Okunma Sayısı: 3371
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA AKUT BRONŞİT

SALGINA DİKKAT!

Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Faruk Eren, çocuklarda sık görülen Akut Bronşiolit hakkında uyarılarda bulundu. Erkek çocuklarda daha sık görülen bronşiolit vakalarının çoğunun, anne sütü almayan ve kalabalık ortamlarda yaşayanlarda görüldüğünü aktaran Eren, tedavinin altta yatan nedene yönelik olduğunu ve destekleyici tedavinin ön planda tutulduğunu belirtti.

 

Çocukluk çağında sıklıkla rastlanan ve akciğerlerin küçük hava yollarında tıkanıklığa neden olan bronşiolit, özellikle soğuk havalarda kendini hissettiriyor.

Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Faruk Eren, çocuklarda sık görülen Akut Bronşiolit hakkında uyarılarda bulundu. Erkek çocuklarda daha sık görülen bronşiolit vakalarının çoğunun, anne sütü almayan ve kalabalık ortamlarda yaşayanlarda görüldüğünü belirtti.

Akut Bronşiolit ve hışıltılı solunum ile ilgili ebeveynlere bilgiler aktaran Dr. Faruk Eren, “Çoğunlukla viral enfeksiyonlarda görülen tablodur. Vakaların %50’sinden fazlasında Respiratuvar Sinsitiyal Virüs (RSV) sorunludur. Bunun yanı sıra Parainfluenza virüs, Adenovirüs ve Mycoplazmanm gibi virüslerin neden olduğu vakalar da vardır. Ancak bazı durumlarda bakteriyel pnömoni sonrası bronşiolit vakalarına rastlanabilir. Amerika’da yıllık 80.000 civarında RSV bronşioliti nedeni ile 1 yaş altı çocuklarda hastaneye yatış olmakla beraber, bunların 200 ile 500’ünde ölümlü vakalar görülmektedir. Erkek çocuklarda daha sık görülen bronşiolit vakalarının çoğuna, anne sütü almayan ve kalabalık ortamlarda yaşayanlarda rastlanmaktadır” dedi.

Aileler bireylerinden geçebiliyor

“Enfeksiyon kaynağı genellikle olgun aile bireyleridir” diyen Dr. Eren, “Bu bireylerde de görülen durum, minör solunum yolu enfeksiyonlarının çocuğa geçmesi şeklindedir. Tüm enfekte çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonu ve bronşiolit gelişmeyebilir. Bu durumda, çocuğun anatomik yapısı ve bağışıklık sistemi önem kazanır. Akut bronşiolit, bronşlarda daralma, ödem ve hücre debrisleri oluşması ile karakterizedir. Hastada hava alış-verişi ve akciğerde kanın oksijenlenmesi bozulur ve sonuçta akut bronşiolit ve hışıltılı solunum tablosu görülür. Klinik olarak enfeksiyon nedenlerinin dışında kistik fibrozis, astım, alerji, doğuştan anatomik bozukluklar, akciğere yabancı cisim aspirasyonu, travma, reflü ve sonlum yolu tümörleri de hışıltılı solunum sebebi olabilmektedir.

Olgun aile fertlerinde görülen hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu öyküsü sonrası çocukta önce hafif bir solunum yolu enfeksiyonu ve şeffaf bir burun akıntısı görülür. Daha sonra hışıltılı solunum, öksürük, huzursuzluk, solunum sayısında artma ve beslenmede azalma görülür” diye konuştu.

Tedavide altta yatan etmenlere bakılıyor

“Muayenede hastanın hışıltısı uzaktan duyulur hale gelmiş olabilir” diyen Uzm. Dr. Faruk Eren, “Solunum çabasının artması, gözle görülür hale gelecek derecede artmış olabilir. Bu duruma, burun kanadı solunumu ve kaburgalar arasındaki kaslarda çekilme şeklinde yardımcı solunum kaslarının eşlik ettiği de muayene sırasında gözlenebilmektedir. Akciğer muayenesinde railer duyulur ve soluk verme süresi soluk alma süresine göre uzamıştır. Teşhiste akciğer grafisi, fizik muayene ve RSV antijeni bakılır. Tedavi altta yatan nedene yöneliktir ve destekleyici tedavi ön plandadır. Bronşları genişletmeye yönelik ilaçlar kullanılır” ifadelerine yer verdi.

 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KANSER CİNSİYET AYIRIR MI?
TETİKLEYEN FAKTÖRLER
MİDE KANAMASI
İLK NE YAPMALI?
KABIZLIK KABUSUNUZ OLMASIN
ÖNLEMİNİZİ ALIN
YÜZ FELCİNE DİKKAT
DAVETİYE ÇIKARMAYIN
DİKKAT
ALDIRMAK SAĞLIKLI MI?
NEFES DARLIĞI YAŞIYORSANIZ
KOAH OLABİLİRSİNİZ!!!
SOĞUK HAVA
GÖZLERİ DE TEHDİT EDİYOR
SÜREKLİ AĞIZ SOLUNUMU
ORTODONTİ PROBLEMLERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BÖBREK YETMEZLİĞİNİN ...
SADECE YAŞA BAĞLI DEĞİL
GÜLÜMSEMEKTEN KAÇINMAYIN
BIRAKIN KARNINIZ AĞRISIN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :