Okunma Sayısı: 9024
CANLI YORUMLAR

TÜRKİYE ZENGİNLEŞTİKÇE

HIV vakaları artıyor

Vatan gazetesinin haberine göre; Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, Türkiye’nin zenginleştikçe yurt dışına giden turist ve işadamı sayısında artış olduğunu, bununla birlikte kan yoluyla bulaşan ve AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün yaygınlaştığını söyledi.

Adana’da düzenlenen, ’Türk Kızılayı Bölge Semineri’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ömer Taşlı Türkiye’nin son 5 yılda kan ve kan ürünleri konusunda ciddi mesafeler kat ettiğini söyledi. Özellikle kan güvenliği konusunda sıkıntı çekilmediğini belirten Taşlı, "Türk Kızılayı kurumsal yapılanmasını tamamladı. Yılda 250 bin ünite kan topluyorduk. Şu anda yılda 1.5 milyon ünite kana ulaştık. Hedefimiz 2 milyon 200 bin ünite kan. Ayrıca Türk halkının güvenlikle ilgili sorunu kalmadı. Türk Kızılayı’nın yönettiği kan programı hedefleriyle başa baş gidiyor" dedi. Türkiye’de sağlık sisteminin erişilebilirliliğinin artmasıyla bazı kan hastalıklarının neredeyse yok olduğunu ancak, HIV virüsünde artış olduğunu belirten Taşlı şöyle konuştu:

"Alınan kanlarda hastalık taramalarını yapıyoruz. Ülkemizde toplumun tamamının sağlık imkanlarına erişiyor olması nedeniyle bazı kan hastalıkları minimize olmaya başladı. Ancak Türkiye’nin zenginleşmeye başlamasıyla son 10 yılda yurtdışına seyahat ve başka toplumlarla temas artıyor. Bu durum başka ülkelerde de sağlık hizmeti almayı beraberinde getiriyor. İş adamlarımızın büyük çoğunluğu Güney Asya, Balkanlar ve Kafkasya’ya gidiyor. Bu seyahatlerde kan veya kan ürünü alınabiliyor. Böyle olunca Türk toplumu sağlık anlamında etkilenir hale geliyor. Ayrıca HIV vakalarında artış eğilimi olduğu var. Ama toplumu HIV’den sakınmak için, bilinçlendirmeye ihtiyaç var diye düşünüyorum."

Türk toplumunun dünya ile temas halinde olmasının bazı sonuçlar doğurduğunu belirten Taşlı şöyle devam etti:

"Türk insanı yurtdışına yılda 10 milyon turist gönderiyor. Biz eskiden turist olarak bizim ülkemize geleni bilirdik. Ama artık öyle değil, çünkü Türkiye zenginleşti. Böyle olunca dünya ile temas artıyor. Gençlerimiz gidiyor, her yaştan insanlarımız yurtdışına gidiyor. Bazı ülkeler bütün tedbirlerle AİDS gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadele ediyor. Bazı ülkeler ne kadar yaygın olduğunu bilmiyor. Buralarda riskin arttığını belirtmeye çalışıyorum."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNELİK ESTETİĞİ
NE ZAMAN, NASIL?
RAHİM AĞZI KANSERİ
HALA ÖNEMSEMİYOR MUSUNUZ?
ÇOCUKLARDA YUMURTA ALERJİSİ
ARTIK YİYEBİLECEKLER
ASPİRİN KANSERE ÇARE Mİ?
YAYILMASINI ÖNLÜYOR MU?
KOLON KANSERİ SAVAŞÇILARI
"AYRAN İÇİN, YÜRÜYÜN"
ORGANİK SABUNLAR
HANGİ SABUN NEYE YARIYOR?
ELLERİNİZE ÇOK YÜKLENMEYİN
KİREÇLENME, SEN BİRAZ DUR!
NARİN TENİNE
ORGANİK DEĞSİN...
HAMİLELİKTE RAHİM AĞRISI
NEDİR, NASIL RAHATLANIR?
ÇOCUK NASIL İKNA EDİLİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
REGL PREZERVATİF DEĞİLDİR!
TOPLUMUN YANLIŞ DOĞRULARI
HAZ ALMAK İSTEYENLERİN
TÜRKLERİN SEKS HARİTASI
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :