Okunma Sayısı: 9824
CANLI YORUMLAR

RAMAZANDA PİŞİRME ÖNERİLERİ

Neyi nasıl yemeliyiz

Ramazan aylarında uzun süreli açlığın arkasından yenen kızarmış besinler toplam yağ alımınızı arttıracaktır. Bunun yerine fırın, ızgara, haşlama veya buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ramazan'da midenin uzun süre boş kalması bazı mide hastalıklarını tetikleyebileceği veya var olan şikâyetleri arttırabileceğini söyledi. Açıklamada, yemeklerin pişirilme şekilleri gün boyu boş olan midenin korunmasında son derece önemli olduğu belirtildi. 

Yemek yaparken kızartma veya kavurma gibi yöntemler yerine; fırında pişirme, ızgara, haşlama veya buğulama gibi yağsız pişirme yöntemlerini kullanmak çok daha yararlıdır. Pişirirken hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları kullanmanız bu yağların içerdikleri yağ asitlerinden etkin bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Sebzeleri haşladıktan sonra suyunu dökmek, vitamin ve minerallerin kaybına yol açar.

Makarnanın da haşladıktan sonra suyunun dökmek suda eriyen vitaminler olarak sınıflandırılan B vitaminlerinden kayıplara yol açmaktadır. Bu nedenlerle sebzelerin ve makarnanın haşlandıktan sonra suyu dökülmemeli, az su ile çektirme yöntemi uygulanarak pişirilmelidir. Kızartmaların olumsuz yönü yağ alımını arttırmanın yanında besinlerin içerdikleri protein ve vitamin kayıplarına yol açmasıdır.

Defalarca kullanılan kızartma yağlarının kanser yapıcı özellik taşıması nedeni ile bu yağlar 3 kereden fazla kullanılmamalıdır. Sebze yemeklerine 1 kg için 2 yemek kaşığı yağ yeterlidir. Kolesterolü yüksek olanlar ve kilosunu korumak isteyenler etli veya kıymalı sebze yemeklerine dışardan yağ ilave etmeden pişirmeyi deneyebilirler.

Ramazan aylarında uzun süreli açlığın arkasından yenen kızarmış besinler toplam yağ alımınızı arttıracaktır. Bunun yerine fırın, ızgara, haşlama veya buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

İftarda orucunuzu açtıktan sonra fazla miktarda ve yağlı pişirilmiş yemek tüketmek, saatlerce boş kalmış olan mideye yüklenmeye neden olacaktır. Bu da midede ağırlık, yanma, ekşimeye neden olarak, sindirimi zorlaştıracak, bağırsaklarda şişkinlik ve kabızlığa yol açacaktır.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
FIRINDA PATATES MUSAKKA
ARDINDAN MOZAİK PASTA
GELENEKSEL YUVALAMA ÇORBASI
ET YEMEĞİ İLE TAMAMLANACAK
ABUR CUBURUN SAĞLIKLISI VAR
YAZIN CAN DOSTLARI
KIŞ İÇİN ŞİFALI TARİFLER
İÇİNİZ ISINSIN...
ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR YEMEĞİ
VİŞNE SOSLU TAVUK GÖĞSÜ
KÜÇÜKLERE ARA ÖĞÜNLER
GÜNLÜK BESİN GEREKSİNİMLERİ
FIRINDA SOMON BALIĞI
VE MİDYE TATLISI...
ELMALI ÇİKOLATA
TARİFİ ÇOK KOLAY!
SEBZEYİ VETO EDİYORSA
YİYECEĞİN İÇİNE GİZLEYİN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ATIŞTIRMALIKLAR TATLANSIN
DEMİNİ İYİ ALSIN DİYE
BAYATLAYAN PEYNİRLERİ...
SOĞANI YAĞDA KAVURMAYIN
İLGİLİ VİDEOLAR
EGE YEMEKLERİ - BALIK HAŞLAMA
BALIKLI İSLİM KEBABI
BALIK KEBABI
CAFE D'ALFREDO'DAN LEZZETLER
OJENİZ NE RENK OLSUN
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :