Okunma Sayısı: 9461
CANLI YORUMLAR

DOĞUM TARİHİNİN BELİRLENMESİ

Ne zaman doğum yapacağım?

 

Hamilelik süresi son menstruasyonun (adet) ilk gününden itibaren hesaplanır. Tamamlanmış günler ya da haftalarla ifade edilir.

Yani hamileliğin başlangıcı, menstruasyondan 2 hafta sonra olduğu varsayılan gebelik anına göre değil;  menstruasyona göre hesaplanır. Varsayılan doğum tarihini hesaplamak için, son menstruasyonun ilk gününden itibaren 280 gün (40 hafta) sayılır.

15 günlük bir pay da hesaba katılır (15 gün önce ya da sonra da olabilir).

Eğer kadın son menstruasyonunun ilk gününün tarihinden eminse, sıvının akışı her zamanki kadar sürdüyse ve döngü 35 günü aşmadıysa bu yöntem güvenilir kabul edilir. Son menstruasyondan önceki 3 ayda doğum kontrol yöntemi olarak steroid kullanılmış olması, menstrual hesaplamanın güvenilir olmama ihtimalini arttırır.

Son menstruasyona göre hesap yapılamadığı zaman gebelik süresini ve buna bağlı olarak da tahmini doğum tarihini daha doğru belirleyebilmek için ekografi çekilebilir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAFTA HAFTA HAMİLELİK...
HAMİLELİKTE 20. HAFTA
HAMİLELİKTE 39. HAFTA
HAFTA HAFTA HAMİLELİK...
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :