Okunma Sayısı: 11019
CANLI YORUMLAR

Yaşlara Göre Kadınların Yaptırması Gereken Testler

HER YAŞIN AYRI TESTİ VAR!13-18 yaş grubunda
fizik muayenede meme gelişimi, pubik ve koltukaltı kıllanma evreleri değerlendirilmelidir. 18 yaştan itibaren yada cinsel aktivite başladıktan sonra yıllık pelvik muayene yapılmalıdır. Pap smear testi muayene sırasında alınmalıdır. Yüksek riskli grup olarak belirlenen bayanlardan kan sayımı, idrar tahlili, cinsel yolla bulaşan hastalıkların taraması, kan şekeri ve lipid tayini bakılır.

Cinsel sağlık eğitiminde doğum kontrol yöntemleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi konularında bilgi verilir. Diyet ve yemek alışkanlığı tartışılır. Kalsiyum ve folik asit alımı teşvik edilir. İnsan ilişkileri ve aile içi ilişkiler sorgulanır. Arkadaş ilişkileri, davranış ve öğrenme bozukluğu varsa çözüm üretilir. Aşı takvimi uygulanır. Riskli grupta grip, sarılık, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları önerilir.


19-39 yaş grubunda fizik muayenede boyun, tiroid, karın, meme muayenesi pelvik muayeneden önce yapılmalıdır. Pap smear muayenesi 1-3 yılda bir kez yapılmalıdır.

Yüksek riskli grupta kan sayımı, idrar tahlili, cinsel yolla bulaşan hastalıkların taraması, kan şekeri ve lipid tayini, mamografi, barsak kanser taraması yapılmalıdır. Kolesterol takibi hekime danışılarak başlanmalıdır. Cinsel olarak aktif ise 25 yaşa kadar her yıl, 26-39 arasında yüksek risk grubunda ise her yıl klamidya testi yapılmalıdır.

Doğum kontrol yöntemleri ve gebelik öncesi danışmanlık verilir. Cinsel fonksiyon değerlendirilir. Diyet ve yemek alışkanlığı tartışılır. Kalsiyum ve folik asit alımı tesvik edilir. Tiroid testleri 35 yaşından sonra 5 yılda bir tekrarlanır.Kardiovaskuler risk açısından yüksek tansiyon,obezite, şeker hastalığı, yaşam tarzı sorgulanır. Kan basıncı 2 yılda bir ölçülür.İşitme testi 19 yaşından itibaren her 10 yılda bir tekrralanmalıdır.

Diş muayenesi yılda bir kez yapılmalıdır.Tetanoz ve difteri aşı takvimi uygulanır. Riskli grupta grip, sarılık, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları önerilir.


40-64 yaş grubunda fizik muayene öncesi alternatif ilaç kullanımı, fiziksel aktivite, diyet, alkol ve sigara tüketimi, cinsel yaşam sorgulanır. Boyun, tiroid, karın, meme muayenesi pelvik muayeneden önce yapılmalıdır. Pap smear muayenede 1-3 yılda bir kez alınmalıdır. Tiroid testleri 5 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Mamografi 50 yaşa kadar 2 yılda bir, sonrasında her sene yapılmalıdır. Kolesterol 45 yaş sonrası 5 yılda bir yapılır. Yıllık büyük tuvalette gizli kan taramasına ek olarak her 5 yılda sigmoidoskopi veya 10 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır. Açlık kan şekeri 45 yaş sonrası 3 yılda bir yapılmalıdır.

Doğum kontrol yöntemleri ve gebelik öncesi danışmanlık verilir. Cinsel fonksiyon değerlendirilir. Klamidya testi yüksek riskli grupta her yıl yapılmalıdır.Diyet ve yemek alışkanlığı tartışılır. Egzersiz programı önerilir. Kalsiyum ve folik asit alımı tesvik edilir. Kendi kendine meme muayenesi öğretilir.

Göz muayenesi 2-4 yılda bir yapılır. Diş muayenesi yılda bir kez yapılmalıdır.
Kardiovaskuler risk açısından yüksek tansiyon,obesite, şeker hastalığı, yaşam tarzı sorgulanır. Kan basıncı 2 yılda bir ölçülmelidir. Grip aşısı 50 yaş sonrası uygulanır ve yılda bir kez yapılır. Riskli grupta sarılık, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları önerilir.


65 ve üstü yaş grubunda fizik muayene öncesi alternatif ilaç kullanımı, fiziksel aktivite, diyet, alkol ve sigara tüketimi, cinsel yaşam sorgulanır. Boyun, tiroid, karın, meme muayenesi pelvik muayeneden önce yapılmalıdır. Pap smear 1-3 yılda bir kez alınmalıdır. Mamografi 50 yaşa kadar 2 yılda bir, sonrasında her sene yapılmalıdır.

Kolesterol 45 yaş sonrası 5 yılda bir yapılır. Yıllık büyük tuvalette gizli kan taramasına ek olarak her 5 yılda sigmoidoskopi veya 10 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır. Açlık kan şekeri 45 yaş sonrası 3 yılda bir yapılmalıdır. Kolesterol 2 yılda bir bakılmalıdır. Yılda bir kez göz muayenesi ve diş muayenesi yapılmalıdır.

Kardiovaskuler risk açısından yüksek tansiyon,obesite, şeker hastalığı, yaşam tarzı sorgulanır. Grip aşısı 50 yaş sonrası uygulanır ve yılda bir kez yapılır. Riskli grupta sarılık aşıları önerilir

OP. DR. TEYFİK YOLDEMİR

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KADIN KALBİ NEDEN YORULUR?
SEBEBİ DUYGUSAL YAPI MI?
Kadınlarda Meme Kisti
SIKLIKLA RASTLANIR AMA KONTROL E...
DİYETİ SABOTE EDEN 10 NEDEN
ERKEKLER DİYET YAPTIRMIYOR
KILCAL DAMARLARA VEDA
LAZER TEDAVİLERİ
ADETİN HORMONLARA ETKİSİ
ASTIMI ETKİLİYOR MU?
Menopoz
SON ADET KANAMASI...
VARİSLERDEN KURTULUN
İMKANSIZ DEĞİL...
JİNEKOLOĞA GİTMEK İÇİN
GEÇ KALMIŞ OLMAYIN!
MUTLU YÜZ EGZERSİZLERİ
GÜZELLEŞTİREN HAREKETLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KEMİK ERİMESİ
İŞİN SIRRI AYAKTA
HANGİ YAŞTA HANGİ TEST
SELÜLİT KİMLERDE GÖRÜLÜR
TOPLAYIN
BİR KADININ ÇANTASINDA
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :