİKKAT
HAMİLELİKTE 36. HAFTA
BEBEĞİNİZİN YERİ DARALIYOR
BEBEĞİM YAZIN NE GİYMELİ?
NELERİ EKSİK ETMEMELİ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZİ YIKARKEN DİKKAT
İLK HAFTALARDA
DOWN SENDROMUNA YENİ TEST
BEBEĞİNİZİN DİŞ SAĞLIĞI
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
2013 BAROK DESENLERİN YILI
EN İYİ YAZ KOKULARI
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :