Okunma Sayısı: 9750
CANLI YORUMLAR

GECE ACIKIYOR MUSUNUZ?

Gece atıştırma testi

"Akşam saatlerinden itibaren inanılmaz acıkıyorum. Kendimi tanıyamıyorum, sabah hep pişmanlıkla uyanıyorum” diyorsanız yalnız değilsiniz. Bunun temelinde yatan faktörler ve çözüm önerilerini sıralayalım

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak, takip ettiğim danışanlarım içinde “Sanki iki farklı insan gibiyim. Gün içinde hiç acıkmıyorum, her şey akşam başlıyor” diyen çok fazla kişi olduğunu söylüyor. Eğer siz de benzer şikayetlerden muzdaripseniz, belki aşağıdaki ipuçları bu sorununuzdan kurtulmakta  faydalı olabilir.

Kalorileri dağıtamıyor olabilirsiniz
“Sabah aç hissetmiyorum, bu yüzden kahvaltı etmiyorum, böylece saat 14.00-15.00’e kadarkalori almadan kendimi tutuyorum ama gece yarısı iştah canavarım uyanıyor” diyenlerdenseniz, yaptığınız hata da çözüm de cümlenizin içinde saklı. Sabah kahvaltısında iştahlı olup gece iştahı köreltmek için öncelikle akşam yemeklerinizin boyutlarını sınırlandırın, birkaç gece atıştırmalıklara direnin, göreceksiniz ki sabah çok aç uyanacaksınız ve gün içinde dengeli seçimler yaptığınızda gece acıkmayacaksınız. 

Reaktif hipoglisemi şikayetiniz olabilir
“Akşam yemeğinden sonra sanki hiç yemek yememişim gibi 1 saat içinde yeniden çok acıkıyorum ve tatlı yemeden duramıyorum. Üstelik yedikçe yiyesim geliyor” diyorsanız mutlaka endokrinoloji ve metabolizma uzmanı bir hekimle görüşmelisiniz. Doymak bilmeyen tatlı ihtiyacı ve kilo verememe şikayetleri genelde bu sonuçla birleşiyor.

Depresyonda olabilirsiniz
Aslında obez bireyler üzerinde yapılan çalışmalarda, bireylerin depresyon sebebiyle yedikleri için mi obez oldukları veya obez olma şikayeti sebebiyle mi depresyona girdikleri tam olarak belirlenemiyor. Ortak görüş, obeziteyle depresyonun sıklıkla bir arada görülmesi. İştah artışı ve kilo alımı depresyonun yaygın belirtilerinden. 

Gece Atıştırmaları testi

Eğer aşağıdakilerden en az üçüne sahipseniz bu konuyu çözmek için bir terapist ve beslenme uzmanıyla görüşmenizde fayda var.

 • Kişinin sabah kahvaltısında iştahı çok az ya da hiç yoktur. Sabah kalktıktan sonra saatlerce ilk öğünü erteler. Aç değildir ya da bir gece önce ne kadar çok yediğine üzülüyordur.
 • Akşam yemeğinde yediklerinden daha fazlasını sonrasında yer.
 • Günlük gıda alımının yarısından fazlasını akşam yemeğinden sonra yer. Gece atıştırmak için yataktan kalkabilir.
 • Bu davranış kalıbı en az iki ay boyunca devam eder.
 • Kişi yerken, kendisini asabi, kaygılı, üzgün ya da suçlu hissedebilir.
 • Gece yarısı atıştırmasının stresle ilişkili olduğu düşünülüyor. Kişinin, özellikle geceleri ruh hali dengesiz olabilir
 • Uykuya dalmada veya uyanık kalmada zorlanır. Sık sık uyanır ve atıştırır.
 • Çoğunlukla karbonhidratlı besinler tercih eder.
 • Gece yarısı atıştırmaları, oldukça kısa aralarla yapılan yiyeceklere saldırma şeklinde olmaktan çok, gece saatleri boyunca devamlı olarak yeme davranışına deniyor.
 • Kişi bazen gece yediğinin farkında bile değildir, sabah uyandığında fark eder.
 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
Okul Zehirlenmelerinde
ACİL MÜDAHALENİN ÖNEMİ
BEBEĞİNİZİN KAŞIĞIYLA
MAMASININ TADINA BAKMAYIN!
EKLEM AĞRILARINIZ MI VAR
AMELİYATSIZ KURTULABİLİRSİN
KOLİT
İKİNCİ BEYİN BAĞIRSAK
KIŞ HAMİLELİKLERİNDE
C VİTAMİNİ ŞART
lişkilerin Kabusu
ALDATILMAK SEMİNERİ
DİŞ ÇEKİMİ SONRASINDA
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
CORONA VİRÜS HAKKINDA
BİLİNMESİ GEREKENLER
ÇOCUĞU ERTELEMEK Mİ?
GEÇ KALMIŞ OLMAYIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ
KANSERİ ÖKSÜREREK YENDİ!
BAYRAMDA BİRAZ DİKKAT
"MİGRENİM TUTTU!"
23 NİSAN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :