Okunma Sayısı: 8899
CANLI YORUMLAR

MR TETKİKLERİ

"Radyologlar yapmalı"

Türk Radyoloji Derneği, “MR çektiren ameliyata gider” başlığı ile bazı basın organlarında çıkan haberle ilgili bir açıklama yaptı. Radyolojik tetkiklerin bu işin eğitimini almış radyoloji uzmanları tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Türk Radyoloji Derneği Prof. Dr. Okan Akhan’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu haberdeki ana tema özetle, ‘New York Times Gazetesi’ndeki habere göre Dr. Andrews ve bir grup meslektaşı, çoğu doktorun, kendi MR cihazına sahip olduğu için, her fırsatta hastalarının MR’ını çekerek para kazandığına dikkat çekti. MR çektirmek, doktora bu beklentiyle gelen sporcuları psikolojik olarak rahatlatıyor. Ancak MR’ın yanlış okunmasıyla yanlış teşhisler konulabiliyor ve bunun sonunda sporcuya yararından çok zararı olan tedaviler uygulanabiliyor’ olarak ifade edilmiştir.

Bu haberde çok önemli olan 2 noktayı kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duyuyoruz. ABD’de birçok ortopedistin kendi MR cihazı vardır. Hastalara kendi cihazlarıyla MR yapmakta ve kendileri görüntüleri yorumlamaktadırlar. Dolayısıyla endikasyonsuz tetkik oranları artmaktadır. Ayrıca yeterli radyolojik bilgileri olmadığı için yanlış yorumlama oranları yükselmektedir. Bu şekilde bir uygulama hastaların aleyhine birçok sonuç doğurmaktadır. Yukarıdaki haberin ana fikri bu çerçevededir. Zaten bu iki temel sakıncayı ortadan kaldırmak ve hastaları korumak için MR tetkiklerini Radyologlar yapmalı ve yorumlamalıdır. Hastayı muayene eden ve hastanın tetkikini yapan hekimler ayrı olmalı ve tartışarak hastanın tedavisine karar vermelidirler. Bizim ülkemizde Sağlık Bakanlığı bu sakıncaları nedeniyle bu tür yanlış uygulamalara izin vermemektedir.”

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KAHVALTIYI ES GEÇMEYİN
YULAFIN DEĞERİ...
HAMİLE KALMAK İSTİYORSUNUZ
ANCAK OLMUYOR, NE YAPMALI?
ENGİNAR MEVSİMİ
BAHAR YORGUNLUĞUNU ATIN
GÜLÜMSEMEKTEN KAÇINMAYIN
ÇARPIK DİŞLER KABUS OLMASIN
BÖBREKLERİNİZİ KORUYUN
6 KİŞİDEN BİRİ HASTA
Ihlamur Çayı Hazırlarken
VE İÇERKEN DİKKAT
Tırnaklarına bak
HASTALIĞINI ÖĞREN
GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ
GÖRMEYE ENGEL OLABİLİR
KİRPİK DİBİ İLTİHABI
NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
PAZAR KAHVENİZİ İÇMEDEN
HANGİ ORGAN KAÇ YILDA...
OBEZİTE EKLEMLERİN DÜŞMANI
SOĞUK HAVALAR
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
23 NİSAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :