CANLI YORUMLAR
DR. NESLİM G. DOKSAT
DR. NESLİM G. DOKSAT
Çocuk, Ergen ve Genç Psikiyatrı

EĞİTİMDE TABLET KULLANIMI

Ve etkileri
23.10.2012

Çocuk ve gençlerde bilgisayar bağımlılığının iyice su yüzüne çıktığı son günlerde, okullarda eğitim amaçlı olarak kullanılmakta olan tablet bilgisayarlar da gündeme imzasını attı.

Normal süreçte, çocukların dört yaşından sonra bilgisayar ve bilgisayar oyunlarıyla tanıştırılması, kendilerine ait bilgisayar satın alma yaşının 13 yaşından sonra olması, ilköğretim dönemindeki çocukların sadece hafta sonları günde ikişer saat olacak şekilde bilgisayarla oynamalarına izin verilmesi, bilgisayar bağımlılığı geliştirme ihtimâlini en aza indirmek açısından en uygunudur.

Küçük yaşlardan itibaren, sınırsız şekilde bilgisayar ve internet erişimi sağlanan çocukların, bağımlılık geliştirme ihtimâlleri çok daha yüksektir. Bağımlılığın en temel ölçütü, bilgisayara veya internete ulaşılmadığı zaman, aşırı sinirli ve gergin olmak, ulaşmak için akla gelebilecek her türlü çabayı harcamaktır.

Ek olarak, bu sayede, hafta içi düzenli ödev yapma alışkanlığının kazanılması da engellenmektedir. Kezâ, bilgisayar oyunları, çocukları ödeve başlamaktan veya ödevlerini layığıyla yapmaktan alıkoymaktadır.

Bu hedefte ilerlenirken, okul derslerinin ve ödevlerinin tablet bilgisayarlar üzerinden yürütülmeye başlanması, söz konusu olan sınırlamanın yapılmasını güçleştirmektedir. Bâzı aileler, hafta içinde,  ödevler bittikten sonra, ilköğretim çağındaki çocuklarının bilgisayar oynamasına izin verebilmektedir. Ancak bu durumda, bilgisayar tutkusunun giderek arttığını, ödevlerin daha baştan savma yapıldığını, uykuya yatma saatlerinin daha ileriye çekildiğini, sabah uyanmakta zorluklar yaşandığını görmekteyiz.

O sebeple, tüm bu bilgilerin ışığında,  hafta içi günlerde, tablet bilgisayarların sadece ödev ve araştırma amacıyla kullanılıp sonrasında kapatılması, bilgisayar oyunlarına ise sadece hafta sonları ikişer saat olacak şekilde izin verilmesi en uygunu olacaktır.

Ebeveynler çocuklarına bu kısıtlamayı yaparken, kendileri de, onların gözü önünde bu oyunları oynamamaya özen göstermelidirler.


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :