Okunma Sayısı: 312101
CANLI YORUMLAR

TERS İLİŞKİ DEYİNCE

Tabular, din ve sağlık

Bir kadınla bir erkeğin yatak odası pek çok fanteziyle dolu olabilir. Eşler birbirlerini tanıyarak ve zamanla yatakta sevdikleri pozisyonları keşfederek cinsel hayatlarını daha heyecanlı kılarlar. Ne var ki, her türlü seks pozisyonu konuşulur da, sıra ters ilişkiye gelince orada durulur, daha doğrusu susulur. Anal seks neden tabudur?

İnternette konuya dair kısa bir gezintiye çıktığınızda, konuşulması ayıp olan ya da tabu atfedilen diğer birçok şey gibi, insanların aslında ters ilişki hakkındaki meraklarının ne denli fazla olduğunu fark ediyorsunuz. Gözleminizi biraz derinleştirdiğinizdeyse aslında apaçık duran tezatlığı görüyorsunuz.

Kadının ters ilişkiden zevk aldığı imajı ne kadar doğru?

İslam dini ters ilişkiyi yasaklıyor. Kimilerinin anal sekse soğuk bakması bundan; ayrıca pozisyon,  eşlerin birbirine hastalık bulaştırmasına daha müsait. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aktuğ Ertekin, bu bölgedeki rektum ve perianal bölgede (bağırsak son bölümü ve makat çevresi) bulunan bakterilerin bulaşması sonucu hem erkek, hem de kadında iltihabi hastalıkların ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

Öte yandan, porno videolarında ters ilişkiye sıklıkla yer verilmesi ve erkeğin olduğu kadar kadının da bu pozisyondan zevk aldığı imajı söz konusu.

Seks pozisyonları hakkında bilgilendiren kaynaklar; öncelikle cinsel yolla bulaşan hastalıklara dikkat çekiyor ve kesinlikle prezervatif kullanılması gerektiğini belirtiyor. “Canın yanmasına” karşı tedbir olarak da hijyenik yağlandırıcılara ve “sabırlı olunması” gerektiğine işaret ediliyor. Penisin anüs halkası içinde hareket etmesi, erkekte yeni bir hoşlanma duygusuna sebep olabiliyor. Bu haz dünyasında, kadının payına ne düşüyor diye sorarsanız, bazı insanlar anüs (makat) bölgesine dokunulmasından daha çok tahrik oluyor, denebilir.

Anatomiye uygun değil

Meselenin sağlık boyutuna geldiğimizde Prof. Dr. A. Ertekin, ters ilişkide, yani cinsel ilişkinin makat yoluyla gerçekleştiği ilişki şeklinde kadın makatının anatomik yapısının, vajina gibi uygun olmadığı için anüste bulunan kasların zarar görebileceğini belirtiyor.

Tuvalet tutamama sorunu

Ertekin, sözlerine şöyle devam ediyor: “Büyük abdest ve gaz çıkışını engellemeye yarayan istemli kaslar zarar görebilir. Bu kaslarda yırtılma ve zedelenme sonucu gaz veya büyük abdest tutamama sorunları ortaya çıkabilir. Yine bu bölgede ortaya çıkabilecek küçük yırtılma ve zedelenmeler sonucu büyük abdest yapma işlemi ağrılı ve kanamalı olabilir.”

Seksten soğutabilir

“Bağırsağın son bölümü ve makat çevresinde bulunan bakterilerin bulaşması sonucu hem erkek, hem de kadında iltihabi hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu tarz ilişki sonrası vajinal ilişki de olursa vajinal enfeksiyonların da ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu ilişkide zorlamalar sonucu rektum yırtıkları ve fistüller de (büyük abdestin vajinadan gelmesine yol açan delik oluşumu) ortaya çıkabilir. Bu tür ilişkide dışkı varlığı hissi veya kokusu, orgazm olma sorunları, suçluluk hissedebilme gibi durumlar cinsel sağlık üzerine olumsuz psikolojik etkiler yapabilir.”

Uzman gözüyle, kadınlar neden anal seksi tercih eder?

Ters ilişkinin daha ziyade erkekler tarafından talep edildiğini biliyoruz. Peki bu ilişki biçimi, kadınların da tercihi olabiliyor mu, eğer öyleyse neden?

Ertekin, bu sorumuzu şöyle cevaplıyor; “Kadınların veya erkeklerin bu tür ilişkiyi tercih etmelerinin çeşitli sebepleri olabilir. Kızlık zarı bir etken olabilir, anal bölgeden zevk alma olabilir, çok doğum yapan veya çok iri bebek doğuranlarda ve bu esnada vaiinal yırtılmalar olup usulüne uygun onarımı yapılamayanlarda ve erkeğin de bu durumu ilişkilerde devamlı dile getirmesi anal seks için bir etken olabilir. Cinsellikte fantezi arayışları da bu tip ilişki için bir tercih sebebi olabilir.”

***

“Dinen caiz midir, değil midir?” sorusu

Sanmayın ki, ters ilişki meselesi ve insanların merakı, sağlığa dair bilgilendirmelerle son buluyor. Eylemin din tarafından onaylanıp onaylanmadığı da hayli popüler aramalar arasında. Nitekim, böyle bir araştırmaya giriştiğinizde, İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman’ın şu cevabına rastlıyorsunuz:

“Öpme, okşama dışında tam olarak cinsel temas yapılamaz, yapılırsa mekruh olur. ‘Eşlerin birbirine her yerleri mübahtır, haram değildir’ şeklindeki bir hüküm doğru değildir; kadına anüsten yaklaşmak (ters ilişki) ehl-i sünnete göre caiz değildir. Ağız da cinsel temas için değil, başka işler için var edilmiştir; oradan cinsel temas yaratılış amacına da, fıtrata da ters düşer, fıtratları bozulmamış olanlar bundan nefret ederler.”

Bir başka meraklı, ancak cinselliğini İslam dininin kabul ettiği şekilde yaşamaya kararlı okur soruyor:

“Eşler arasında anal ilişki haram mıdır? Haramsa karşılıklı rıza ile yapılırsa helâl olur mu?”

Bu soruya da İlahiyatçı Ali Rıza Demircan yetişiyor ve şöyle diyor: “Anal ilişki karşılıklı rıza ile helâl olmaz. İnsan doğasının da reddettiği bu ilâhî haramı eşler arzu etseler de yapamazlar. Çünkü insanların arzusu ve onayı haramı helâl kılmaz. Bu fiili, haram olduğunu bilerek veya içtihat yanılgısı ile helâl olduğuna inanarak yapmak, kişiyi yalnızca günahkâr kılar.”

Sonuç alarak, zorlama ya da şiddet olmadığı sürece, herkes cinselliğini dilediği biçimde yaşamakta özgür. Ancak riskleri bilmekte fayda var ve her uzmanın dediği gibi, “korunmak şart”.

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇALIŞMAK MUTLU MU KILIYOR?
PEKİ YA EVDEKİ ANNELER?
İKİZLER NASIL EMZİRİLİR?
PROF.B.BÜYÜKGEBİZ NE DİYOR?
HER DERDE DEVA ANNE SÜTÜ
KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR
İŞARET ETMENİN GÜCÜ
ANLAMASINI İSTİYORSANIZ...
KOLON KANSERİ TEDAVİSİ
YÜZDE 90 BAŞARI
ASOSYAL MİYİZ?
UZMANLAR DEĞERLENDİRDİ
MOBİNG NEDİR?
NELER MOBİNGE GİRER?
TOSTU NEDEN SEVERİZ?
SIRRI ORTAYA ÇIKTI
ÇOCUK, SPORTMEN DEĞİLSE
HADİ, ŞU EFSANEYİ YIKALIM!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
turtekin
Cevapla turtekin
26.11.2013 20:25:35
ben bişey sorcam Kız arkadaşımla ters ilişkiye girdik ve hasta olmaktan korkuyorum bunun için labatuarda test yaptırcam hangi testi yaptırmam gerek ?
Cevap Yaz
özennur
Cevapla özennur
24.01.2013 14:32:57
çok güzel açıklamışsınız teşekkürler..
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
HIV NEDİR, NASIL BULAŞIR?
GEBELİKTE 9 AY CİNSELLİK
CİNSEL İLİŞKİ FOBİSİ
FRENGİ NEDİR? NASIL B...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :