Okunma Sayısı: 8123
CANLI YORUMLAR

İŞYERİNDE DANIŞMANLIK

Çalışan memnuniyeti için

Çalışanların yüzde 70’i mobbing, ofis içi gerginlikler, adaletsizlik ve değersizlikten şikayetçi...İşyerinde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti çalışanlara destek oluyor, motivasyonu artırıyor. 

Kurum yöneticileri, çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığını, bireysel ve kurumsal fayda açısından daha çok düşünmeye ve önemsemeye başladı. Birçok kurumsal firma, çalışan sağlığına katkıda bulunabilmek için psikolog, diyetisyen, fizyoterapist gibi uzmanlardan destek alarak motivasyonu yükseltmeye özen gösteriyor. 

Konuyla ilgili bilgi aktaran Psikolog ve Aile Terapisti Didem Doğan, hizmetten yararlanmak isteyenlerin yüzde 70’inin ofis içi gerginlikler, adaletsizlik ve değersizlik duygusu, mobbing, özel yaşamdaki problemler gibi nedenlerle işyerinde psikolojik danışmanlık almaya ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Çalışanlarının sağlığına özen gösteren firmaların çalışanları daha verimli

 Psikolog ve Aile Terapisti Didem Doğan işyerinde alınan psikolojik danışmanlık hizmetiyle ilgili bilgiler verdi ve hizmeti alanların genel profiliyle ilgili açıklamalarda bulundu: “İşyerinde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti, kurum personeli ile bireysel psikolojik danışmanlık görüşmeleri gerçekleştirmek, kurumda çalışanların ihtiyaçları doğrultusunda seminerler düzenlemek, çalışanlara belirli konularda uygulamalı grup çalışmaları yapmak gibi uygulamaları içeriyor. Tüm hizmetlerde genel amaç, yoğun iş temposunun ve günlük sıkıntıların yol açtığı stres, öfke, kaygı gibi olumsuz duyguları azaltmak ve böylece çalışan memnuniyetini artırmak. Çalışan memnuniyetinin yükselmesinin, motivasyonu ve iş performansını olumlu yönde etkilediği gözleniyor. Dolayısıyla çalışan memnuniyetini ve sağlığını önemseyen kurumsallaşmış firmalar bu hizmetleri tercih ediyor.”

İş hayatının düşmanı: İlişki problemleri ve iletişim kurulamayan yöneticiler

“Kurumlarda yapılan bireysel görüşmelerde eşit derecede iş ve özel yaşama dair sorunlar konu başlığı olabiliyor. Dolayısıyla çalışanlar, sorunlarına profesyonel çözümler bulmalarına destek olacak bir hizmete ihtiyaç duyuyor. İlişkilere dair sorunlardan, çocuklarına ait problemlerine, yöneticilerle yaşanan çatışmalardan, kilo verme isteğine kadar tüm başlıklar görüşmelere konu oluyor. En sık karşılaşılan konular arasında ilişki problemleri ve yöneticileri ile anlaşamayan, kendini ifade edemeyen çalışanların stresi geliyor. Ancak kurumdan kuruma konuların sıralaması değişebiliyor. İşyerinde psikolojik danışmanlık hizmeti almak isteyen çalışanların sorun başlıkları arasında, işyerinde yaşanan gerginlikler, hissedilen adaletsizlik ve değersizlik duygusu, anlaşılmadığını düşünme ve mobbing gibi konular ile özel ve sosyal yaşamda yaşanan problemler en sık karşılaştığımız başlıklar yer alıyor. Yaklaşık %70’lik bir oran bu iki konudan biri olarak karşımıza geliyor. Geriye kalanlar da çalışanların kişilikleri veya sorunlarla baş etme becerileriyle ilgili...”

Verimli olmak için stresi kapı dışarı edin

“Eğitim ve seminerlerde özellikle stres ve öfkeyle başa çıkma becerileri kazandırmaya, iletişim becerilerini arttırmaya ve motivasyonu yükseltmeye yönelik çalışmalar talep ediliyor. Uygulamalı grup çalışmalarında ise grubun özelliklerine uygun bir program hazırlanıp firmaya sunuluyor. Örneğin; ‘çağrı merkezi çalışanları’na 8 haftalık bir grup çalışması düzenlenebiliyor, bu çalışmada 6-12 kişilik grupların haftada bir defa toplandığı; kendilerine ait farkındalık kazandırma, stresleriyle başa çıkma ve iletişim becerilerini artırma amaçlı çalışmalar yapılıyor.

Deprem, yangın, terör olayları gibi travmatik durumlardan sonra çalışanlarına travma destek çalışması yapılmasını isteyen kurumlara özel ekip ve programlar oluşturulup, çalışanların ve yöneticilerin söz konusu travma ile başa çıkmaları için yol gösterici rol üstlenmek, bu sayede hem bireysel hem kurumsal açıdan olumsuzluk teşkil eden durumların üstesinden gelmek mümkün.”

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BORÇLAR KANUNUNDA DÜZENLEME
DEĞİŞİKLİKLER NELER?
HUKUK, BİYOLOJİK ANNE DEDİ
İKİ MAHKEMENİN UYUŞMAZLIĞI
HAMİLELİKTE KARİYER
HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ
DAVADA SUNULACAK 16 KANIT
KIDEM TAZMİNATI
HANGİ DURUMLARDA ALINIR?
ÇALIŞAN KADIN YASASI
HAKLARDA YASA DEĞİŞİKLİĞİ
BOŞANMA KARARI ALDIYSANIZ
BUNLARI DA BİLMELİSİNİZ
YENİ KIDEM SİSTEMİ
KENDİ AYRILANA DA TAZMİNAT
BOŞANIYORSUNUZ, YA SONRA?
VELAYET KİME, NASIL GEÇİYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇALIŞAN KADIN YASASI
ÇOCUKLARA ANNENİN SOYADI
YENİ BİR VATANDAŞ...
EĞİTİME KATKI ÖDEMESİ YOK
KISA SAÇ MODELLERİ
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :