Okunma Sayısı: 7829
CANLI YORUMLAR

OKUL BAŞARISI VE ÖDEVLER

Ebeveynin katkısı

Araştırmalar, çocuklarının eğitimiyle daha çok ilgilenen anne babaların, çocuklarının ileriki akademik yaşamlarında daha başarılı olmalarını sağlayabildiklerini gösteriyor. Dolayısıyla:

 • Onlara rehberlik edin, ama asla onların ödevlerini yapmayın. Eğer çocuğunuz sizden yardım isterse, bu ikisi arasında iyi bir denge kurmanız gerekecektir. Bir yandan eğer yapabiliyorsanız sorularını yanıtlamanız, konuyu çok daha iyi bir biçimde anlamalarına yardım edecektir. Ancak diğer yandan da, yönelteceği soruların tam yanıtlarını vermemeniz gerekmektedir: Bu onların iyi notlar almalarını sağlayabilir ama öğrenmelerini engeller. Hem sizin hem de öğretmeninin çocuğun öğretilenlerin ne kadarını anladığını açık ve net bir şekilde bilmesi gerekir. Eğer ödevlerini onların yerine yaparsanız –ki bu bazen oldukça cezp edici olabilir- bu bilgi muğlâklaşır, belirginliğini kaybeder.

 • Araştırma gerektiren kapsamlı ev ödevleri, çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu bilgi kaynağına ulaşması için yöntemler geliştirmesine yardımcı olur. Onu bir kütüphaneye götürün; internetteki yararlı siteleri gösterin ve ona yardımcı olabilecek kitaplar alın.

 • Hem başarılarını, hem de gerçek çabalarını övmek için her fırsatı kullanın. Eğer çocuğunuz belirli bir derste iyi performans gösteriyorsa, bu desteklenmesi gereken bir şeydir; ancak ona zor gelen bir dersi veya görevi başarmak için gösterdiği azme de saygı göstermeniz aynı derecede önemlidir. Doğal yeteneklerinden çok gösterdiği gayreti ve azmini ödüllendirin: Eğer çocuğunuz belirli bir konuyu çok kolay buluyorsa ve bu konuda gerçekten çaba göstermemişse, aldığı not veya sınav sonuçları için onu ödüllendirmeyin.

 • Aynı ders sırasındaki çalışmalar gibi, çocukların, uğraştığı konunun bir parça da olsa kendi hayatıyla ilgisi olduğunu kavraması gerekir: Yaptığı ödevin diğer öğrendikleriyle nasıl bir ilişki içinde olduğunu ve bu uğraşın gelecekte de onun için değerli olacağını bilmesi gerekir.

Ev ödevlerine şu perspektifle yaklaşın: Ev ödevleri değerli çalışmalardır; ancak masa başında saatlerce oturup, alıştırma kitaplarını hatmetmenin yanı sıra, çocuğun öğrenimi ve gelişimi için yapılacak daha bir sürü şey vardır. 

Çocuğunuzun okulu sevmesi için:

 • Çocuklarınızın okul eğitimleriyle ilgilenin.
 • Öğrenmeyi SEVMESİNİ sağlayın.
 • Okul notlarının, önemli olmakla birlikte, çocuğunuzun eğitimi için her şey anlamına gelmediğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Rutin çalışma düzenleri oluşturarak; doğrum ortam ve gerekli desteği sağlayarak ev ödevlerini yapmalarına yardımcı olun.
 • Onlara örnek olun ve kendi başınıza yeni bir şey öğrenin.
 • Her iki yılda bir göz ve kulaklarını kontrolden geçirin.
 • Bilgisayarın güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağını çocuğunuza gösterin. Eğer bilgisayarınız yoksa bir tane almayı düşünün.
 • Okuma yazmasına mümkün olduğunca yardım edin, ama sabırsız olmayın.
 • Disleksi ve DEHB gibi, çocuklar arasında öğrenim farklılıkları olabileceğini aklınızda tutun ancak bu düşüncelerin, çocuğunuz ve geleceği hakkındaki düşüncelerinizi etkilemesine izin vermeyin.
 • Çocuklar en iyi, farklı yöntemlerle öğrenirler. Onlara kitapları ve bilgileri farklı üsluplarla sunun ve esas olarak, öğrenme konusundaki güçlü yanlarının üzerine gitmeye çalışın.
 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
RUTİNLER BELİRLEYİN
EYVAH OKUL BAŞLIYOR!
SINIF TEKRARLAYAN ERGENLER
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
MEB'DEN DERSANE RAPORU
BU TESPİTLER ŞAŞIRTIYOR
BAŞARININ SIRRI:ÖNCE SAĞLIK
KONTROLLERİ İHMAL ETMEYİN
DOĞRU HAZIRLANIRSANIZ
OKUL GÖZÜNÜZÜ KORKUTAMAZ
SÜT İÇMEK İSTEMİYORSA
BİR DE AROMALI DENEYİN
ZORBALIK NEDİR?
AKRAN ZORBALIĞI
OKUL ÇAĞINDA SAĞLIKLI
NELER YAPMAK GEREKİYOR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZU MOTİVE EDİN
SON KEZ YAPILACAK
TV VE İNTERNETE DÜŞKÜNLÜK
MATEMATİĞİ HİÇ SEVMİYORUM!
YAŞLANMAK GÜZELDİR
BİR KADININ ÇANTASINDA
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :