Okunma Sayısı: 16093
CANLI YORUMLAR

BAKICI DEĞİŞTİRME KARARI

Yalan ve kötü alışkanlıklar

Çalışan anne-babalar için çocuğa bakıcı bulmak gerçekten meşakkatli bir iş. Önceki yazılarımızda iyi bir bakıcıda aranması gereken özelliklere ve bakıcı bulmanın püf noktalarına değinmiştik.

Söz konusu evlatsa, ona dair her konu aileler için hassasiyet taşır. Birçok çalışan annenin, hele de çocuğunun yaşı hayli küçükse, bir parça suçluluk duygusuyla çalışmaya devam ettiğini biliyoruz; bakıcı bulmanın, ona güvenmenin, çocuğu bir başkasına emanet etmenin ne denli zor olduğunu da... Böylesi bir yazı kaleme alırken amacımız sizleri huzursuz etmek değil. Fakat ne yazık ki içinde yaşadığımız dönem de Adile Naşit’in filmleri gibi masum bir dönem değil. Olan biteni sürekli gözlemleyip tartmak; gerek bakıcıyla gerekse çocukla iyi bir iletişim içinde olmak gerekiyor.

Kısacası bugün ikinci aşamadayız: Bakıcınızın işine son vermeniz gerektiğine işaret eden hususlar nelerdir? Gelin, birlikte göz atalım…

İçgüdülerinize güvenin:

Kadınlar ve içgüdüleri zaten bir araya çok rahat getirilen iki tanımken, anne olunca bu bağ daha da kuvvetleniyor. Eğer bakıcınızla ilgili aklınıza takılan bir şeyler varsa tabii ki önce konuşursunuz. Karşılıklı anlaşmaya varıldıktan sonra dahi hâlâ içinize sinmeyen şeyler ya da şüpheleriniz kalırsa da başka birini işe almanız daha iyi olabilir.

Ani hastalıklar:

Niyetimiz anneleri paranoyak yapmak değil. Aksine, fazla titizlenmekten de maraz doğuyor. Ancak bakıcı işe başladıktan sonra çocuğunuz aniden hastalandı diyelim. Bu bir talihsizlik olabileceği gibi dikkatli olmanız gereken bir durum da söz konusu olabilir. Bunun ikinci kez olmasına izin vermeyin.

Kötü alışkanlıklar:

Bakıcı, çocuğun yanında ya da çocuğun dumandan etkileneceği şekilde sigara içiyorsa hemen harekete geçip kendisiyle konuşun. Eğer görevi sırasında sigara içmeye devam ederse işine son verin. Bu, anlayışla karşılanacak bir durum değil.

Yalancılık:

Bakıcı, aileye çocukla ilgili doğru bilgiler aktarmalıdır. Çocuk bakımında uzman olan kişiden böyle bir niteliğe sahip olması beklenir. Evinize kamera yerleştirebilirsiniz; böyle bakıcınızın söylediğiyle olan biteni mukayese edebilir; vaziyetle ilgili daha sağlıklı ve yerinde kararlar alabilirsiniz. Anlattıklarıyla gerçekler örtüşmüyorsa zaten yapacağınız şey bellidir.

Oyun & Aktiviteler:

Günümüzde birçok bakıcı çocukların yeteneklerini geliştirecek aktiviteleri bilip uyguluyor. Çünkü çocuğunuzu gün boyu emanet ettiğiniz kişinin, onun temel ihtiyaçlarını giderip koruyup kollamasının yanı sıra zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimine de katkıda bulunmasını beklersiniz. Bunları sağlayabilen bir bakıcı, çocuğunuzun ileride iyi bir insan olmasında ciddi pay sahibi olacak kişidir.
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ARKADAŞLARINA VURUYOR!
ŞİDDET ESNEKLİK KABUL ETMEZ
ÇOCUKLARA İNTERNET REHBERİ
"MUTLU ÇOCUK MUTLU AİLE"
YENİDEN O HEYECAN!
ESKİ GÜNLERE YOL HARİTASI
ÇİÇEĞİ BURNUNDA OKULLULAR
ZİHİNSEL GELİŞİM SEYRİ
YOKSA AİLEDE SORUN MU VAR?
BU,ÇOCUKTA NASIL ANLAŞILIR?
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?
BAKICI KISKANÇLIĞI
BENDEN FAZLA MI SEVİYOR?
HALI SAHADA TAM GAZ
HYLARAFORM DESTEĞİ İLE...
ATEŞ, KOLİK, KUSMA, İSHAL
BEBEĞİNİZİ TAKİBE ALIN!
İKİNCİ KEZ EVLENECEKSİNİZ
ÜVEY ANNELİĞE HAZIR MISINIZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DİKKAT BAKICI VAR
BAKICI MI BÜYÜKANNE Mİ?
AMAN YAPMAYIN!
BAKICI KISKANÇLIĞI
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
BAZILARI KASLI SEVER
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :