Okunma Sayısı: 15714
CANLI YORUMLAR

BEBEKLERDE GÖZ TEMBELLİĞİ

Her 25 çocuktan birinde var

Bir gözün görmesinin yeterince gelişmemesi olarak tanımlanan göz tembelliği her 25 çocuktan birinde ortaya çıkan önemli bir sorun. Hastalık ilerleyip körlüğe yol açmasa da her iki gözün bir arada kullanılamaması nedeniyle derinlik hissi algılanmasında güçlük yaşanmasına neden oluyor. Bu sorun da çocuğun ileride derinlik hissinin önem taşıdığı bazı meslekleri seçmesine ve sosyal hayatında tenis, bilgisayar oyunları oynamak ve 3D görüntü izlemek gibi bazı hobileri yapabilmesine engel oluşturuyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şule Kadıoğlu Er, oysa erken dönemde fark edilen göz tembelliğinin hızla tedavi edilebildiğine dikkat çekerek, “Bu nedenle her bebeğin ilk muayenesinin 6. ayda yapılması şart” diyor. 

Genellikle belirti vermiyor
Göz tembelliğinde görme potansiyeli olmasına rağmen görme sistemi çeşitli nedenlerden dolayı normal gelişimini sağlayamıyor. Özellikle şaşılığın bulunmadığı durumlarda tek gözdeki göz tembelliği belirti vermediği için bu sorunun aile tarafından fark edilmesi genellikle mümkün olmuyor.

Erken fark edilirse hızla tedavi edilebiliyor

Göz tembelliğinin tedavisi iyi gören gözün bir bandajla kapatılıp tembel gözün görme seviyesinin artırılması esasına dayanıyor. Bu tedavide beyne bulanık gören gözün de gördüğü sinyali veriliyor. Ardından gözlük verilerek iki gözün sağlıklı olarak kullanılması sağlanıyor. Sorun çözüldüğünde kapatma tedavisine son veriliyor. Erken dönemde tespit edilen göz tembelliğinin tedavisinde hızlı sonuç alınabiliyor. Bunun aksine geç, yani 4-5 yaşlarında teşhis edilen göz tembelliğinde ise tedavi yıllarca sürebildiği gibi başarı şansı da oldukça düşüyor. 6-7 yaşlarında sorun daha da büyüyor ve 14 yaşından itibaren tedaviden sonuç alınamıyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şule Kadıoğlu Er,3-5 yaşlarındaki bir çocuğun tek gözü kapatıldığında arkadaşlarının arasında kendini kötü hissettiği için özgüven sorunu yaşayabildiğine dikkat çekerek, “Bu yaşlarda kapatma tedavisi çocuk için adeta ızdıraba dönüşüyor. Çocuk çoğu zaman bu kapatma tedavisine direniyor ve gözünü kapatmak istemiyor. Oysa 6 aylık bir bebek henüz hiçbir şey bilmediği için bir gözü kapatıldığında sorun yaşamıyor. Ayrıca bu dönemde beyin komutları çok hızlı algılayarak kolayca yanıt verebiliyor. Bu sayede de tedaviden hızla yanıt alınabiliyor” diyor.

Göz muayenesinde neler yapılıyor?
Bebeklerde görme muayenesi özel bir düzenekle yapılıyor. Göz hareketleri inceleniyor ve gözlerde kayma olup olmadığı belirleniyor. Damlalı ve damlasız muayene ile 2 gözdeki kırma kusurları ve aralarındaki farklılık tespit ediliyor. Bu sayede gerçek gözlük muayenesi tam olarak gerçekleştirilmiş oluyor. Daha sonra göz dibi muayenesi yapılarak, bebeğin gözünde görme duyusunu etkileyecek herhangi bir patolojik durumun olup olmadığı tespit ediliyor.


Göz tembelliğinin 3 ana nedeni var.
Göz tembelliğine en sık 3 etken yol açıyor. Dr. Şule Kadıoğlu Er bu nedenleri şöyle sıralıyor:  

Şaşılık: Göz tembelliğinin en sık görülen nedenini oluşturuyor. Kas yapısındaki bozukluklarda kasları etkileyen sinirlerdeki bozukluklardan kaynaklanabiliyor.  Şaşılık aslında çocuk için bir şans oluyor, çünkü aile sorunu fark edip hemen bir doktora başvuruyor.

Kırma kusurları: İki göz arasında bir numaradan fazla fark ya da her bir gözde ayrı ayrı yüksek astigmat, miyop ve hipermetrop olmasına kırma kusurları deniyor. Yüksek kırma kusuru nedeniyle bir göz diğerinden çok bulanık görüyorsa bu göz görsel gelişimini tamamlayamıyor ve tembelleşiyor. Gözlerde görünürde bir sorun olmadığı için tespit edilmesi en zor olan çocuk görme problemlerinden biri, göz tembelliğine neden olan kırma kusurlarıdır. Gözün kırılma kusurlarının tespit edilmesi sayesinde ileride oluşabilecek göz tembelliği önlenebiliyor.

Katarakt: Bu hastalık sadece ileri yaşlarda değil, bebeklerde de ortaya çıkabiliyor. Kataraktın durumuna göre göz tembelliği haftalar, hatta saatler içinde de gelişebiliyor. Tek gözde ortaya çıkan total kataraktlarda kalıcı olarak göz tembelliği gelişiyor. Bu nedenle katarakt tanısı konar konmaz cerrahi yönteme başvurmak gerekiyor. Bebeğin göz bebeklerinin aynı renkte olmaması, göz bebeğinin beyazımsı olması en önemli belirtilerini oluşturuyor.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ARKADAŞIM DİYABET KAMPI
ÇOCUKLARIN MÜCADELESİ
TEDAVİ SÜRESİ KISALIYOR
MEME KANSERİNDE YENİ YÖNTEM
MUCİZE İKSİR
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ İÇİN
KARACİĞER TÜMÖRLERİNDE
SEVİNDİREN GELİŞME
ERKEKLER DE OTURSUN
DAHA TEMİZ TUVALETLER İÇİN
5 ADIMDA OMURGANIZI KORUYUN
MASA BAŞINDAKİLER OKUMALI!
DOĞAL YOLLARDAN HAMİLE
KALMAK İÇİN 10 ADIM
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜME HIZI ÖNEMLİ
ADET ÖNCESİ YEME İSTEĞİ
NE OLACAK BİZİM BU HALİMİZ!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
esrahepcan
Cevapla esrahepcan
07.05.2015 11:31:12
Özellikle Çocuklarda Göz TEmbelliği erken teşhis ile çok kolay tedavi edilebilmekte. Geçenlerde bir yakınım çocugu kapama gözlüğü almış, Akıllı Kapamam gözlüğü deniliyor sanırım markası da Vidi, çocuk keyifle kullanıyor
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKTE KALP HASTALIKLARI
BEBEKLERDE İSHAL NEDE...
ÇOCUKLARDA EV KAZALARI
ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
HAMİLELERİN YENİ MODASI
OJENİZ NE RENK OLSUN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :