Okunma Sayısı: 11964
CANLI YORUMLAR

ALERJİ MEVSİMİ KAPIDA

Mevsim geçişlerinde çıkıyor

Baharın yüzünü göstermesi ve havanın ısınmasıyla birlikte alerji mevsimi de geldi. Ağırlıklı olarak mevsim geçişlerinde ortaya çıkan polenler, kimi zaman hayatı bir kabusa çeviren alerjinin baş aktörü.Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece ev tozu ve polenlere karşı alerjik bünyeliler ile astım hastalarını uyarıyor. Prof. Dr. Ece “Hassas alerjik bünyeliler ve astım hastalarının ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde polen, ev tozu akarı gibi alerjenlerden uzak durması ve ilaçlarını düzenli kullanmaları çok önemli. ‘İyiyim’ diyerek ilaç kullanımını asla kesmemek gerekli” diyor.

 

Sabah saatlerindeki polen bombardımanına dikkat 

 Normalde vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemin, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere aşırı yanıt vermesi sonucunda ortaya çıkan reaksiyonlar alerji olarak nitelendiriliyor. Özellikle polenlerin açığa çıktığı sabahın erken saatlerinde yaşanabilecek alerji ve astım ataklarına dikkat çeken Prof. Ece, sabahtan öğleye kadar olan zaman içinde açık havada yapılan spor ve yürüyüş gibi aktivitelerden uzak durulması gerektiğini söylüyor. Prof. Ece “Alerjik olan kişiler ve astım hastaları açık havada yapacakları fiziksel aktivite için polenlerin daha az olduğu öğleden sonra saatlerini tercih etmeli. Özellikle plaza ve AVM gibi binaların yüzeyleri statik elektrik üretiyor ve polenler bu tip binaların olduğu bölgelerde daha yoğun olarak görülüyor. Ancak kişinin hangi çeşit polene karşı alerjik olduğunu yapılacak basit bir alerji testi ile belirlemek mümkündür” diyor.

 

Ev tozu akarlarına karşı önlem alın

Ev tozu akarlarının sık rastlanan alerjenlerden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Ece “Evdeki halı boyutları küçültülmeli. Yatak odasında halı olmaması, ağır ve toz tutan perdeler yerine yıkanabilir perdeler kullanılması, çarşaf ve nevresim takımlarının haftada bir kez 60 derece ile yıkanması alerjiye karşı alınabilecek en temel önlem” diyor.

 

En yaygın alerjik maddeler 

 • Ot ve ağaç polenleri
 • Ev tozu akarları
 • Evcil hayvanların deri veya tüyleri
 • Mantar veya küf sporları
 • Çeşitli gıdalar (Süt, yumurta, soya, deniz ürünleri, meyve ve kuruyemişler)
 • Hamam böcekleri
 • Arı sokmaları
 • Birtakım ilaçlar
 • Lateks
 • Kimyasal reçineler, lastik, nikel

 

Alerji tanısı nasıl konulur? 

Tanıda cilt testi (Prick test) ve kan testi kullanılır. Cilt testinde en sık karşılaşılan alerjenler kullanılır, kişinin verdiği cilt reaksiyonu ölçülür, kan testinde ise vücudun oluşturduğu IgE antikorunun kandaki düzeyi ve belli bir madde veya maddelere karşı alerjik belirtiler varsa spesifik IgE düzeyi ölçülür.

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SİNÜZİT
PSİKOLOJİK OLARAK DA YORUYO
Yaz Meyvelerinin Mucizeleri
HANGİ MEYVELERİ YİYELİM
TATİL SONU DİŞLERE DİKKAT
KONTROLÜ İHMAL ETMEYİN
ÇOCUĞUNUZ AZ GÖZ KIRPIYORSA
GÖZ KURULUĞUNA DİKKAT!
MEVSİMSEL HASTALIKLAR
KORONA İLE KARIŞTIRILMAMALI
ÇOCUKLARDA BAHAR NEZLESİ
ALERJİK RİNİT
TERLEMEK KADERİNİZ OLMASIN
ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL
GRİPTEN KORUNMAK İÇİN
TEK SEÇENEK AŞI DEĞİL
KATARAKT, KALP KADAR ÖNEMLİ
GEÇİŞTİRMEYİN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MUCİZE SEBZE: SEMİZOTU
BİR BİLENE SORUN
ZAYIFLAMAK UĞRUNA
EKMEĞİ KESMEK YANLIŞ
YENİ YILDA DENEYİN
HAMİLELERİN YENİ MODASI
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :