Okunma Sayısı: 3684
CANLI YORUMLAR

Aşırı Soğuklar

Kalp Krizini Tetikliyor

Aşırı Soğuklar Kalp Krizini Tetikliyor

Havaların hızla soğumasıyla, grip, soğuk algınlığı dışında başka önemli riskler de kapımızda. Soğuk hava ve aşırı rüzgar kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor. Üstelik bu ikisine aynı anda maruz kalmak, vücut ısısında ani değişimlere neden olarak kalp krizi riskini de artırıyor. Uzmanlar uyarıyor; özellikle havaların aşırı soğuduğu dönemlerde vücut ısısını korumak için kalın çorap giymeli, eldiven, atkı ve beresiz sokağa çıkılmamalı!

Medline Acil Sağlık Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, soğuk havaların kalp krizini tetiklediği bilgisinin detaylarını şöyle aktarıyor: 

Kış aylarında akciğer enfeksiyonları çoğalıyor

Kışın özellikle yaşlılarda ve kalp hastalarında akciğer enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Soğuğa maruz kalan kalp hastalarında önemsiz görünen bir gribal enfeksiyon, akciğerleri etkileyecek önemli bir soruna dönüşebilir. Bu sebeple kronik kalp hastaları soğuk ortamlardan uzak durmalı ve kışın dışarıda çok az vakit geçirmelidir. Hava akımına uzun süre maruz kalmak kalp sağlığını önemli ölçüde etkiler, buradan hareketle kalp kapak hastaları, kalp yetmezliği hastaları, koroner arter hastaları ve bypass olan hastalarımıza soğuk havalarda evde vakit geçirmelerini tavsiye ediyoruz. 

Sporunuzu spor merkezleri ya da evinizde yapın 

Kışın soğuk havalarda damarların büzüşmesi sonucu, kalp hastaları göğüs ağrısı hissedebilir. Özellikle kalbiyle ilgili böyle bir sorunu olan ancak bunun farkına varmayan kişiler, bu aktivitelere kışın devam ettiklerinde kalbin iş yükü de artar. Soğuk havada, açık alanlarda yapılan sporlar sırasında ani ölümler meydana gelebilir. Kış aylarında kronik kalp rahatsızlığı bulunan kişiler kış sporlarından, sahillerden, orman alanlarından uzak durup spor salonlarını tercih etmelidir.

Dengeli beslenme, her türlü tehlikenin düşmanı

Kalp hastaları, beslenme alışkanlıklarını soğuk havalara göre düzenlemelidir. Kış sebzeleri ve meyveleri bolca tüketilmeli, bolca C vitamini alınmalı ve doğru kalori karması oluşturulmalıdır. Bol karbonhidrat yerine protein, yağ ve karbonhidrat sıralamasına dikkat edilmelidir. Kışın habercisi kuru fasulye, mercimek ya da benzeri bakliyatlar da sıkça tercih edilmelidir. 

Bitkisel ilaçlar faydadan çok zarar verebilir

Her ne kadar doğadan alındığı söylense de hangi bitkisel ilacın kalbe iyi gelip gelmediği iyice araştırılmalıdır. Bazı bitkisel ilaçlar damarların daralmasına yol açabilir ve bu da kalp rahatsızlığı bulunan hastalar için büyük risk taşır. Doktora başvurmadan bitkisel ya da değil ilaç kullanılmamalıdır. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇİKOLATA YEMEK İÇİN 10NEDEN
YANLIŞ OKUMADINIZ!!!
MR TETKİKLERİ
"RADYOLOGLAR YAPMALI"
RAMAZAN MENÜSÜ
SAĞLIKLI BESLENİN
AĞIZ HASTALIKLARI
VE DİYABET
PAZARTESİ SENDROMU
KÜÇÜK ÖNERİLERLE ATLATALIM
SAÇ EKİMİ
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
KANSER CİNSİYET AYIRIR MI?
TETİKLEYEN FAKTÖRLER
YEMEKTEN SONRA YENEN MEYVE
ZARARLIDIR, ÇÜNKÜ!!!
HORMONLARIMIZ ALARM VERİYOR
KADINLARI BEKLEYEN TEHLİKE

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARDA GENİZ ETİ
MİGRENE BESLENME ÇÖZÜMÜ
GEBELİ,KTE DİŞ BAKIMI
İFTARDA AĞIR BESİNLER...
HAMİLELERİN YENİ MODASI
YENİ YILDA DENEYİN
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :