Okunma Sayısı: 8000
CANLI YORUMLAR

KATARAKT, KALP KADAR ÖNEMLİ

Geçiştirmeyin...

Türkiye’de ‘yaşlı hastalığı’ olarak bilinen katarakt aslında yeni doğan bebekler de dahil her yaşta görülebiliyor.  Hemen her yaş grubunun sorunu olan katarakt tedavisi dikkat edilmezse körlüğe kadar giden ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Kazım Devranoğlu katarakt ameliyatlarının en az kalp ameliyatları kadar önemli olduğunu söyleyerek, katarakt ameliyatı olacak kişilerin dikkat etmesi gereken noktaları anlattı

Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, katarakt ameliyatı olacak hastaların dikkat etmesi gereken konuları şöyle özetledi: “Hekim tecrübesi, kullanılan malzemelerin kişiye özel olarak ve tek seferlik kullanılması, tedavinin yapıldığı hastanenin teknolojik altyapısının yeterliliği, ameliyatın gerçekleştiği ameliyathanenin sterilizasyon zincirine uygun olması… Bunların olmaması durumunda yapılacak cerrahi operasyonun hastaları  görme kaybına kadar uzanabilen bir yolculuğa çıkarabilir.”

 

İKİNCİL KATARAKT RİSKİNE DİKKAT

Sterilizasyon şartlarına uyulmadan yapılan katarakt ameliyatı sonrası gözde enfeksiyon ve farklı komplikasyonlar gelişebileceğini anlatan Prof. Dr. Devranoğlu, bu durumun  hastanın görme yetisini kaybetmesine kadar gidebilecek bir yolun başlangıcı olabileceğini söyledi. İyi, kaliteli merceklerle yapılmayan ameliyatlarda kataraktın arka zarının kalınlaşma riskinin, kaliteli mercekle yapılan ameliyatlara göre daha fazla olduğunu belirtti. Böyle durumda kalınlaşan katarakt zarının lazerle açılmasının gerektiğini bunun ise hasta için ayrı bir ameliyat riski ve maddi külfet anlamına geldiğini belirtti.

 

Katarakt ameliyatının başarısını, hekimin tecrübesi ve göz içine konulan merceğin kalitesinin doğrudan etkilediğini anlatan Prof. Dr. Devranoğlu, şunları kaydetti:  “Ben bir hekim olarak katarakt ameliyatı olacak hastalara dünyaca kabul edilmiş sağlık normlarında göz içi merceklerinin gözlerine takılmasını tercih etmelerini tavsiye ederim. Göz içi lenslerinin doğru seçimi sayesinde görme düzeyi yüksek kalite ve kontrastta sahip olacak, gece görüşü diğer merceklere göre daha kaliteli olacaktır.”

 

KATARAKTTA FEMTOSANİYE LAZER İLE ÇÖZÜM

Dünya ile eş zamanlı Dünyagöz Hastaneler Grubu’nda uygulanmaya başlanan Femtosaniye Lazer yöntemi ile  katarakt tedavisinde önemli bir yol katedildi. Bir yıldan beri Dünyagöz Hastaneleri’nde uygulanan Femto Saniye Lazer yöntemi ile katarakt ameliyatlarının en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuva lazer yardımı ile kusursuz olarak hazırlanabiliyor.

 

Femtosaniye Lazer yönteminin detaylarını anlatan Prof. Dr. Devranoğlu, şöyle konuştu: “Femtosaniye Lazer yardımıyla katarakt ameliyatında gelişmiş görüntüleneme yöntemleri kullanılarak katarakt ameliyatının en önemli aşamalarının yapıldığını belirtti. Bu aşamalar sırasıyla, gözün kornea tabakasının lazerle kesilmesi, göz merceğinin ön zarının alınması ve katarakt oluşmuş merceğin göz içinde parçalanması lazer yardımı ile daha hassas ve daha düzgün olarak yapılabilmektedir dedi. Klasik Fako ile yapılan katarakt ameliyatlarında olduğu gibi bu şekilde lazer yardımıyla hassas olarak yapılan ameliyatlar sonrasında da göz içine takılan çok odaklı mercekler ile kataraktın yanı sıra varsa hastalardaki kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop, astigmat) daha doğru olarak düzeltilebiliyor, uzak ve yakın gözlüklerine olan bağımlılık azalıyor. Türkiye bu yöntemi, dünya ile eş zamanlı olarak kullanmaya başlayarak bu konuda Avrupa’daki deneyimli ülkeler arasına katıldı.”

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DİŞ BEYAZLATMA
DİŞLERİNİZİ ÇÜRÜTMESİN
KEMAN EŞLİĞİNDE KEMOTERAPİ
SEANSLARDA İSTENEN PARÇALAR
İNSANLIĞIN YENİ KORKUSU
KÖTÜ DÜNYA SENDROMU
ÇİKOLATAYA BAHANE OLMAZ AMA
SAĞLIKLI YAŞAMIN İPUÇLARI
Pediatrik Kalp Cerrahisi
SİZİ NELER BEKLER?
TOSTU NEDEN SEVERİZ?
SIRRI ORTAYA ÇIKTI
ÇOCUKLAR VE SEBZELER
YEMELERİ İÇİN PÜF NOKTALAR
KESE NEDİR BİLMEK
ŞUNUN ŞURASI KAÇ KİŞİYİZ?
BIRAKIN KENDİ KARAR VERSİN
ÇOCUĞUNUZ HANGİ SPORU İSTER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KANSER
UYKUSUZLUK SİZİ ÖLDÜRMESİN
BAYRAM MENÜSÜ
YAŞLILIKTA GÖRME KAYBI
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :