Okunma Sayısı: 15535
CANLI YORUMLAR

YANLIŞ EMZİRME

Süt bezesine neden olabilir

Halk arasında süt bezesi olarak bilinen bilimsel adıyla nodüller , emzirme döneminde annelerde olabilecek en ciddi meme enfeksiyonu olarak biliniyor.

Bu bezeler memelerde çoğu zaman dolgunluk, hassasiyet, kızarıklık, lokal ısı artışı ve 38 derece üzerinde, titremeli ateş yükselmesine neden olabiliyor.

Süt bezeleri, doğru emzirme yöntemleri, yapılması ve yapılmaması gerekenleri Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gürkan Arıkan ile konuştuku.

Doğum sonrası her kadında süt bezesi olur mu?

Hayır, her kadında görülmez. Beze genelde halk arasındaki bilinen adıdır. Gebelik esnasında ve doğum sonrasında süt yapımını takiben, süt kanallarındaki tıkanmalara bağlı olarak oluşan nodüller vardır. Süt bezlerinden oluşan ve süt kanallarında toplanan sütün buradan çıkması beklenirken, bu gerçekleşmiyor ve kanallarda tıkanma gerçekleşiyor. Bu tıkanma çoğu kez ağrılı, bazen ateşle ve kızarıklıkla beraber apseye kadar giden durumlarda ortaya çıkabiliyor.

Sık görülüyor mu?

Hayır sık görülmez. Emziren annelerin 4’te birinde bu şikayetler oluşabiliyor. Süt emzirmeyle ortaya çıkıyor. Bazen beze şeklinde bazen de memenin tamamında ortaya çıkıyor.

Memede hamilelikle ilgili oluşan değişiklikler

Süt, insan için, bebek için çok çok değerli. Sütün oluşabilmesi için gebeliğin ilk aylarında vücutta önemli değişiklikler oluşuyor.  Östrojen ve progestron denen hormonların yardımı ile meme dokusu meme başına 400 gram kadar ağırlık kazanıyor. Her şeyin yapısı ona uygun olarak değişiyor. Bu hormonlar sütün oluşmaya başlamasını da baskılıyor. Bir de prolaktin dediğimiz süt hormonu var. Bu bezelerden süt yapımını sağlıyor. Daha hamileliğin ilk üçte birinin sonundan itibaren süt oluşumu başlar fakat baskılanır az miktarda kalır. Bazı anneler hatta süt geldiğini zannederler, tehlikeli değildir.

Annenin sütü ilk haftalarda kesinlikle yeterlidir bebek için. Üçüncü günde süt salgısında şiddetle artma olur. Eğer anne, emzirme konusunda tecrübesiz ya da bilgisizse anne bebeği emziremediği için, bebek telaşla emdiği için meme yaralanmasından dolayı anne panik yapıp memeyi çekebilir. Bu tür durumlarda hem çocuğun beslenmesi tehlikeye girer, hem de memeler sıkıntıya girebilir.

 

Devam edecek….

 

Röportaj: Meliha ÜÇEL

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ONU NEŞELENDİRECEK
KÜÇÜK İPUÇLARI
KÜRTAJ GEMİSİ YOLDA
HİKAYELERİN ÇOĞU ÜZÜCÜ
ÇOCUKLARA ÖZEL SORGU ODASI
UNICEF DESTEKLİ PROJE
4+4+4 İPTALİNE RET CEVABI
ÇOCUKLAR, EYLÜL'DE OKULLU
AİLE HEKİMLERİNDEN İTİRAZ
BAKICIYA TSE STANDARDI
ARANAN NİTELİKLER
AĞRISIZ DOĞUMA ZAM
İLAVE ÜCRET 3'E Mİ KATLANDI
OKULU KIRMAK MI?
ARTIK TARİH OLUYOR...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
IQ TESTİ OUT
ÇOCUK İSTİSMARI
VÜCUT İMAJI SORUNU
SAĞLIKLI YEMEK DEMEK!
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :