Okunma Sayısı: 4631
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA DÜZTABANLIK

Günlük performansı etkiler

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DÜZTABANLIK

Düztabanlık birçok insanın hayat standardını düşüren, tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara yol açan bir ortopedik rahatsızlık. Çocuklarda da sıklıkla görülen düztabanlığın tedavisi mümkün ve kolay. Fulya Ayak Cerrahi Merkezi Kurucusu, Op. Dr. Selim Muğrabi, çocukluk döneminde görülen düztabanlığı ilişkin soruları yanıtladı:

 

Düztabanlık şikayetinin çocuktan geldiği zamanlar hangileri?

Çocuğun okul çağına başlamasıyla beraber aktivite seviyesi artıyor. Dahafazla spor yapmaya başlıyor. Zaten düztabanlık şikayetlerinin en çok başladığızamanlar bunlar. Sosyal yaşantının artmasıyla şikayetler başlıyor. Birçokdoktorun düztabanlığı tedavi etmeyi tercih ettiği zamanlar haliyle okul çağlarıoluyor. Çünkü çocuğun yorgunluğunu, spor çalışmalarından geri kalıpkalmadığını, günlük aktivitesini yerine getirip getiremediğinin sorgulandığızamanlar okul çağları. 

Çocuğa baktığımızda düztaban olduğunu nasıl anlarız?

“Havada ve yerde ayağının şekli aynı mı? Havadayken kavis varken, yerdeçöküyor mu? Çocuk yürürken arkadan bakıldığında topuk içeri dönüyor mu, içeribasıyor mu?” gibi evde yapılan gözlemler vardır. Ama her çocuğun altı aş civarıbir ortopedik muayeneden geçmesi gerekir. Bu çok önemli. Doktorun belirlemesişart. 

GÜNLÜK PERFORMANSI ETKİLER

Düztabanlık ve spor ilişkisi nedir? Yani düztaban bir çocuk sporaktivitelerinde, düztaban olmayan bir çocuğa göre ne gibi farklılıklar yaşar?

Spor performansını ve spor sonrası erken yorulma şikayetlerini getirdiğiiçin düztabanlık, sportif faaliyetleri etkiler. Günlük performansı yerinegetiremez. Okuldan eve geldiğinde bilek ve bacak ağrısı şikayeti olması, düzağrısı şikayeti olması gibi şeyler belirti. Şikayetler başladığında tedavibaşlamalı. 

Ameliyat kararı nasıl veriliyor?

Düztabanlığın rijit mi, flexable mı olduğuna bakmak gerekiyor. Esnek mi,sert mi? Sert olanları ameliyat etme ihtiyacı oluyor, esnekleri de ameliyatetme ihtimali çok nadir oluyor. Çocuk tabanlıkla tedavi edilebilir mu önce onabakmak gerekiyor. Tanı oyulduğu zaman, eğer sonuç ameliyatsa, çocuğungelişimini tamamlamasını beklemeye gerek yok. Bazı deformitelere erken müdahaleetmek gerekiyor. Bazı durumlarda ise beklemek gerekiyor. Yaşa, şikayete vedeformitenin durumuna göre karar vermek gerekiyor. Altı yaşında çok deformitesiolan çocuk hemen ameliyat edilmeli, 11 yaşına gelmiş ama deformite az,tabanlıkla idare edebiliyor, o zaman kemik gelişimini beklenebilir. Flexableise zaten ameliyata gerek yok. 

AMELİYATTAN BİR YIL SONRA HER TÜR SPORU YAPAR

Tedavide yetişkine göre ne farklılık var?

Yetişkin düztabanlığı giderek ilerleyen bir özellik gösterdiği için, onda nekadar erken müdahale edilirse o kadar iyi. Çocukluk düztabanlığı yerleşik birrahatsızlık. Çocuk düztabanlığında, tabanlıkla idare edebildiği zaman beklemekdaha doğru. Erişkinde hastalığın daha kötü gideceği belli, o yüzden hemenmüdahale etmeli. Çocuklar ameliyat sonrası üç ayda iyileşiyor. Yaz tatiliöncesinde ameliyat edip, okula yetiştiriyoruz. Ve düztabanlıktan tamamenkurtuluyor. Spor yapan bir çocuksa, ameliyattan bir yıl sonra istediği hersporu yapabilir hale gelir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLAR EGZERSİZ YAPMALI!
DİYABET VE ÖZ GÜVEN İÇİN
YETERİNCE UYUYOR MU?
BU SORULARI KENDİNİZE SORUN
ÇOCUKLARDA LENS KULLANIMI
UYGUN YAŞ DÖNEMİ HANGİSİ
ÇOCUĞUNUZU İHMAL ETMEYİN
RİSK ALTINDA OLABİLİR!
HALA ALTINI ISLATIYORSA
5 YAŞTAN SONRA NORMAL DEĞİL
Tembel Olan Çocuğunuz Değil
GÖZLERİ OLABİLİR
UZMAN ÖNERİLERİ
ÇOCUKLAR NE YEMELİDİR?
ÖĞÜN VE YENMESİ GEREKENLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLAR İÇİN ALTIN İKİLİ
KANSERE KARŞI ILIK SU
ÇOCUKLARA ÇEREZ UYARISI
ÇOCUĞUNUZUN İLK MÜRÜVETİ
HAMİLELERİN YENİ MODASI
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :