Okunma Sayısı: 25778
CANLI YORUMLAR

ÖVGÜNÜN GÜCÜ

Çocuğunuzu cesaretlendirin

Bir çocuğun ya da bir yetişkinin kendine güvenini sağlamasında övgünün gücünü hafife almak neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle övgü, bu kitap boyunca üstünde sıklıkla duracağım bir konu olacak. Seviyesi ne olursa olsun övgü, başka hiçbir şeyin yerini dolduramayacağı bir destek gücüdür. Tabii ki bütün başarılar ayakta alkışlanacak diye bir kural yok. Bazen bir çabasını hafifçe takdir etmek bile gurur duymasını sağlamaya yeterli olabilir. 

Aslında okul çağına geldiklerinde çoğu çocuk ne kadar iyi niyetli olursa olsun artık samimiyetsizliğin farkına varabilecek durumdadır. Bu yüzden de başarı gösterdiğinde çılgınca alkışlanmak ve coşkulu bir tezahürat duymaktansa, daha makul düzeyde bir övgüyü tercih edecektir.

Önemli olan ne kadar küçük de olsa denemeye değer bir çaba harcamaktır. Bebeğiniz alışık olmadığı bir yemeği yemeyi kabul ettiğinde, size kucak açtığında ya da siz istediğinizde saçınızı çekmeyi durdurduğunda onu övün. Kelimelerin anlamını bilmese bile sesinizin tonundan ne demek istediğinizi anlayacaktır.

Okul çağındaki ve daha büyük yaştaki çocuklarda özel övgüler daha da etkilidir. Bu yüzden örneğin çocuğunuz boş tabağını masadan mutfağa götürdüğünde ona basit bir biçimde, "Aferin kızıma" yerine, "Aferin kızıma. Kendi tabağını taşıman bana o kadar yardımcı oldu ki" demek daha anlamlıdır. Bir şeyler içmek için "Lütfen" diye rica ettiğinde, "Bana kibarca sorman harika bir şey" diyerek karşılık vermek ve yatmasını istediğinizde bunu olabildiğince çabuk yaptığında ona, "Yatağa erken girdiğin için teşekkürler. Böylece bir hikâye daha okumak için vaktimiz kaldı" demek de önemlidir.

Övgüyü özellikle arkadaşları önünde abartırsanız, çocuğunuz bundan utanıp rahatsız olabilir. Özel çabalarını takdir etmeyi tabii ki ihmal etmemek gerekir. Sözgelimi telefonu kullanmak için izin istediğinde, izin istediği için ona teşekkür etmek, bir aile ziyaretine giderken ilk defa olarak kıyafetini kendi seçtiği için ona teşekkür etmek ya da ödevini sorunsuz bir biçimde bitirdiğinde bu davranışından ne kadar etkilendiğinizi ona göstermeniz gerekir. 

Çocuğunuzu yaptığı şeyler nedeniyle övmeniz çok daha iyi olur. Örneğin küçük kardeşine tolerans gösterdiği zaman, ona "Çok sabırlısın" dediğimizde, kendisinin diğer zamanlarda da hep sabırlı olduğunu düşündüğü için bunu gereksiz bir iltifat olarak görecektir. Ancak, "Bu öğleden sonra kardeşinle oynarken çok sabırlıydın" ifadesini kullanırsanız, var olan durumu idare etmeyi başardığını düşünerek tatmin olacaktır. Bu özelliğinin kalıcı olmadığını bildiği halde, bir dahaki sefere daha fazla sabırlı davranmaya çalışacaktır.

Çocuğunuzun yaptıklarını vurgulayan duygusal bir dil kullanmak ona ekstra bir onaylanma sağlayacaktır. Bu yüzden, "Paylaştığın zaman hoşuma gidiyor" ya da "Nazik kelimeler kullanman beni mutlu ediyor" gibi ifadeler kullanarak yaptıklarından duyduğunuz memnuniyeti fark etmesini sağlayabilirsiniz.

Zaman zaman küçük hediyelerle sürpriz yaparak ödüllendirmeniz de elbette onu mutlu edecektir. (Hediye ettiğiniz küçücük tokalar bile kızınızın gözünde birer hazine gibidir.) Ancak iyi seçilmiş birkaç özel sözcük de eşit derecede değerlidir. O sıralar dokuz ya da on yaşında olmalıyım. Babamın bir pazar sabahı ailemize şöyle dediğini hatırlıyorum:

"Kahvaltıyı Didem hazırladığı zaman övgüyü hak ediyor, çünkü sanki bir otelde kahvaltı ediyormuş gibi oluyorum." Gururdan koltuklarımın kabardığını hatırlıyorum. Belki de sırf bu yüzden yemek pişirmek konusunda hep kendine güvenen biri oldum. Babamın bu olayı hatırlayacağını sanmıyorum. Eminim ne dediğini ertesi gün unutmuştur bile, ama o gün söylediklerinin benim üzerimde çok büyük etkisi oldu. İşte bu övgünün gücüdür. Üstelik bu güç sonuna kadar etkisini sürdürecektir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DAHA ÇOK NEZİHELER ÇIKACAK
SATRANÇLA GELEN BAŞARI...
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜME HIZI ÖNEMLİ
ENGELLİ MİNİKLERE
BİLİMSEL REHABİLİTASYON
KAHVALTIDA NE YEMELİ?
KANSIZLIK RİSKİNE DİKKAT
HER 100 ÇOCUKTAN 2'SİNDE
BOŞANIYORSUNUZ, YA SONRA?
VELAYET KİME, NASIL GEÇİYOR
ÇOCUKLARA İYİ ÖRNEK OLUN
GELİŞİMİ İÇİN POZİTİF KATKI
ÇOCUKLARDA SOYUT DÖNEM
ONLARI TANIYALIM
ÇOCUKLARDA YUMURTA ALERJİSİ
ARTIK YİYEBİLECEKLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OĞLUNUZU BÜYÜTÜRKEN
HER İSTEĞİNE "EVET" DEMEK
2 YAŞ ÜZERİ ÇOCUĞA DOST
ÖNCE STRESİNİZİ YENİN
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :