Okunma Sayısı: 27530
CANLI YORUMLAR

ZORBALIKLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Bazı okullar kendi içlerinde bu tür vakaların yaşanmadığını iddia edebilir, sizin sürdürdüğünüz çaba yüzünden harekete geçebilirler

 

Eğer bir çocuk size zorbalığa uğradığından bahsediyorsa bunu çok ciddiye almanız gerekir. Anlattığı şeyleri birlikte oynarken yaşanan önemsiz bir kavga olarak algılamayın ve hepsinden de öte ona bunun büyümenin bir parçası olduğunu ve mücadele etmesi gerektiğini söylemeyin. Daha önce de bahsettiğimiz gibi zorba davranışlar, güven ve özsaygı yitimine ve hatta çok uç durumlarda intihar girişimlerine neden olmaktadır.

• Çocuğunuza, zorbalığa uğramış olmanın onun suçu olmadığını ifade edin.

• İşyerinde gözünüz korkutulsaydı, tehdit edilseydiniz ya da fiziksel bir tacize uğrasaydınız neler hissederdiniz bir düşünün. Zorbalık ister duygusal ister fiziksel olsun, çocukların başkası yüzünden acı çekmesi kabul edilemez bir davranıştır.

• Çocuğunuz böyle bir davranışla karşılaştığında olanları hemen size anlatmakta kendini yeterince cesur hissetmeyebilir. Önce, onun tarafında olup olmadığınızı ve onunla birlikte savaşarak meselenin üstesinden gelip gelemeyeceğinizi bilmek ister.

• Çocuğunuzun zorba bir davranışın mağduru olabileceğinden şüpheleniyorsanız ve çocuğunuz size bir şeyler anlatmaktan çekiniyorsa, gerçeği öğrenmek için elinizden geleni yapın. Hatta arkadaşlarına ve onların anne babalarına sorun. Belki de başka bir yetişkine ya da bir öğretmene içini dökmüş olabilir.

• Eğer ülkenizde varsa çocuk yardım hattını devreye sokun. Bu hat sayesinde duygularını diğer çocuklarla paylaşabilir.

• Çocuğunuzun onayını almadan öğretmeni ya da müdürüyle görüşme yapmayın. Aslında o kabul etmeden hiçbir eylemde bulunmayın. Bazı durumlarda misillemeden korkabileceği için bu isteğini kabul edin. Bunun yerine problemi çözmek adına yapılması gerekenler hakkında ne düşündüğünü ona sorun.

• Çocuğunuzdan böyle durumlarla karşılaştığında yaşadığı olayların tarihini, zamanını ve olaya karışan çocukların isimlerini bir yere not etmesini isteyin. Böylece okula başvurmaya karar verdiğinizde elinizde kanıtlarla gitmiş olursunuz.

• Çocuğunuzun da onayını alarak, rahat konuşabildiği ve anlaşabildiği bir öğretmeniyle (eğer isterse siz de gidebilirsiniz) bir görüşme ayarlayın.

• Zorba davranışlarla etkili bir biçimde başa çıkabilmek için okul personeli, anne babalar ve çocuklar birlikte hareket etmelidir. Özellikle okul, bu tür davranışlarla ilgili ‘sıfır tolerans’ politikası uygulamalı ve de bu yaklaşıma bağlı kalacağını ispatlamalıdır.

• Israr edin. Bazı okullar kendi içlerinde bu tür vakaların yaşanmadığını iddia edebilir. Üstelik sorun olduğunu kabul etseler bile bu biraz zaman alır ve ancak sizin tekrar tekrar yaptığınız görüşmelerinizle sürdürdüğünüz çaba yüzünden harekete geçebilirler.

• Eğer okul yönetiminden gerekli desteği alamıyorsanız ya da yönetim var olan soruna sırt çeviriyorsa yerel eğitim müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

• Çocuğunuz kendine güven ve özsaygı konusunda eksiklik duyacağı için sizin desteğinize her şeyden çok ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle onu överek ve severek endişelerini gidermeye çalışın.

• Okul dışındaki saatlerde bu mesele üzerinde konuşmasına izin vermeyin. Bunun yerine ev hayatını mümkün olduğunca mutlu ve pozitif bir hale dönüştürecek keyifli ve rahatlatıcı etkinliklerle meşgul olmasını sağlayın.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
xc9
Cevapla xc9
03.11.2011 00:24:12
2.sınıfın başından beri fiziksel ve psikolojik şiddet gösteren bir çocuk var çocuğumun sınıfında.diğer çocuklar korkudan kesinlikle seslerini çıkaramıyor ve çocuk hiperaktvite tedavisi görüyor raporlu olduğunu ve ona bir şey yapılamayacağını biliyor sürekli arkadaşlarını tehdit ediyor, dövüyor.Okul , rehberlik,milli eğitim durumdan haberdar edilse bile yapacak bir şey yok.Aile okuldaki olayların okulun sorumluluğunda olduğunu söylüyor.Yapacak bir şey yok bizim ülkemizde kesinlikle.sistem en başından terbiyesiz ve şuursuzları koruyor.İleride daha kötü şeyler olmaz inşallah ama bununla nasıl başa çıkacağımızı biz bulamadık.Medeni bir şehirde.Bakanlığa da bildirseniz yok yok yok , çözüm yok.
Cevap Yaz
muhanim
Cevapla muhanim
21.07.2011 08:20:21
BUYA ya kesinlikle katılıyorum.fakat ben bunu çok kötü bir şekilde yaşayarak öğrendim.Oğlum birinci sınıfta öğretmeninin oğluyla kavga edince sınıfımda istemiyorum onu dedi bizde müdüre ilettik oda başka bir sınıfa aldı yeni gittiği sınıfın öğretmenide en arka sıraya oturtup sınıftan tamamen soyutladı.Hatta eve gelip ağlayarak anne beni kimse sevmiyor dediğinde bile oğlumun neler yaşadığını tam anlamadığımın şimdi farkındayım.Yıl sonunda öğretmenin bana söylediği kulaklarımda hala^okuyormu yazıyomu bilmiyorum^ ve ondan sonra başka öğretmene pasladı ikinci sınıfa benim oğlum 4. öğretmeniyle başladı.Ve tamamen dağıldı bir dahada toparlayamadım.Şimdi 5. sınıfa geçti okuldan ve öğretmenlerden nefret ediyor her gün zorla okula gönderiyorum.Bu ülkede herşeyi bilmek önemli değil ne kadarının uygulandığını bilmek daha önemliymiş okulda danışman falan hikaye dişliysen işin yürüyor yoksa üzerine basıp geçiyorlar..
Cevap Yaz
bûya
Cevapla bûya
14.07.2011 14:45:45
Bu ülkede eğer sizin çocuğunuza zorbalık yapılıyorsa yapacağınız tek şey o kuruma karşı arıza çıkarmaktır diye düşünüyorum.Çocuklarımız bilmelidir ki her zamn anne babaları onların yanındadır. Çünkü o zaman eğitim kurumları ya bu çocuğun anne babası arızalı bulaşamayalım şimdi diyorlar aksi taktirde eğer siz korumazsanız kimse çocuğununuz hakkını korumaz diyorum ben)) biraz uç bir cevap oldu belki ama ne yazık ki gerçek...
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
"ADALET VE HUKUK" DERSİ
YGS'YE NEREDE GİRECEKSİN
ATATÜRK'E ÖZEL BÖLÜM
KAZA GELİYORUM DEMEZ
EN İYİ YAZ KOKULARI
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :