Okunma Sayısı: 12814
CANLI YORUMLAR

BEBEK REFLÜSÜ

100 bebekten 70'inde var

100 bebekten 70’inde reflü varGenelde yetişkinlerde görülen reflü, miniklerin de canını yakıyor. İlk 6 ayda, bebeklerin yüzde 40 ile 70’inde gastroözafageal reflü görülüyor. Neyse ki oran büyüdükçe düşüyor ve çocuklarda yüzde 10’lara iniyor.ntvmsnbcGüncelleme: 10:35 TSİ 08 Haziran. 2012 Cuma

Reflü mide kapakçığındaki problem nedeniyle mide içindeki besinin, yemek borusundan yukarı doğru çıkması olarak tanımlanıyor. Tedavi edilmeyen hastalık, yemek borusunda ülser, kanama, akciğer enfeksiyonları ve nadir de olsa kansere neden olabiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, bebek ve çocukların da reflüden etkilendiğini belirtiyor. “Yemek borusunun mideye bağlanma yeri normalde kapalıdır” diyen Doç. Bıyıklı'nın verdiği bilgiye göre, besin mideye ulaştığında buradaki kas dokusu gevşeyerek besinlerin mideye geçişine izin veriyor, besinler mideye geçtikten sonra ise kasılarak geri kaçışına engel oluyor.

Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, bebeklerde bu kas dokusunun tam olgunlaşmamış olması, sıvı gıda ile beslenilmesi ve yatar pozisyonda olmalarının reflüyü kolaylaştırdığını belirtiyor. İlk 6 ayda, bebeklerin yüzde 40–70’inde gastroözafageal reflü olduğunu ifade eden Bıyıklı, çocuklarda ise reflü hastalığının görülme sıklığının yüzde 10’larda olduğunu söylüyor. 

Risk faktörünün cinsiyete göre değişmediğini vurgulayan Bıyıklı, belirtileri ise şöyle sıralıyor: "Kusma, öğürme, iştahsızlık, iyi beslenememe, yeterli kilo alamama, huzursuzluk, uyku bozukluğu, ağız kokusu, uzayan öksürük – hırıltı atakları, kansızlık, ses kısıklığı gastroözafageal reflü düşündüren yakınmalar.”

BAŞKA HASTALIKLARLA KARIŞTIRILABİLİYOR 
Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, tanının endoskopik inceleme, 24 saatlik pH monitorizasyonu, Baryumlu özofagus – mide grafisi ve sintigrafi ile konulduğunu ifade ediyor. Bıyıklı, ayrıca hastalığın besin intoleransı, sindirim sisteminde tıkanıklık yapan durumlar, ülser, gastrit, malabsorbsiyon hastalıkları, metabolik hastalıklar ile karıştırılabildiğinin de altını çiziyor.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELER? 
Hastalığın tedavi edilmediğinde, yemek borusunda ülser, darlık, kanama, akciğer enfeksiyonları ve çok nadir olarak kansere neden olabildiğini vurgulayan Bıyıklı, tedavinin beslenmenin düzenlenmesi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak ele alındığını söylüyor: “Sık aralıklarla ve küçük porsiyonlarla beslenme, beslendikten sonra en az bir saat yatar pozisyonda bulunmama, yüksek yastık ile yatma, çikolata, asitli, yağlı, baharatlı gıdalardan kaçınma hastalıktan korunmada önem taşır. İlaç tedavisinde mide asiditesini azaltan ilaçlar, prokinetik ajanlar kullanılır. İlaç tedavisi ve koruyucu önlemlerle, yakınma ve bulgularda değişiklik olmayan hastalara ise cerrahi tedavi uygulanır.”

TEDAVİ EDİLMEZSE YETİŞKİNLİKTE DE DEVAM EDEBİLİR 
Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, bebeklerde görülen reflünün genellikle yemek borusu ile mide arasındaki kapakçık dokusunun olgunlaşmasını takiben 1-2 yaştan sonra düzeldiğini hatırlatıyor. Çocukluk çağında başlayan reflünün ise genellikle 6-7 yaşlarından sonra görüldüğünü belirten Bıyıklı, diyete dikkat edilmez, uygun tedavisi yapılmazsa rahatsızlığın yetişkinlik dönemde de devam edebileceğinin altını çiziyor.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZLE İLK GÜNLER
UFAKLIĞIN BAKIMINA DAİR
BEBEK İÇİN KOZA STRATEJİSİ
ANNEYE BOĞMACA AŞISI
PNÖMOKOK'TAN AŞIYLA KORUYUN
KİMLER RİSK ALTINDA
MEME EMMEYEN BEBEKLER
YOKSA SÜTÜNÜZ YETMİYOR MU?
BEBEĞİNİZİN İLK KİTABI
ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALI?
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
BEBEĞİNİZİN İLK YILI
DAHA FAZLA ÖZEN!
3 YAŞINDAN BÜYÜKSE
VE HALA SİZİNLE UYUYORSA
ULTRASONDA BEBEĞİN GELİŞİMİ
İRİ Mİ YOKSA KÜÇÜK MÜ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZ DUYUYOR MU?
DOĞAR DOĞMAZ SARILIK
YENİDOĞAN SARILIĞI TE...
BEBEKLERDE İSHAL NEDE...
YENİ YILDA DENEYİN
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :