Okunma Sayısı: 8969
CANLI YORUMLAR

"SENİN AİLEN BİR YALAN..."

Mizahi bir ironi

Karikatürist Bahadır Baruter, "Senin Ailen Bir Yalan Yavrum" başlıklı sergisinde dijital resim ve videoları ile bambaşka bir yönünü ortaya cıkarıyor.

Karikatürist Bahadır Baruter'in, x-ist’teki Senin Ailen Bir Yalan Yavrum başlıklı sergisi 13 Eylül-13 Ekim tarihleri arasında görülebilir.

Mizahi bakış açısı ve ironik yaklaşımını resimlerinde de sürdüren sanatçı, toplumun en gizli tabularından biri olan aile kavramını gösterilmeyen gerçekleri ile ele alarak seyirciyi kendiyle yüzleştiriyor.

Bahadır’a göre yalnızlığın kendine bahane edindiği en makbul kılıf ailedir. Aile, bireylerin ancak bir arada varolabileceği inancıyla inşa edilmiş, yanıltıcı bir mutluluk kaynağıdır.

Etrafın algısına yansıtılan olumlu imajların aksine mecburi ilişkiler, zoraki gülümsemelerle insanı esir edebilir. Organik bağlar tutundukça kopar, birlik uğruna bireyi yok eder. Baruter, karşı duruş sergilediği aile kavramını farklı üslupları birleştirerek resmediyor.

Aslında her resim kara mizahla harmanlanmış gündelik bir sahnedir. Beklenilenin aksine mutlu aile sofraları, kucaklanan çocuklar yoktur bu sergide. “Senin ailen bir yalan” derken de Baruter, aslında kendi yalanımızı ortaya çıkarmayı hedefler, aile tablolarını sahtelikten arındırarak yeniden yaratır; izleyiciyi bir kez de duruma dışarıdan değil içeriden bakmaya çağırır. Sıcak, sevecen ve güvenli görünen anların gerçekliğini sorgular, doğal olanı arar. Amacı kendi doğrusunu kabul ettirmek değil, kabul görenin sorunlarını su yüzüne çıkarmaktır.

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
15 NİSAN DÜNYA SANAT GÜNÜ
İSTANBUL MODERN ÜCRETSİZ
İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ
BİLETLER SATIŞA ÇIKTI
KADINLAR İÇİN İKİ FUAR
BAKIM VE TAKI SEVERLERE...
8 YENİ FİLM VİZYONDA
BEYAZ PERDEDE BU HAFTA
OYUN ALANLARI SERGİSİ
SANAT VE TASARIM ARASI
BİZ KOCAMAN BİR AİLEYİZ
10 MART'TA MÜJDAT GEZEN'DE
ÇOCUKLAR İÇİN SÖYLEYECEK
GELİR DARÜŞŞAFAKA'YA
BU HAFTA 8 FİLM BİRDEN VAR
VİZYONA YENİ GİREN FİLMLER
DRAM VE KOMEDİ SEVİYORSANIZ
BU FİLMİ KAÇIRMAYIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
UÇMAYA MERAKLI ÇOCUKLARA
BU PAZARI SANATA AYIRIN
TAKSİM'İ BALIKLAR BASTI
İSTANBUL MODERN'DE FO...
KISA SAÇ MODELLERİ
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :