Okunma Sayısı: 19291
CANLI YORUMLAR

BASİT TASARRUF YÖNTEMLERİ

Hem de hiç kasmadan...

Hiç paranız olmadığını düşünseniz bile tasarruf yapıp para biriktirmenin birtakım sırları var. Yalnız şöyle kötü bir haberimiz var: Bu maddelerin hiçbiri aslında sır değil. Yıllardır konuşulur durur; kim uygulayabiliyor, uygulayınca ne oluyor, ona bakmak lazım. Gelin, bakalım...

Yöntem 1: Bütçe yapmak

İlk önce bir bütçe yaratmanız gerekir. Bu size tuhaf gelebilir ancak para biriktirme hayali kuruyorsanız, bu hayalini kurduğunuz paranın nereye gideceğini bilmelisiniz. Bunun başka bir yolu yok. Paranızı neye harcadığınıza dair bir fikriniz yoksa bir kenara para ayırmak için nereden kısacağınıza nasıl karar vereceksiniz ki?

Bunu bir görev addetmenize lüzum yok. Tüm yapacağınız oturup paranızı nelere harcadığınızı listelemek. Mutfak masraflarına, faturalara, eğlenceye ne kadar harcanıyor, belirleyin. Bu tatsız gider tablosuyla göz göze bakışınca sorun yaratan noktaları seçin. Sorunları belirlediğiniz zaman nereden, ne kadar keseceğiniz konusunda netleşmiş olursunuz. Sonra bu parayı biriktirmek için bir kenara ayırabilirsiniz.

Yöntem 2: Önce kendinize ayırın

Güzel bir başlangıç yaptık, devam edelim.

Bu çok işe yarayan bir yöntemdir. Paranızı aldığınız gün ödemeleri yapıp, sonrasında anlık bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayanlardansanız doğru yerdesiniz. Hele ki gerekli ödemeleri yaptıktan sonra elinizde kalan parayı, ihtiyaç durumunda kullanmak üzere yanınızda taşıyor ve bu nedenle her ay olduğu gibi biriktirme faslından yine cayıyorsanız şu an için doğru yerde, ama yanlış yoldasınız.

Kendinize ayırdığınız parayı da ödenmesi gereken bir faturaymış gibi düşünün.

Faturalarınız için, bankanıza otomatik ödeme talimatı verin. Böylece siz daha harcamadan o gitmesi gereken yere gider. Böylece hiçbir ödemeyi kaçırmazsınız ve kenara ayırdığınız para da günbegün artar.

Yöntem 3: Kazandığınızdan az harcamayı öğrenin

Bu yöntemin sır olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak esas anahtar budur. Basitçe böyledir: kazandığından az harca!

Ödünç ya da borç alınmış para, size daha büyük borçlarla gelir. Borç tırmandıkça, ödemeleri minimumda tutarsınız. Bu da gücünüzün yetmediği bir şey için habire ödeme yapmanız ve stres demek.

Bu üç basit sır mantıklı geldi mi? Gelmeli. Birçoğumuz bütçe yapmamız gerektiğini bilir, gelecek günler için bir miktar ayırır, borçtan harçtan olabildiğince uzak durmaya çalışır; ama yine de para biriktirmeyi beceremeyiz. Parayı idare etmenin bu üç yolu kişisel finansınızı kurmanın en temel ilkeleridir.

Şurası kesin: Bir bütçeleme yapabilir ve böylece giderlerinizi gelirinizden daha az tutup, kalan parayı bir kenara ayırabilirseniz para biriktirebilecek ve refaha çıkabileceksiniz.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KIRMIZI IŞIKTA DURMAYACAK
OTOBÜSLERE AYRICALIK
2012 YILINDA BURÇLAR
KOÇ, BOĞA VE İKİZLER
CORONA VİRÜS ÇIKARSA
SAĞLIK SİGORTASI ÖDER Mİ?
HER 5ÇOCUKTAN 1'İ ÇALIŞIYOR
TÜRKİYE'DE DURUM NASIL?
İKİ İLAÇ TOPLATILIYOR
"DÜŞÜK YAPTIRIYOR"
SÖZ UÇAR
YAZI KALIR...
İFTARI ÇORBASIZ YAPMAYIN
SAHURDA MÜSLİ YİYİN
HAVALAR SONUNDA SERİNLİYOR
SAĞNAK YAĞIŞ GELİYOR
AİLEDE SAĞLIKLI İLETİŞİM
TEMEL PRENSİPLER NELER?
VEJETARYENLİK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARINIZ KAVGA ED...
ANNE-BABALIK UCUZ OLMAMALI
ÇOCUĞUM BENDEN ÖNEMLİ
İKİNCİ KEZ EVLENECEKSİNİZ
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
BAZILARI KASLI SEVER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :