Okunma Sayısı: 11828
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZ SİZE BAĞIMLI MI?

Anne-baba tutumu etkili

Doğduktan sonraki ilk 1 yıl içerisinde bebekler kendilerini güvende hissetmek için daima annelerinin bedenine dokunmak ister. İkinci yıllarında her ne kadar özgürlüklerini ilan etseler de, bebekler 3 yaşına kadar kendilerini korumak için anne ve babalarının etrafından ayrılmamaya özen gösterirler. Uzmanlara göre, çocukların 3 yaşından sonra annelerine olan bu bağımlı ilişki durumunun azalmaması normal olarak kabul edilmiyor.

Çocuklarda bağımlılık tutumun oluşmasında anne babaların etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, annesinden bir süre ayrı kalabilecek olgunluğa erişen çocuklarının bu durumunu kabullenmeyen annelerin, çocuklarını yanlarından hiç ayırmaması çocukta ayrılık korkusu yaratıyor.

Anne babaların her işi çocuklarının yerine yapması, çocuklarının büyüdüğünü kabullenmeyip ona bebek gibi davranması, çocuğun becerilerinin gelişmesine izin vermemesi gibi davranışları çocukların ebeveynlerine bağımlı hale gelmesine, çocuğun annesiz ya da babasız bir şey yapamamasına neden oluyor.

Burada bağlılık ve bağımlılık arasındaki ince çizginin ebeveynler tarafından bilinmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bağlılık birine ya da bir şeye saygı ve sevgi duymak, bağımlılık ise birinin gücüne, yardımına bağımlı olmak, özgür olmamak olarak açıklıyor.

Çocukların bu bağımlılık durumunu aşabilmesi için sosyalleşip, becerilerini geliştirmesi gereklidir. Bu yaşta bir çocuğun bunu yapabilmesi için, yuvaya gidip başka çocuklarla vakit geçirip, yaşıtlarıyla ilişki kurmalıdır.

Ebeveynden ayrılmakta zorlanan çocuklar, yuvaya gitmekte zorluk yaşayabilirler. Bu nedenle, yuvaya başlamadan önce anne ya da babanın çocuğunu yuvaya alıştırmak için yuvadan bahsetmesi, yuvada neler yapacağını ona anlatması önemlidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SAĞLIK RAPORU MU DAMGA MI
4+4+4'TE YENİ TARTIŞMA
BU SORUYU ARTIK SORMAYIN
ÇOCUĞUNUZU KORUMAK İÇİN...
RİSKLERİ ORTADAN KALDIRIN
UYKUYA HAZIRLIK MERASİMİ
BİLİYORUZ ÇOCUĞUNUZU UYUTMAK BİR...
ÇOCUK CAM FANUSTA BÜYÜMESİN
ARADA PİS ORTAM İYİDİR
OKUL OLGUNLUĞUNA ERİŞTİ Mİ?
BİREYSEL FARKLILIK ETKİLİ
KONUŞMA GECİKMESİ
AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER...
OKUL BAŞARISI HER ŞEY Mİ?
HAYAT BAŞARISINA EŞİT Mİ?
TİP 1 DİYABET RÖPORTAJI
ÖĞRETMENLER NEYİ BİLMELİ?
ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIR MI?
OKUL OLGUNLUĞU NEDİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLAR NELERDEN KORKAR?
KENDİNİ KABULLENME SANATI
HIRÇIN VE AGRESİF ÇOCUKLAR
İŞLEVSEL DAVRANIŞLARIMIZ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
BAZILARI KASLI SEVER
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :