Okunma Sayısı: 14483
CANLI YORUMLAR

OKUL ÇAĞI GÜVEN OYUNLARI

Değer görüyorsa sorun yok!

Okul çağı çocuklarının kendilerine güvenmek konusunda daha rahat olduğunu düşünüyorsanız büyük yanışgı içindesiniz. Okula başlayan çocuk topluma karıştı demektir. Etrafında başka kültür, aile alışkanlıkları, ve adetlerden gelen, farklı çocuklarla yaşamak zorunda artık. Şımarıklık yapanlar, hava atanlar, yalan konuşanlar.... Çocuğunuz dış dünyaya hazır mı? Basit ipuçlarıyla kendisine güvenmesini sağlayabilirsiniz.

Eylem planı: 

• Çocuğunuzun öğrenme merakını, okuma, rakamlar ve harf alıştırmaları yaparak -okulda izlenen yöntemleri öğrenmişseniz- geliştirin. Gösterdiğiniz bu ekstra ilgiden güç alan çocuğunuz okulla ilgili sorumluluklarından keyif aldığı sürece ve bu sorumlulukları daha fazla anlamaya başladıkça kendine güven kazanacaktır.

• Ödevi olduğunda çocuğunuzun yanında sessizce oturup ona destek olun. Ödevlerine yardım ederken gerçekten kendisi anlamadığı sürece bütün soruları cevaplamak ya da gerekli açıklamaları yapmak onun için pek de doğru olmaz. Çocuğunuzun bu tür hazır cevaplara alışması aynı konuda okulda yapılan bir ders tekrarında başarısız olmasına neden olacaktır. Ödevini kendi başına yapması ve ortaya koyduğu işi temiz bir biçimde sunması konusunda onu cesaretlendirerek yardımcı olun. Eğer ödevini yaparken zorlandığını düşünüyorsanız, on dakika sonra çalışmasını bitirin. Öğretmeninin bilgilenmesi amacıyla çantasına bu konu hakkında bir not koyun.

• Çocuğunuzun hane halkı içinde söz sahibi olmasını sağlayın. Örneğin hafta sonu ailecek ne yapabileceğiniz hakkında ondan görüş alın. Ya da onun için pişirdiğiniz yemekle ilgili onun da fikrini sorun. Konuştuğunuz konu uygunsa, genel sohbetlerinize dâhil edin. Eğer bu uygunlukta değilse kulak misafiri olmasına imkân vermeyin. Yapması gerekenleri tamamladıysa uyumadan önceki birkaç dakikayı nasıl geçireceği konusunda ona bazı seçenekler tanıyın. Sözgelimi sizinle birlikte kitap okumak, iskambil oynamak ya da sadece sohbet etmek isteyebilir.

• Daha büyük bir çocuğunuz olsa bile, aile tartışmalarına küçük çocuğunuzun da katkıda bulunmasına fırsat verin. Genelde ailenin en genç üyesinin fikirlerini istemeyerek de olsa pek önemsemeyiz. Onları uzun bir süre bebek olarak görürüz. Böyle durumlarda ne kadar olgunlaştıklarını göremeyecek kadar körleşebiliriz.

•Kendisine değer verildiğini ve onunla ilgilenildiğini hissetmesi için çocuğunuzla her gün bire bir vakit geçirmeye çalışın. Diyaloğunuzu kuvvetlendirmek için ona evet hayırlı cevaplar alabileceğiniz “Günün güzel geçti mi?” gibi kapalı sorularla yaklaşmak yerine, “Bugün günün nasıl geçti?” gibi açık uçlu sorular sorarak sizin ve onun günü hakkında sohbet edin.

• Bisiklete binmek, tırmanmak, kaymak ya da karate yapmak gibi yaşına uygun nitelikte yeni beceriler geliştirebileceği sporları çocuğunuza tanıtın. Genelde çocuğumuzu tehlikeli olabilecek faaliyetlerden uzak tutmaya çalışırız. Ancak onun güvenlik kurallarını doğru bir şekilde öğrendiğinden ya da onu iyi bir kursa kaydettiğinizden eminseniz, tehlikeli gibi gözüken bu tip aktiviteler, çocuğunuzun sadece fiziksel olarak özgüven kazanmasını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bu yeteneklere sahip olmanın getireceği gurur nedeniyle özsaygısını da güçlendirecektir.

• Onu biraz daha övün, övün ve övün.

 


  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HER YAŞIN BİR OYUNU VAR
GELİŞİM İÇİN MUTLAKA OLMALI
OKUL SONRASI ÖDEV KAVGASI
ONA YARDIM EDİN...
BAKICI MI AU PAİR Mİ?
ÇOCUĞUNUZUN DİLİ GELİŞSİN
OKUL BAŞARISI VE ÖDEVLER
EBEVEYNİN KATKISI
ÇOCUKLARA HEDİYELER
23 NİSAN İNDİRİMLERİ...
ÇOCUKLARDA BRONŞİOLİT
PROF. DR. MOCAN ANLATIYOR
UYKUYU DÜZENİ
MÜMKÜN MÜ?
TELEVİZYONU YASAKLAMAYIN
ÇÖZÜM BU DEĞİL
İKİ YAŞ DÖNEMİNDE PAYLAŞIM
ÇOCUKLARINIZ KAVGA EDİYORSA
NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YENİ YILDA YENİ HEDEFLER
YATAĞIN HANGİ TARAFI
KAVGALAR EVİN TUZU BİBERİ
İLETİŞİM BOZUKLUĞU
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :