Okunma Sayısı: 7361
CANLI YORUMLAR

RAMAZAN SONRASI BESLENME

Yeni düzene ayak uyduralım

Uzun bir açlık ve susuzluk dönemine denk gelen Ramazan ayı bitti, bayramı da geride bıraktık. Peki ya tüm bu rutine alışan vücudumuz yeni yani eski düzenine kavuşurken nelere dikkat etmeliyiz. 

İşte size bazı öneriler:

BAYRAM SONRASINDA NELER YAPILABİLİR?

 • Bir aylık bir terbiye döneminden sonra kişi irade gücünü sonuna kadar kullanır ve başarılı da olur. Bunu da devam ettirmek lazımdır.
 • Birinci yapılacak iş tartılmaktır. Fazla kiloları da bu sayede azaltma imkanı doğar.
 • Ama bu aç kalmak şeklinde olmamalıdır. Yani bir öğün atlayarak zayıflamak hiçbir diyet prensibine uymaz, öğünler az ve sık olmalıdır.
 • Günde bir ya da 1,5 saat yürüyüş yapmak gerekiyor. Tüm gün bilgisayar başında oturmak kilo artışına neden oluyor.
 • Ramazan ayında uykusuzluk baş gösteriyor. Uykusuzluk insanı şişmanlatır, günde en az 6, gençlerde 8 saat uyumak iyidir. Ramazan ayında suyun az alınmasından dolayı ve hareketsizlikten kabızlık ortaya çıkar.
 • Sebze ve meyveden zengin beslenmek gerekiyor. Ne kadar çok lif verirsek barsağa o kadar çok su çeker ve normal dışkılamayı sağlar. Birçok insan kabızlık, hemoroid ve ona bağlı kanamalar yaşayabiliyor.
 • Koroner arter, diyabet, üresi sınırda olan, gut hastalığı, hafif böbrek yetmezliği olup da oruç tutanlar mutlaka doktorlarına gitmeli. Bozuk olan değerlerini düzeltmek için uğraşmalıdır.
 • Diş tedavisini ve diğerlerini, kontrollerini aksatanlar bayram sonrası bunun planını yapmalı ve en kısa zamanda hayata geçirmelidir.
 • Bayram sonrası sendromu vardır. Bu gerginliği atmak lazımdır. Tatil süresi uzadıkça geriye dönüş zorlaşır. İlk gittiğiniz gün başka bir dünyadasınızdır. Tatil modundan çıkmakta zorlanırsınız. İyi şeyleri düşünmek lazımdır. İş arkadaşlarına, kendisine ait dünyaya kavuşmak bir sevinç sebebi olabilir.
 • ABD’de yapılan bazı araştırmalara göre, tatil dönüşü işe başlamaktan kaynaklanan kaygılar, sıkıntılar öğlen saat 12.00’de son bulmaktadır. Bu kolaylıkla yenilebilir bir duygudur.
 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MEME UCUNDAKİ YARALAR
VE ÇÖZÜMLERİ
NAR SUYU
CİLDİNİZ AYDINLANSIN
CORONA VİRÜS HAKKINDA
BİLİNMESİ GEREKENLER
İPLER ONUN ELİNDE!
ERGENLİKTE SAĞLIK İŞLEMLERİ
BOTOKS AĞRI YAPAR MI?
YANIT GAZİ ÜNİ.'DEN GELDİ
 MELANOM'A DİKKAT
GÜNEŞLENİRKEN BİLE...
YAĞSIZ SALATA OLMAZ
BİLDİĞİMİZDEN ŞAŞMAYALIM
ABUR CUBURDAKİ BAĞIMLILIK
BOL ŞEKERLİ TÜKETMEYİN
ANTİBİYOTİKLER
GERÇEKTEN FAYDALI MI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HERKES SARILIK OLABİLİR
EGZERSİZDE SUYUN GÜCÜ
İFTARDA AĞIR BESİNLER...
HAYDİ YETİŞKİNLER SPORA
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :