Okunma Sayısı: 18740
CANLI YORUMLAR

ATEŞ, KOLİK, KUSMA, İSHAL

Bebeğinizi takibe alın!

Bebeğinizin hasta olduğunu nereden anlarsınız?

Hastalık belirtileri kendini çok çeşitli şekillerde gösterebilir. Bunlardan bazıları her zaman çocuğun hasta olduğunu gösterir. Ancak kimi belirtiler, sözgelimi aşırı ağlama, bir hastalık belirtisi olabildiği gibi, olmayabilir de.

Somut ve net belirtilere gelecek olursak; yeni doğmuş bir bebeğin rektumdan alınan vücut ısısı 38°C ise, ateşi olduğu kabul edilir. Ateş, vücudun herhangi bir enfeksiyona karşı tepkisidir. Bununla beraber, yeni doğmuş bebeklerin, özellikle prematüre olarak doğmuş olanların, ilk birkaç ay içinde herhangi bir enfeksiyon durumunda ateşlerinin çıkmayabileceği de unutulmamalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken, bebeğinizin nasıl davrandığını gözlemektir. Eğer bebeğinizi çok neşesiz ve halsiz görüyorsanız, doktorunuza başvurun.

Aşırı ağlama da, eğer başka belirtiler de varsa, hastalık belirtisi olabilir. Bazı bebekler herhangi bir hastalıkları olmadığı halde diğerlerinden daha çok (günde 2 ila 3 saat) ağlarlar.

Kimi bebekler, kolik (aşırı gaz) yüzünden ağlama nöbeti geçirebilir, ayakları karnına çekilmiştir ve karnı şiştir. Kolik çocuk geğirtmek, sallamak ya da kucağına alarak dolaştırmak yoluyla gaz sancısından kurtarılabilir. Eğer bunların hiçbiri işe yaramazsa ve bebek daha birkaç saat ağlamaya devam ederse, o zaman bebeğin bir hastalık yüzünden ağladığı düşünülebilir.

Soluma güçlüğü de bir hastalık işaretidir. Bebek tıkanıktır, hırlayarak ya da güçlükle nefes alıyordur, soluk alıp verme problemi varolabilir. Hapşırmak bebek için normaldir ve çok rastlanır.

İshal ciddi bir durumdur; eğer tedavi edilmezse su kaybına neden olabilir. İshalli bebeğin dışkısı genellikle aşırı sıvı haldedir. Genel olarak ishalli bir bebeğin dışkılama sayısı artar ve yoğunluğu değişir. Anne sütüyle beslenen bir bebeğin normal dışkısı koyu bir çorba kıvamındadır ve içeriğinde süt pıhtısı vardır. Eğer süt pıhtısı kaybolur ve dışkı kıvamı daha sulu bir hal alırsa, bebek muhtemelen ishal olmuş-tur. Ayrıca ishalli bebek halsiz ve hasta görünür.

Kusma, yeni doğmuş çoğu bebekte yemek esnasında görülen besinlerin hafif miktarda çıkartılması değildir. Gerçek anlamda kusma, bebeğin midesindekilerin güçlü bir biçimde bebeğin ağzından dışarı çıkmasıdır. Her ne kadar kimi zaman ortaya çıkan kusma olayları için endişe etmek gereksiz ise de eğer kusma sıklığı artarsa ya da kusmuk kan içeriyorsa, bebeğin ciddi bir rahatsızlığı olabileceği dikkate alınmalıdır.

Lethargy (çevre uyaranlarına karşı belirgin bir bilinç uyuşukluğu ve tepkisizlik) çok ciddi bir işarettir. Eğer bebeğiniz birdenbire normal hareketliliğini yitirir, olan bitene karşı ilgisini kaybeder, dalgın ve uyuşuk bir hale girerse bir enfeksiyon veya hastalığın varlığı söz konusu olabilir.

İştah kesilmesi, çoğu yeni doğmuş bebekte bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkar. Daha önce beslenme şikâyeti olmayan bir bebek birdenbire biberon ya da anne sütüyle beslenmeyi reddediyorsa, hasta olduğundan şüphelenmelidir. Sarılık (cilt renginin sararması) doğumdan hemen sonra çok sık rastlanan bir durumdur. Doğumdan sonra birkaç günden fazla süre geçmemekte inat ederse ya da yeni doğmuş bebeğiniz hastaneden ayrıldıktan sonra sarılık olursa, ciddi bir enfeksiyon ya da hastalık söz konusu olabilir.

Bebeğin kol ve bacak veya parmak gibi bir organını hareket ettirememesi, kırık, çıkık ya da sinir zedelenmesi gibi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Eğer bebeğiniz yukarıda belirtilen bu belirtilerden veya işaretlerden herhangi birini gösteriyorsa yahut sinirli veya uyuşuk bir haldeyse ya da sizin kendinizin bebeğinizin rahatsız olduğuna dair bir kanaatiniz varsa, hiç vakit geçirmeden doktorunuza danışın.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GÖZLÜK MÜ LENS Mİ?
RAHATLIK ÖNEMLİ...
YUMURTALARINI SATIYORLAR
İNGİLTERE'DE EKONOMİK KRİZ
PAZAR KAHVENİZİ İÇMEDEN
BU HABERİ OKUYUN
EMZİK NE ZAMAN BIRAKILMALI
BIRAKILMAZSA NE OLUR?
2500 AİLEYE UMUT IŞIĞI
BAKANLIKTAN TÜP BEBEK UMUDU
ZAYIFLAMA TUTKUSU
HASTA EDİYOR
İKİZLER NASIL UYUTULMALI
BİRLİKTE Mİ AYRI MI?
MENOPOZLA İLGİLİ
MERAK EDİLENLER
BİBERONDAN BARDAĞA GEÇİŞ
O KADAR DA KOLAY DEĞİL

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARDA AĞIZ AFTLARI
YENİDOĞAN RAHATSIZLIKLARI
YENİDOĞAN SARILIĞI TE...
AĞLAMA NÖBETLERİ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
YENİ YILDA DENEYİN
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :