Okunma Sayısı: 7909
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR İÇİN İPUÇLARI

Diş Bakımı

ÇOCUKLAR İÇİN İPUÇLARI

Bebeklikten yetişkinliğe kadar iyi diş bakımı uygulamak, bir kişinin dişlerini ve diş etlerini sağlıklı tutmasına yardımcı olmasında önemli etken olduğunu söyleyen Dt.Pertev Kökdemir, çocuğun dişlerini ve diş etlerini sağlıklı tutmaya yarayacak bilgiler paylaştı.

Süt dişleri, bir çocuğun çiğnemesine ve konuşmasına yardımcı olur. Bu dişler kalıcı dişler için yer tutuculardır ve yine kalıcı dişler kadar önemlidir. Bir çocuk süt dişini erken kaybederse bu durum ağız içi diş dizilimini bozabilir ve kalıcı dişin düzgün bir şekilde gelmesini zorlaştırabilir.

Tüm bunları akılda tutarak, bebeklik döneminde diş bakımını en iyi şekilde yapmak önemlidir. Dt.Kökdemirçocuklar için sağlıklı bir ağız bakımının ipuçlarını açıkladı.

1-Bebeğin diş etlerini, dişleri olmadan önce, her gün ılık, ıslak bir bezle silin. Bunu yapmak şekeri diş etlerinden temizler ve bir bebeğin dişlerini temizleme hissine aşina olmasına yardımcı olabilir.

2-Bebekler ve küçük çocuklar biberon ile uyumamalıdır. Süt ve meyve suyu uzun süre dişlere temas ederse diş çürümesine neden olabilir.

3-Bir bebek 1 yaşına geldiğinde biberon alışkanlığından uzaklaşmaya başlamalıdır.

4-Yeni yürümeye başlayan çocukların öğünler arasında biberondan su içmesine izin verebilirsiniz ancak meyve suyu ve sütü sadece yemek saatlerine saklayın. 

5-Bir bebeğin dişleri çıktığında, yumuşak bir bebek diş fırçasıyla günde iki kez fırçalayın. Pirinç tanesinden daha büyük olmayan az miktarda diş macunu kullanabilirsiniz. 3 ila 6 yaş arası çocuklar bezelye büyüklüğünde diş macunu kullanabilirler.

6-Ebeveynler veya bakıcılar, çocuk yardım almadan dişlerini fırçalamaya başlayana kadar bu görevi üstlenmelidir. 

7-Kullanılmadığı zaman diş macununu çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

8-Çocukların ilk dişlerinin ortaya çıkmasından itibaren 6 ay içinde diş hekimine muayene ettirin.

9-Ebeveynler ve bakıcılar çocukların kaşık ve emziklerini kendi ağızlarına sürmemelidir..

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HORMONLARIMIZ ALARM VERİYOR
KADINLARI BEKLEYEN TEHLİKE
SONBAHARDA BEDEN YORGUNLUĞU
VİTAMİN TAKVİYESİ ÖNEMLİ
EL TİTREMESİ
ÇEŞİTLERİ VE SEBEPLERİ
Huzursuz Bacak Sendromu
HAYAT BOYU SÜRER?
BAHAR DETOKSU
VÜCUDUNUZU YENİLEYİN
BAYRAM MENÜSÜ
SAĞLIĞINIZ İÇİN DİKKAT!
HAMİLE KALMAK İSTİYORSUNUZ
ANCAK OLMUYOR, NE YAPMALI?
12 YASAKLI FİRMAYA İZİN
DENETİMLER DEVAM EDECEK...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KENEDEN KORUNMA YOLLARI
GREYFURT, NAR, LAHANA
HEDEFE YÖNELİK TEDAVİ
UYKUSUZLUĞUN SEBEBİ GENLER
2013 BAROK DESENLERİN YILI
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :