Okunma Sayısı: 9619
CANLI YORUMLAR

DOKTORA GİDECEKLERE UYARI

"e-reçeteye geçeceksiniz"

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, e-reçete şifresi almayan ve şifre almasına karşın reçetelerini hala elle yazan doktorları uyardı. Acar, "1 Ocak'tan itibaren sistem e-reçete dışındaki yazımları kabul etmeyecek. Doktorlarımız bir an önce şifrelerini alsınlar ve reçetelerini sistem üzerinden yazmaya başlasınlar. Aksi halde ne yazdıkları reçeteler kabul görecek ne de verdikleri sağlık hizmeti" dedi.

1 Temmuz'da başlanan e-reçete uygulamasına 20 Eylül itibariyle 84 bin doktor şifre alırken, e-reçete yazan doktor sayısı 31 bin 729 oldu. Acar, devlet hastanelerinde çalışan hekimlerin sadece yüzde 16'sının, üniversite hastanelerinde ise yüzde 20'sinin şifre aldığını belirterek, kalan hekimleri de bir an önce şifrelerini alıp, e-reçete yazmaya çağırdı.

Acar, "Kusura bakmayın e-reçeteye geçeceksiniz" derken, şifre alımını artırmak için bazı uygulamalar üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Acar, "Kurumsal taassup oluyor, doktor zor olduğunu düşünüyor. Elle yazmak kolaymış gibi geliyor. Ama sisteme geçen doktorlar bizlere yazdıkları maillerde 'zor sanıyorduk ama aslında elle yazmaktan çok daha kolaymış' diyorlar. Ancak şunu bilmeliler ki 1 Ocak'tan itibaren sadece e-reçete yazılabilecek. e-reçete yazmayan doktorun ne tedavisi ne de reçetesi kabul görecek" dedi. 
 
Acar, e-reçeteye en iyi uyumu aile hekimlerinin gösterdiğini belirtirken, yazılan e-reçetelerin yüzde 84'ünü aile hekimlerinin yazdığını belirtti. SGK Başkanı, e-reçete ile sahte reçetelerin önleneceğini, böylece hekimin bilgisi ve kontrolü dışında o hekime ait reçete üretilemeyeceğini vurguladı. Elle yazılan reçetelerde ortaya çıkan 'yanlış ilaç' sorununun da ortadan kalkacağını belirten Acar, diğer kolaylıkları ise şöyle sıraladı:
 
"Reçetenin kaydı aşamasında eczacılar yaklaşık 26 çeşit bilgi yerine sadece 7 çeşit bilgiyi sisteme kaydedecekler. Manuel reçetede tahrifat, ilaç eklenmesi gibi kimin tarafından yapıldığının tespitinin zor olduğu durumlar oluşmayacak. Eczaneler cezai işlemlerle karşılaşmayacak.

Elektronik fatura ile sağlık hizmet sunucularından ve eczanelerden hiçbir belgenin SKG'ye teslim edilmesine gerek kalmayacak. Geri ödeme amacıyla reçetelerin teslim alınması, örneklenmesi, incelenmesi ve geri ödeme sonrası arşivlenmesi aşamasında yaşanan tüm sıkıntılar ortadan kalkmış olacak. Ayrıca meduna hastane sistemi ile medula eczane sisteminin birbirleriyle bağlantı kurması sağlanacaktır. Böylece hastaneye gitmeyen kişi adına reçete yazılması söz konusu olmayacaktır."

'UNUTMAYIN İLAÇ BİR ZEHİRDİR' 
 
Başkan Acar, akılcı ilaç kullanımı konusunda vatandaşlara çağrıda bulunarak, "Bana iyi geldi, sen de kullanma!" uyarısı yaptı. İlacın bir zehir olduğunu anımsatan Acar, ilacın ancak doğru kallınılırsa etkili olacağını söyledi. Acar, Türkiye'de her yıl 500 milyon dolarlık, bir başka ifadeyle 900 milyon liralık hatalı ilaç kullanıldığı tahmininde bulundu. Yine her yıl milyonlarca liralık ilacın çöpe atıldığını vurgulayan Acar, "Halkımız reçete yazılmadığında veya reçetede çok ilaç görmediğindğe iyileşeceğine inanmıyor. Ya da birkaç gün sonra ilacın etkisinin yetersiz olacağını düşünüp başka doktora gidiyor. Oluşan bu hatalı kültür sonucunda evlerimiz adeta eczaneye dönüyor" dedi.
 
Dünya Sağlık Örgütü'nün akılcı ilacı, "Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri" şeklinde tanımladığına dikkat çeken Acar, yine DSÖ tahminine göre tüm ilaçların yarısından fazlasının uygunsuz reçetelendiği, satıldığı veya dağıtıldığını bildirdi. Hastaların ancak yarısının ilacı doğru aldığını söyledi. 
 
Türkiye'de özellikle antibiyotik kullanımındaki yaygınlığa dikkat çeken Acar, antibiyotiklerin nezle ve gripte etkisiz olduğunun altını çizdi. Gereksiz ve uygunsuz antibiyotik kullanımının toplumda ve hastanelerde büyük problem haline gelen antibiyotik direncine neden olduğunu söyledi.  Antibiyotiklerin hekim tavsiyesi olmadan ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanıldığını kaydeden Acar, "İlaç harcamalarına miktar ve maliyet açısından bakıldığında dünyada kalp ve damar hastalıkları ilaçları birinci sırada yer alırken, Türkiye'de antibiyotikler birinci sırada yer alıyor" dedi.

Kaynak: Hürriyet/Ayşe Alp

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ET YİYİN AMA KİLO ALMAYIN
BAYRAMDA KİLONUZU KORUYUN
MEME KANSERİ
TAKVİYE GIDALAR
BAHAR GÖZÜ BOZAR
BAHAR GÖZE ZARAR!
KİRLİ HAVUZ HASTALIĞI
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI
HAMİLELİKTE 30. HAFTA
ETRAFININ FARKINDA
OKULDA YARALANMALARA DİKKAT
OYUN ÇAĞINDAKİ ADRENALİN
SUYU KAYNATMAK SAĞLIKLI MI?
SUYU NASIL İÇMELİYİZ?
KUŞKUCULUK VE PARANOYA
PROF. DR. K.DOKSAT ANLATTI
HAMİLELERE YAZ REHBERİ
ÖZELLİKLE SON AYLARDAYSANIZ
BASİT BİR SOLUK TESTİ AMA
AKCİĞERLERE GEREKEN ÖZEN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HEPATİTTEKİ TEHLİKE
BACAKLARA SOĞUK DUŞ
KALP HASTALARINA ASPİRİN
KLİMA VE GÖZ KURULUĞU
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
BAZILARI KASLI SEVER
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :