Okunma Sayısı: 6055
CANLI YORUMLAR

HANGİ ÇOCUKLAR

COVID19'U AĞIR GEÇİRİYOR?

Hangi hastalıklara sahip çocuklar Covid-19’u ağır geçiriyor?

 

Covid-19 salgını sürecinde ilk zamanlar çocukların ciddi rahatsızlıklar yaşamaması herkesi rahatlatsa da, ortaya çıkan mutasyon virüslerin çocukları da olumsuz etkilemesi Covid-19’ün çocuklar için zararsız olduğu savını ne yazık ki yok etti. Özellikle kronik rahatsızlıkları bulunan çocuklarda Covid-19 ağır seyredebiliyor. Peki, kalıtsal ya da değil kronik hastalıkları bulunan çocuklar Covid-19 ile nasıl mücadele etmeli? Medline Acil Sağlık Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay anlattı:

 

Covid-19 mutasyonları çocuklar için ne kadar tehlikeli?

Pandemi ilk başladığında bu virüs çocukları neredeyse hiç hasta etmiyordu. Ancak özellikle Eylül’de başlayan ve Ocak’a kadar devam eden ikinci dalgada mutasyonların çeşitliliğinin artması ve ülkemizde de görülmesiyle, çocuklarda bu hastalığın ağır geçtiğine dair veriler aldık. Yani mutasyonların daha hızlı yayıldıklarını ve ne yazık ki çocuk ve gençlerde de etkili olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla evet, çocukları da kapsayan tehlikeli bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de kronik rahatsızlıkları bulunan çocukların. 

 

Kronik hastalıklardan bahsettiniz, hangileridir onlar?

Kronik hastalıkların Covid-19 etkisini arttırma nedenleri farklılık gösterse de ortak olarak bağışıklığın zayıflaması diyebiliriz. Örneğin diyabet, adrenal yetmezlik, kronik akciğer hastalıkları, kanserler, immün yetmezlikler, kronik böbrek yetersizliği ve nörolojik bozukluklar gibi ek hastalıklara sahip çocuklarda Covid-19 süreci ağır seyredebilir. Örneğin diyabetin bağışıklığı bozarak, hipertansiyon, obezite ve kalp hastalıkları gibi diyabete bağlı komplikasyonları tetiklediğini, çocukların Covid-19 pozitif olması halinde ise buna bağlı ciddi hastalık ve ölüm tehlikesi altında olduğu bilinmektedir. Ayrıca burada özellikle bahsetmek istediğim başka bir husus daha var ki, bu hastalıklara sahip çocukların, pandemi koşulları sebebiyle tam tedaviye erişememeleri ya da virüsten korkulması sebebiyle tedavilerinin ertelenmesidir. Kronik hastalığı bulunan çocukların Covid-19 sebebiyle hastalıklarının yönetiminin aksaması tehlikeli olabilmektedir. 

 

Peki kronik hastalıklara sahip çocukları Covid-19’a karşı nasıl koruyacağız?

Çocuklarımızı korumak için pandemi sürecinde ilk günden bugüne söylenen gerekli önlemler alınmalı ve çocuklar dikkatle takip edilmelidir. Özellikle karantina dönemlerinde uygun hayat tarzı değişiklikleri konusunda çocuklar bilinçlendirilmelidir. Dengeli beslenme, egzersiz çocukların hayatına muhakkak dahil edilmelidir. Kronik rahatsızlıkları aile tarafında takip edilmeli, mümkünse görüntülü ya da değil hekim görüşmeleri yapılmalı, ağırlaşma halinde ise çocuklar mutlaka uygun tedaviyi alabilecek bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAVAMIZ NE OLURSA OLSUN
DENGESİZ HAVA HASTA ETMESİN
SARI NOKTA HASTALIĞI
VİTAMİNLE KORUYUCU TEDAVİ
ÇİKOLATA YEMEK İÇİN 10NEDEN
YANLIŞ OKUMADINIZ!!!
YUMURTA SARISINDAKİ TEHLİKE
TÜRK UZMANLAR KARŞI AMA...
KİLOLAR GERİ GELİYOR
YAZIN VE KIŞIN AL DİYENLER
KALSİYUM ZAYIFLATIYOR
BELİNİZİ İNCELTİN
ANTİBİYOTİKLER
GERÇEKTEN FAYDALI MI?
AKILLI MİKROPLAR
DOĞRU ANTİBİYOTİK KULLANIMI
HANGİ İÇECEK NE ZAMAN
BU UYARIYA DİKKAT

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
STRES VE TANSİYON
SİNÜZİT'TE ASTIM TEHLİKESİ
GÖZÜNÜZÜN ÖMRÜ UZASIN
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
KISA SAÇ MODELLERİ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :