Okunma Sayısı: 9696
CANLI YORUMLAR

IQ TESTİ OUT

Kişiye özel test IN

Dünya nüfüsunun yüzde 3’ü üstün yetenekli. Ama onların keşfedilmesi o kadar da kolay değil. Bu konudaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Albert Ziegler, Türkiye’nin üstün yetenekliler eğitiminde gecikmesini eleştiriyor.

Hürriyet gazetesinden Şebnem Arat, Prof. Dr. Albert Ziegler ile yaptığı röportajda, üstün zeka nedir sorusuna; yetenekli demek, üstün zekalı demek belli bir alanda mükemmele ulaşan anlamına geldiği cevabını veriyor.

Yeteneğin kendini gösterme şekli ve yaşının toplumdan topluma göre değiştiğini söyleyen Ziegler, "12 yaşından itibaren yeteneklerin farkına varmaya başlarız. Bu çocukların eğitimine mümkün olduğunca erken başlamak lâzım. Çünkü yetenek sonradan gelişiyor."

Çocuğun üstün yetenekli olmasında genetiğin etkisinin zaman zaman olduğunu zaman zaman olmadığını dile getiren Ziegler, üstün yetenek de en çok öğrenmenin etkisi olduğunu söylüyor. 

Yetenekli çocukların aileleri ne yapmalı? 
Aile önemli bir role sahip. Bu çocukların ihtiyaçları karşılanmalı. Anne-babanın çocuk için doğru okul ve öğretmeni seçmesi gerek. Yani hem zaman hem de kaynak açısından büyük yatırım yapmak lâzım. Unutmamak gerekiyor ki üstünün normal bir çocuğa göre ihtiyacı üç kat daha fazla. Bu konuda Almanya’da ebeveyn eğitimleri veriliyor. Çocuğa hangi stratejilerle yaklaşmaları ve ne kadar talepkâr olmaları konusunda bilgilendiriyoruz. Her ülkede ebeveyn gelişim programı olmalı. Her ne kadar Beethoven ya da Mozart’ın aileleri ön eğitim almamış olsalar da çocuklarının başarıya ulaşması için çok uğraşmışlar. Zamanlarının çoğunu onlara ayırmışlar.

Üstünlerin eğitiminde okula düşenler görevler neler? 
Eğitimde mükemmellik seviyesine ulaşıldıysa üstünleri diğer çocuklarla aynı yerde okutmak mümkün. Ama genellikle bu çocuklar ayrı okutulduğunda daha iyi sonuçlar alıyoruz. Bu durum öğretmenlerin kalitesine bağlı olarak da değişiyor. Normal sınıflardaki kaynaklar üstün yetenekliler için yeterli değil. Ayrıca öğretmenin rolü de kısıtlı kalıyor. Her çocuğun kendine ait özellikleri var. Hepsinin ihtiyaçlarını karşılamak zor.

Çocuğun üstün yetenekli olduğunu anlamak için ne gibi testler yapmak lazım? IQ testi hâlâ geçerli mi? 
Bu uygulamalar çok geride kaldı. Bu nedenle IQ testi de geçerli değil. Örneğin hangi futbolcunun ne kadar iyi olduğunu ölçemiyoruz. Ama her futbolcuyu ayrı ayrı değerlendirebiliyoruz. Akademi için de bu durum geçerli.

Dünyada ne kadar üstün yetenekli insan var?
Sayı vermek doğru değil. Çünkü, üstün yetenekli tanımı ülkeden ülkeye değişiyor. Bu nedenle tespit de tanıma bağlı olarak farklılıklar gösteriyor. Mükemmelliğe ulaşmak, Nobel ödülü almak demekse ABD’de daha fazla üstün yetenekli vardır, diyebiliriz. Ama bu tanım Bulgaristan’da daha farklı ele alınıyor olabilir. Bu nedenle net bir rakam yok. Bana göre mükemmelliği, birinin belirli bir alana çok yüksek seviyede, tutarlı bir şekilde yaptığı katkı olarak tanımlayabiliriz. 

Satrançta Rusya, Fizikte ABD 

Yetenek kaç alanda olur? 
Yetenek her alanda olur. Mutlaka bilimsel bir alanda olmasına gerek yok. Birinin her hangi bir şeyde mükemmel olduğunu düşünüyorsanız o kişi yetenekli demektir. Bu anlamda toplumun bakış açısı çok önemli. Genellikle ülkelerin yatırım yaptıkları yere bağlı olarak bu alan değişiyor. Mesela ABD; daha çok sporda başarılı olmaya doğru ilerliyor. Bu nedenle akılcı kararlar alarak hangi alanda mükemmel kişiler yetiştirmek istediğinize karar vermeniz gerek.

En iyi üstün yetenekli eğitimi veren ülke neresi? Türkiye bu anlamda nerede? 
Bunu cevaplamak zor. Çünkü verilen eğitimin kalitesi alana bağlı olarak değişiyor. Örneğin masa tenisinde Çin, satrançta Rusya, fizikte ABD en iyi. Türkiye ise bu anlamında bizim için çok ilginç bir örnek. Yeni bir sistem geliştiriyor. Türk bilim adamları konferanslara katılıyor. Akademik alanda olmak istiyor. Türkiye üstün yetenekliler eğitimine geç girdi. Henüz başarılı belli bir alanı yok. Ama akademide var olmayı seçmeniz akıllıca olur.

Yatırım daha çabuk sonuç veriyor 

Her aile çocuğunun üstün yetenekli olduğunu düşünüyor. Bu aslında iyi bir şey. Ailelerin çocuklarının üstün olmamasına inanması hata olur. Bu çocuklara yapılan yatırımlar normal olanlara yaptıklarınızdan daha çabuk kendini gösterir. Ülkenizin mutluluğu ve rahatı için bu şart.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KELEPÇELİ GÖNDERME!
MAYRUK'TAN 2023'E HİKÂYELER
DÜNYA GÜZELLİK KRALİÇESİ
YARIN TOPRAĞA VERİLİYOR
ÖĞRENCİYE ÖZEL UMRE?
DİYANET'TEN UMRE PROGRAMI
EYVAH YATAKTA YAKALANDINIZ!
PEKİ YA HİÇBİR ŞEY SORMAZSA
YAVRU BALIK SATMA
GÖRÜRSEN DE ALMA!
O GÜVENLİ ELLERDE Mİ?
BİLİNÇLİ AİLE OLMAK ÖNEMLİ
TELEVİZYONUNUZLA KONUŞUN
GÖRÜNTÜ VE SES KONTROLÜ
8 YAŞINDAKİ JULIETTE
YOUTUBE'U SALLADI
KUŞ GRİBİ ALARMI
"ARAŞTIRMA YAYINLANMASIN"

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLAR İÇİN BAYRAM ...
KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR
ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLM...
YANLIŞ EMZİRME
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :