Okunma Sayısı: 11579
CANLI YORUMLAR

KORKULARINIZ AŞIRI MI?

Özgül fobiniz olabilir!

Özgül fobiler, eskiden basit fobi olarak da bilinen, bazı durumlar veya nesnelerden duyulan mantıksız/aşırı korku olarak biliniyor.

Duyulan aşırı korku, hemen her zaman mantıklı bir korku değildir. Örneğin, kaza geçirme korkusu ile uçağa binememe ya da araç kullanamama. Çocuklarda özgül fobi tanısı koymak için, korkunun anlamsız olduğunun farkında olma şartı aranmalıdır. Özgül fobilerde korkulan belirli bir durum veya nesne olduğu için çoğu kez hastalar, belirledikleri taktikleriyle nispeten sorunsuz bir hayat yaratmış olabilirler. Korkulan nesne ya da durum, kaçınılması kolay ise, kişinin günlük hayatını kısıtlamıyor ya da günlük işlevselliğinde bozulmaya neden olmuyorsa bu duruma fobi denilmiyor.

Ancak özgül fobilerin birçoğu, kısa sürede ve kalıcı biçimde düzeltilebiliyor. Bu nedenle kendinizde veya çevrenizde gördüğünüz mantıksız korkular nedeniyle bir psikiyatri uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır.

Hayvan fobileri: En sık görülen özgül fobi türüdür. En çok korkulan hayvanların başında kedi, köpek, kuş, böcek gibi hayvanlar geliyor. Hayvan fobisi olan insanların bir kısmı, o hayvanla kötü bir deneyimden sonra (örneğin köpek ısırması), fobilerinin başladığını ifade ediyor. Bir kısmında ise böyle bir başlatıcı bulunmuyor. Fobik hasta, tipik olarak kendine rahat bir gündelik yaşam sağlamaya uygun bir kaçınma davranışı geliştirmiş oluyor.

Yükseklik korkusu: İkinci en yaygın özgül fobi türü olarak biliniyor. Kişi yüksek binalara çıkamaz, yüksekten bakamaz, hatta odanın içinde pencereye yakın oturamaz. Yükseklik korkusu olan kişiler asansöre binmekten korkarlar, ancak içinde boğulmak veya hapis kalmaktan değil, yukarı çıktığı için. Yükseklik korkusu olanların birçoğunda uçak korkusu olsa da iki korkunun birbirinin aynı olduğu da söylenemiyor. Yükseklik korkusu olanların yüzde 20’si ise uçak korkusu tanımlamadıkları ortaya çıkıyor.

Kan ve yaralanma fobisi: Halk arasında “kan tutması” olarak da bilinen bir durum olarak açıklanıyor. Kan görünce rahatsızlık hissetmek çoğu insanda görülen bir özelliktir. Bazı hastalar “kan” lafını duyunca bile bayılabiliyor. Bazıları ambulans sirenini duyunca veya bir ameliyatın anlatılması ile de bayılma tehlikesi geçirebiliyor. Kan fobisi çoğunlukla diğer fobiler gibi çocuklukta başlıyor. Kan fobisi olan hastaların, ailelerinde aynı hastalığa rastlanma oranının çok yüksek olması da diğer özgül fobilerden önemli bir farkını oluşturuyor.

Yalnızlık fobisi: Çoğu kez evde tek başına kalmaktan korkudur. Akşamları ve gece artıyor. Gündüz tek başına kalabilen birçok hasta gece kalamayabiliyor.

Klostrofobi: Kapalı/basık yerlerden duyulan korkudur. Korkulan durumlara tipik örnekler arasında asansör, basık tavanlı odalar ve koridorlar, kapıları kapalı ve kalabalık otobüs, yeraltı çarşıları, metro, altgeçitler, oturulan oda kapısının kapalı veya kilitli olması gibi sayılabiliyor. Hastaların temel korkuları anılan yerde sıkışıp kalmak, çıkamamak, nefes alamamak, boğulmak gibi korkular olarak biliniyor. 

Uçak korkusu: Bu kişiler uçağa bineceklerine çok daha uzun sürecek, daha eziyetli yolculuklar yapmaya razıdırlar. Uçağa binmek zorunda kaldıklarında uçağın düşeceğine dair şiddetli bir korkuları vardır.

 

Kaynak: www.genbilim.com , www.psikiyatri.org.tr

 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TERLEMEK: SOSYAL SIKINTI
BOTOKS NE KADAR ETKİLİ?
EMZİRİYORUM, HAMİLE KALMAM
GEBELİKTE DOĞUM KONTROLÜ
FETİH 1453
SAAT 14:53'TE GÖSTERİMDE
IŞIK OKULLARINDAN ETKİNLİK
3-6 YAŞ GRUBU MİNİKLERE
BİR YAKININIZ KANSERSE
YASAKLI 10 CÜMLE!
SELÜLİT KİMLERDE GÖRÜLÜR
"SEBEP DOĞUM VE KİLO DEĞİL"
KORUNMAK İÇİN RAPOR
TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL
SÜT KONUSUNDA ISRAR ETMEYİN
LAKTOZ İNTOLERANSI NEDİR?
TOPUKLU GİYMEK GÜZEL FAKAT
SİZ YİNE DE DİKKATLİ OLUN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEYAZ VE TATLI YALANLAR
ANKSİYETE NEDİR?
KİMLER PATİK ATAĞA YATKIN?
BEYAZ VE TATLI YALANLAR
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :