Okunma Sayısı: 8508
CANLI YORUMLAR

EKLEM AĞRILARINIZ MI VAR

Ameliyatsız kurtulabilirsin

Sağlıklı bir vücudun ve rahat hareket edebilmenin olmazsa olmazı eklemler… Spor yaparken, yürürken, hatta arabaya binerken bile zarar görebilen eklemlerin tedavisinde küçük deliklerden girilerek gerçekleştirilen artroskopi yöntemi büyük önem taşıyor.

Eklem yaralanmaları hayatımızın her döneminde ortaya çıkabilen ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir sorun. Ayağa kalkmaya, yürümeye, hatta kolun kalkmasına bile engel olabilen bu hastalık spor yaparken, koşarken, arabaya binip inerken ya da düşme burkulma gibi travmalar sonucu ortaya çıkabiliyor. Tedavisinde ise artroskopi yöntemi devreye giriyor. Bu yöntemde eklem içerisine çok küçük bir delikten giriliyor ve yapılar bir kamera aracılığıyla ekrana aktarılıyor. Sonrasında ise diğer bir noktadan eklem içerisine küçük bir veya birkaç delikten girilerek tanı ve tedavi yapılıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Levent Sürer, artroskopik cerrahinin avantajları hakkında bilgi veriyor.

Spor yapan insan sayısı arttıkça eklem sorunları da artıyor

Eklem içi yaralanmaları genellikle genç, aktif ve spor yapan kişilerde görülüyor. Spora olan ilginin artmasıyla birlikte yaşanan bu tip sorunların görülme oranı da artıyor. Ayrıca az bir oran da olsa yaşlı hastalarda oluşan kas güçsüzlüğü nedeniyle de eklem sorunları ortaya çıkabiliyor.

Artroskopik cerrahiyle eklem hasarları onarılıyor

Artroskopik cerrahi menisküs başta olmak üzere kalça, ayak bileği ve omuzda oluşan, bağ ve kıkırdak yaralanmaları, eklem kapsülü hastalıkları, eklem içi kırıkları, diz kapağı çıkıkları, eklem içindeki serbest kıkırdak, kemik ve yabancı cisimlerin çıkarılması, omuz çıkıkları, omuz sıkışma sendromları, omzu döndürücü kas yırtıkları, burkulmalar sonrası uzun süre devam eden ağrı durumları ve eklem içinde oluşan sıkışmalar sonrasında başarıyla uygulanıyor.

Operasyon tek bacak uyuşturularak yapılabiliyor

Artroskopi ameliyatı, hastaya bağlı olarak sadece işlem yapılacak bacak ya da belden aşağısı uyuşturularak gerçekleştirildiği gibi tamamen uyutularak da yapılabiliyor. Ciltte yaklaşık yarım santimetre olmak üzere iki adet kesi gerçekleştiriliyor. Kesilerden birine artroskop adı verilen ve video cihazına bağlanan, eklem içerisini görmeyi sağlayan bir cihaz yerleştiriliyor. Bu cihaza eklem içerisine dizin yıkanması ve görüntü netliği için steril serum fizyolojik veriliyor. İkinci kesiden ise diz içerisindeki rahatsızlıkları anlamamızı ve bunları tedavi etmemizi sağlayacak cihazlar yerleştirilerek ameliyat yapılıyor.

Artroskopik yöntemin açık cerrahiye göre 8 avantajı

  • Artroskopik cerrahi, konusunda deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında, çevre dokulara zarar vermeden, büyük kas kesileri yapmadan, doğrudan eklem içine girilmesine ve sadece hasta olan dokulara müdahale edilmesine olanak sağlıyor. Böylece operasyon sonrası iyileşme süreci çok daha rahat ve ağrısız geçiyor.

  • Ameliyat sırasında, hasta isterse, monitorden dizinin içini izleyebiliyor.

  • Artroskopik cerrahi sırasında eklem içi yapıları çok yakın ve büyütülmüş olarak görülüyor. Bu sayede hastalıklı dokular çok daha iyi teşhis ve tedavi edilebiliyor.

  • Eklem hareketlerini sağlayan iyileşmesi zor ve ağrılı kas, kapsül gibi dokulara hiç dokunulmuyor. Bu sayede de ameliyat sonrasındaki eklem hareketleri ağrısız ve rahat oluyor.

  • Enfeksiyon riski açık cerrahiye göre çok daha düşük.

  • Kanama riski yok veya çok az.

  • Ameliyat kesileri küçük olduğu için yara problemi olmuyr.

  • Artroskopi ile gerçekleşen menisküs ameliyatları ortalama 1 saat sürüyor. Hastalar ameliyatın olduğu gün hastaneden taburcu olabiliyor ve kısa sürede sosyal hayatına dönebiliyor.

Eklem yaralanmalarına karşı yüzün, yürüyün, egzersiz yapın

Yaralanmaları azaltmak için eklemleri çevreleyen kas gruplarını güçlendirmek gerekiyor. Günde 30 dakika yürüyerek, egzersiz yaparak ya da yüzerek kas gruplarını güçlendirebilirsiniz. Bu sayede de eklem yaralanması riskini aza indirmiş olursunuz.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GRİP DEYİP GEÇMEYİN
ZATÜRREYE ÇEVİREBİLİR...
YAVAŞ BÜYÜ UZUN YAŞA
UZAMIYORSA ÜZÜLMEYİN
ANNE OLMAK İSTİYORSUNUZ
AMA SERDE DOĞUM KORKUSU VAR
DİYABET VE ÇOCUK
ANNE-BABALARA ÖNERİLER
UYKUSUZLUK SİZİ ÖLDÜRMESİN
UYKU APNESİNE DİKKAT
KALSİYUM ZAYIFLATIYOR
BELİNİZİ İNCELTİN
MİGRENE İLAÇSIZ TEDAVİ
ŞİFASI PARMAK UÇLARINDA
DİYABET VE DİŞ SAĞLIĞI
ÖNCE ŞEKER KONTROLÜ!
ÖZELDE DİŞ TEDAVİSİ
SGK TARAFINDAN YAPILACAK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİ,KTE DİŞ BAKIMI
BU TERLİKLER RAHAT OL...
SÜS BİTKİSİ DEYİP GEÇMEYİN
HAMİLE KALMAK İSTİYORSANIZ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
2013 BAROK DESENLERİN YILI
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :