Okunma Sayısı: 5881
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA KANLI İDRAR

WİLMS OLABİLİR Mİ?

Çocuklarda kanlı idrar wilms tümörünün habercisi mi?

Çocukların hastalıkla ilişkilendirilmesi oldukça kötü bir senaryodur. Fakat ne yazık ki, bazı hastalıkların adresi çocuklar olabiliyor. Wilms tümörü de bu hastalıklar arasında yer alıyor. Çocuklar sandığınızdan daha güçlü olabilirler. Küçücük bedenleri ile hastalıkları korkusuzca atlatabilirler. Bu noktada ebeveynlere büyük iş düştüğünü ifade eden Avrasya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kılınçaslan, tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Wilms tümörü böbrekleri hedef alıyor

Wilms tümörü, çocukluk çağında böbrekte en sık rastlanan kötü huylu solid‎ yani kistik olmayan bir tümördür. Görülme sıklığı 7-10/1 milyon olan vakanın %80’ini 5 yaşın altındaki çocuklar oluşturur. İki taraflı Wilms tümörü vakalarında hastalık daha erken yaşta ortaya çıkar. Hastalık, erkeklerde kızlara oranla daha sık görülmektedir.

Tümörün büyüme hızı yüksek

Wilms tümörlerinin kötü tarafı çabuk büyümeleri ve erken dönemde kardeş tümörler (metastaz) oluşturma eğilimine sahip olmalarıdır. Wilms tümörlü hastaların yaklaşık % 10 kadarında henüz ilk tanı sırasında metastazlar bulunmaktadır. Bu kardeş tümörler (metastazlar) özellikle böbrek çevresindeki lenf düğümleri‎ içinde, akciğer ve karaciğerde görülmektedirler. Bazı çocuklarda Wilms tümörü ilk evreden itibaren sadece bir böbrekte değil, her iki böbrekte de görülmektedir. 

Belirli risk faktörleri bulunuyor

·       Göze rengini veren iris tabakasının olmaması durumu Wilms tümörü hastaların %1‘inde görülür.

·       Denys-Drash sendromu (Wilms tümörü, böbrek hastalığı, dişi görünümünde erkek mevcudiyeti ve iki taraflı inmemiş testis varlığı)

·       WAGR sendromu (Wilms tümörü, Aniridi, genital anomaliler ve zeka geriliği) 

·       Wilms tümörü ile birlikteliği olan diğer durumda da Beckwith-Wiedemanın sendromudur. Bu hastalıkta böbrek taşında ve karaciğer gibi organlarda büyüme gözlenir. Ayrıca bunlara ek olarak dilde büyüme ve omfalosel eşlik edebilir. 

Eğer bu belirtiler çocuğunuzda varsa… 

·       Hastaların %90’ında karında kitle mevcuttur.

·       İdrarında kan bulunması, 

·       Yüksek ve tekrarlayan ateş,

·       İştahsızlık,

·       Kilo kaybı, 

·       Tansiyon yüksekliği, 

·       Bulantı ve kusma da semptomlara eşlik edebilir. 

Tümörün açılarak karın bölgesine yayılması ile yaygın karın ağrısı ve karında hassasiyet oluşabilir. Tümörün böbreğin toplardamar sistemine ulaşması ile varikosel ve karında asit; daha ileri evrende tümörün sağ kalbe yayılmasına bağlı olarak kalp yetersizliği gibi tablolar gözlenebilir.

Doğru tanı, doğru tedavi demektir

Doktor çocuğun fizik muayenesini yapacak ve aile öykünüzü kaydedecektir. Aşağıda belirtilen testler dahil diagnostik testler de isteyebilir;

·       Böbrek işlevini değerlendirmek için kan testleri,

·       Tam kan sayımı,

·       Abdominal röntgen veya ultrason,

·       BT taraması,

·       Karında şişlik görülen çocukta yapılacak bir batın ultrasonografisi ve gerekirse batın tomografisi tanı koydurucu olabilir. 

·       Bu tümörün en sık akciğere metastaz yapıldığı için akciğer grafisi ve gerekirse toraks tomografisi çekilmelidir.

Bu testler ve yöntemler doktorun doğru bir tanı koymasına yardımcı olur. Tanı konulduktan sonra hastalığın ne kadar ilerlediğini saptamak için başka testler yapılacaktır. Tedavi ve tanı kanserin evresine bağlıdır.

Tedavide başarı oranı oldukça yüksek

Tanı sırasında hastalık ne kadar az ilerlemiş ise kişinin tedaviye verdiği cevap da o kadar yüksek olacaktır. İlerlemiş hastalıklarda ise hastalığın kontrol altına alınması daha zor olacağından süreç biraz daha zorlayıcı olabilir.

Tümörün büyüklüğü ve vücuttaki yaygınlığına göre tedavi planı yapılır. Wilms tümörlü bir hastanın tedavisi ilk olarak operasyon (ameliyat‎) ve kemoterapi‎ kombinasyonundan oluşur. Tedavi genellikle bir kemoterapiyle (ilaçla tedavi) başlar. Bunun amacı, tümörü küçültmek ve daha kolay ameliyat edilebilecek boyuta getirebilmektir. Bazı hastalarda ise tedaviye ameliyatla başlanır. Bu ameliyatın amacı tümörü ve muhtemelen mevcut metastazları almaktır. Ameliyatı genellikle bir (diğer) kemoterapi takip eder. Ameliyattan sonra tümör evresine ve/veya metastaz‎ bulunmasına bağlı olarak tümör bölgesinin ek olarak ışınlanması (radyoterapi‎) gerekebilir.

Wilms tümörü son 20-30 yılda tedavi başarısında en çok gelişme olan kanser türlerindendir. İyileşme şansı erken evre ve iyi özelliklere sahip vakalarda %90 civarındadır. İleri evre hastalıkta bile yaşam şansı yüksektir. 

 

www.avrasyahospital.com.tr

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜME HIZI ÖNEMLİ
OKUL ÇAĞINDA SPOR
DOĞRU TEDAVİ ÖNEMLİ
BEBEK BAKICISININ YAŞI
BEBEKLERE UYGUN BAKICI YAŞI
DİKKAT EKSİKLİĞİ
HİPERAKTİVİTE
ÇOCUKLARDA GASTRİT VE ÜLSER
NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ
2 YAŞ ÇOCUKLARDA AKSİLİK
NEDEN TERS CEVAP VERİRLER?
MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUKLAR
ARTIK SIR DEĞİL!
OKULDA ÇOCUKLAR
SALGINDAN NASIL KORUNUR?
UZMAN ÖNERİLERİ
ANNE SEVGİSİ KORUYOR
SAĞLIKTA KALKAN ROLÜ ANNEYE

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU
YEMEK YEMEYEN ÇOCUKLARA
ÇOCUĞUM ŞEKER HASTASI MI?
ŞAŞILIKTA YAŞ SINIRI
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
KISA SAÇ MODELLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :