Okunma Sayısı: 9110
CANLI YORUMLAR

"SENİN AİLEN BİR YALAN..."

Mizahi bir ironi

Karikatürist Bahadır Baruter, "Senin Ailen Bir Yalan Yavrum" başlıklı sergisinde dijital resim ve videoları ile bambaşka bir yönünü ortaya cıkarıyor.

Karikatürist Bahadır Baruter'in, x-ist’teki Senin Ailen Bir Yalan Yavrum başlıklı sergisi 13 Eylül-13 Ekim tarihleri arasında görülebilir.

Mizahi bakış açısı ve ironik yaklaşımını resimlerinde de sürdüren sanatçı, toplumun en gizli tabularından biri olan aile kavramını gösterilmeyen gerçekleri ile ele alarak seyirciyi kendiyle yüzleştiriyor.

Bahadır’a göre yalnızlığın kendine bahane edindiği en makbul kılıf ailedir. Aile, bireylerin ancak bir arada varolabileceği inancıyla inşa edilmiş, yanıltıcı bir mutluluk kaynağıdır.

Etrafın algısına yansıtılan olumlu imajların aksine mecburi ilişkiler, zoraki gülümsemelerle insanı esir edebilir. Organik bağlar tutundukça kopar, birlik uğruna bireyi yok eder. Baruter, karşı duruş sergilediği aile kavramını farklı üslupları birleştirerek resmediyor.

Aslında her resim kara mizahla harmanlanmış gündelik bir sahnedir. Beklenilenin aksine mutlu aile sofraları, kucaklanan çocuklar yoktur bu sergide. “Senin ailen bir yalan” derken de Baruter, aslında kendi yalanımızı ortaya çıkarmayı hedefler, aile tablolarını sahtelikten arındırarak yeniden yaratır; izleyiciyi bir kez de duruma dışarıdan değil içeriden bakmaya çağırır. Sıcak, sevecen ve güvenli görünen anların gerçekliğini sorgular, doğal olanı arar. Amacı kendi doğrusunu kabul ettirmek değil, kabul görenin sorunlarını su yüzüne çıkarmaktır.

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SİNBAD VE ADALAR PRENSESİ
25 ŞUBAT- 31 MART
15 NİSAN DÜNYA SANAT GÜNÜ
İSTANBUL MODERN ÜCRETSİZ
HAYALET SÜRÜCÜ 2
İNTİKAM ATEŞİ
23 NİSAN ETKİNLİKLERİ
SEÇİM YAPAMAYACAKSINIZ
MUHTEŞEM SİRK GÖSTERİSİ
ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK SÜRPRİZ
MİCKEY'İN SİHİRLİ YOLCULUĞU
UNUTULMAYACAK BİR MACERA
MANDO DİAO TÜRKİYE'DE
18 ŞUBAT'TA MÜZİKSEVERLERLE
FETİH 1453
SAAT 14:53'TE GÖSTERİMDE

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
UÇMAYA MERAKLI ÇOCUKLARA
SEYİR'DE İMGELERİN SEYRİ
EZBERBOZAN BİR SERGİ
YENİ YAPITLAR YENİ UFUKLAR
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
KISA SAÇ MODELLERİ
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :